Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdachte moord Amess is zoon van oud-adviseur premier Somalië

Verdachte moord Amess is zoon van oud-adviseur premier Somalië

LONDEN (ANP) - De vermoedelijke moordenaar van de Britse parlementariër David Amess is de zoon van een oud-adviseur van de premier van Somalië. De vader van verdachte Ali Harbi Ali (25) reageerde in een gesprek met de krant The Sunday Times geschokt op de arrestatie van zijn zoon.

"Ik voel me erg getraumatiseerd. Dit is niet iets wat ik ooit had verwacht", reageerde vader Harbi Ali Kullane. Hij bevestigde dat hij contact heeft gehad met een antiterreureenheid van de politie na de dood van de 69-jarige Amess.

Die conservatieve parlementariër was vrijdag doodgestoken tijdens een bijeenkomst in een kerk voor inwoners van zijn kiesdistrict. Hij had online gemeld dat die zou plaatsvinden en daarop zou zijn moordenaar een afspraak hebben gemaakt.

Niet in beeld

Ali heeft na de dodelijke steekpartij gewacht op de politie, die hem arresteerde. Veiligheidsdiensten denken volgens de krant dat hij geen handlangers had. Er wordt nog onderzocht of de verdachte online is geradicaliseerd tijdens de lockdown.

Binnenlandse veiligheidsdienst MI5 zou Ali niet in beeld hebben gehad als mogelijke terrorist. Hij zou volgens meerdere media in het verleden wel zijn doorverwezen naar een anti-radicaliseringsprogramma van de overheid, dat Prevent heet. Dat zou onder meer te maken hebben gehad met zorgwekkende berichten die hij achterliet op sociale media.

Discussie

De Britse autoriteiten houden er rekening mee dat meer kwetsbare mensen via internet zijn geradicaliseerd tijdens de coronapandemie. Toen lag het openbaar leven grotendeels plat. Inlichtingenfunctionarissen zouden vooral vrezen dat jongeren zich laten inspireren door jihadisten in Afrika.

De moord op Amess heeft geleid tot een discussie over de beveiliging van andere parlementariërs. De overheid kijkt onder meer of parlementsleden beveiliging kunnen krijgen als ze bijeenkomsten organiseren voor burgers. Ook worden mogelijk metaaldetectoren gebruikt.

Voorzitter Lindsay Hoyle van het Britse Lagerhuis heeft laten weten dat persoonlijke ontmoetingen tussen parlementariërs en kiezers wat hem betreft gewoon blijven bestaan. Hij ziet dat soort persoonlijke contacten tussen burgers en hun volksvertegenwoordigers als de "hoeksteen van de democratie".

Meer uit Buitenland

Centrumrechtse Rodrigo Paz wint presidentsverkiezingen Bolivia

LA PAZ (ANP/AFP/RTR) - De centrumrechtse Rodrigo Paz heeft de presidentsverkiezingen van Bolivia gewonnen, meldt de kiesraad van het land. Met 97 procent van de stemmen geteld, heeft Paz een meerderheid van 54,5 procent van de stemmen behaald. Zijn concurrent, de rechtse oud-president Jorge Quiroga, kreeg tot nu toe 45,4 procent van de stemmen.

5 minuten geleden
Krant: Brits leger krijgt bevoegdheden om op drones te schieten

LONDEN (ANP/RTR) - Het Britse leger krijgt meer bevoegdheden om met vijandelijke drones om te gaan, meldt The Telegraph. Volgens de Britse krant gaat minister van Defensie John Healey maandag bekendmaken dat drones die militaire bases bedreigen, uit de lucht geschoten mogen worden. Nu kan dat volgens de krant alleen nog in uitzonderlijke situaties.

11 minuten geleden
Vrachtvliegtuig glijdt van landingsbaan in Hongkong: twee doden

HONGKONG (ANP) - Bij een landing van een vrachtvliegtuig van luchtvaartmaatschappij Emirates in Hongkong zijn maandagochtend twee mensen om het leven gekomen. Het gaat om grondpersoneel dat in een auto zat die buiten de omheining van de landingsbaan door het toestel werd geraakt, meldden de autoriteiten in een persconferentie. Het vliegtuig, een Boeing 747, gleed van de landingsbaan, ging door een omheining en belandde in het water. Daar brak het in twee delen.

14 minuten geleden
'Trump spoorde Zelensky aan tot Russische eisen'

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft Volodymyr Zelensky tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis op vrijdag aangespoord de Russische voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te accepteren, schrijft de Financial Times (FT). Trump waarschuwde Zelensky dat Vladimir Poetin Oekraïne zal "vernietigen" als het land niet meewerkt, meldt de krant op basis van ingewijden.

3 uur geleden
Vliegtuig Emirates glijdt van landingsbaan

HONGKONG (ANP) - Een vrachtvliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Emirates is bij een landing in Hongkong maandagochtend van de landingsbaan gegleden, meldt de politie aan de South China Morning Post. Daarbij zou het toestel gedeeltelijk in het water zijn beland. Er is een persoon om het leven gekomen, aldus de Chinese krant.

6 uur geleden
Marokko geeft miljarden extra aan onderwijs en zorg na protesten

RABAT (ANP/RTR) - Marokko gaat in 2026 140 miljard dirham (ruim 13 miljard euro) uitgeven aan gezondheidszorg en onderwijs, meldt het koninklijk paleis zondag. Dat is een stijging van 16 procent vergeleken met dit jaar.

9 uur geleden
FT: Trump spoorde Zelensky aan om Russische eisen te accepteren

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft Volodymyr Zelensky tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis op vrijdag aangespoord de Russische voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te accepteren, schrijft de Financial Times (FT). Trump waarschuwde Zelensky dat Vladimir Poetin Oekraïne zal "vernietigen" als het land niet meewerkt, meldt de krant op basis van ingewijden.

9 uur geleden