Verdachte moord Wiersum: zware beschuldigingen kloppen niet
SCHIPHOL (ANP) - Een van de verdachten van de moord op advocaat Derk Wiersum heeft dinsdag in de extra beveiligde rechtbank op Schiphol een korte, zelfgeschreven verklaring voorgelezen. Daarin ontkent hij iedere betrokkenheid. Verder wil hij inhoudelijk niets vertellen, zijn antwoord op nagenoeg iedere vraag is "ik ben niet tot antwoorden verplicht".
Moreno B. zegt dat de zware beschuldigingen tegen hem niet kloppen. "Ik kan u garanderen dat ik Derk Wiersum niet heb doodgeschoten." Hij heeft wel in de auto's gezeten die bij de moord betrokken lijken. "Maar niet in de periode rond de moord", vertelde hij.
Medeverdachte Giërmo B. deed er ook, net als maandag tijdens de eerste zittingsdag, het zwijgen toe als het over inhoudelijke kwesties gaat. Aan het einde van de ochtend raakte hij wel even geïrriteerd, toen de officier van justitie het over een mogelijk 'vriendinnetje' van B. had. "Ik vind het niet leuk dat u haar 'mijn vriendinnetje' noemt. Ik heb een vrouw en kind thuis. Daar heb ik veel respect voor, ik vraag u ook om respect te tonen."
Kroongetuige
Als het later op de dag over zijn persoonlijke omstandigheden gaat, geeft hij de rechtbank wel redelijk uitgebreid antwoord. Het levert hem zelfs een compliment van de rechter op, die zegt te waarderen dat hij zich open heeft gesteld.
Derk Wiersum (44) werd op 18 september 2019 doodgeschoten in de buurt van zijn huis in Amsterdam-Buitenveldert. Hij was een van de twee advocaten van het eerste uur van Nabil B., de veelbesproken kroongetuige in het liquidatieproces Marengo. Ridouan Taghi is daarin de hoofdverdachte. Kort nadat bekend werd dat B. zich als kroongetuige had gemeld, begin 2018, werd zijn niet-criminele broer doodgeschoten. Afgelopen week werd misdaadverslaggever Peter R. de Vries op straat neergeschoten, hij is sinds vorig jaar de adviseur en woordvoerder van de kroongetuige. De Vries ligt momenteel zwaargewond in het ziekenhuis.
Arrestatie
Verdachte Giërmo B. werd negen dagen na de moord opgepakt, Moreno B. in januari 2020. In de tussentijd arresteerde de politie ook Anouar T., een neef van Taghi. Hij zou een organiserende, faciliterende rol hebben gespeeld in het geheel, maar zijn zaak is afgesplitst van die van de uitvoerders.
Voor het proces tegen de beide verdachten zijn in totaal vijf dagen uitgetrokken. Woensdag formuleert het Openbaar Ministerie de strafeisen tegen beide mannen.
Meer uit Binnenland
SAASVELD (ANP) - In discotheek Bruins in het Overijsselse Saasveld is in de nacht van zondag op maandag brand uitgebroken. Er waren zo'n 3000 mensen aanwezig in de discotheek, meldt de brandweer Twente.
2 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - In de zoektocht naar de vermiste 16-jarige Milan hebben 673 mensen zich aangemeld om te helpen, meldt Coördinatie Platform Vermissing op Facebook. De vrijwilligers doorzochten 135 kleinere gebieden. "Helaas heeft de zoekactie tot nu toe nog geen resultaat opgeleverd", aldus het bericht.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar opnieuw een recordaantal Tikkies gestuurd. Ook het gevraagde totaalbedrag lag nog nooit zo hoog als in 2025. Daarmee heeft de betaalapp het oude record van vorig jaar verbroken. Dit meldt ABN AMRO, de eigenaar van Tikkie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel heeft in een bericht op X laten weten dat de "inzet van de Verenigde Staten" bij de onderhandeling over vrede tussen Rusland en Oekraïne wordt gewaardeerd, maar dat de "druk op Rusland" opgevoerd moet blijven worden "zodat zij hun oorlog stoppen".
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De afscheidsaankondiging van Frits Spits in De Taalstaat is verkozen tot het Radiomoment van het jaar 2025. Dat werd zondagmiddag bekendgemaakt in een speciale uitzending van het Omroep MAX-radioprogramma De Perstribune op NPO Radio 1.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is diep geschokt door de dodelijke steekpartij in Suriname, waar volgens Surinaamse media negen mensen bij zijn omgekomen. Een man heeft in Meerzorg zijn eigen kinderen en buren doodgestoken. De politie schoot hem in zijn benen en wist hem te overmeesteren.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft niemand aangehouden na de urenlange ongeregeldheden zaterdagavond in de Amsterdamse wijk Floradorp. Dat zegt een woordvoerder zondag. "We hebben in Floradorp inzet gedaan om de brandweer zo veilig mogelijk hun werk te laten doen", aldus de zegsvrouw.
18 uur geleden