Verdachte Lockerbie-ramp verschijnt voor rechter VS
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Libische inlichtingenagent die wordt verdacht van het maken van de bom waarmee 34 jaar geleden een PanAm-vliegtuig boven het Schotse Lockerbie werd opgeblazen, is maandag verschenen voor een federale rechtbank in Washington.
De Verenigde Staten klaagden deze Abu Agila Masud twee jaar geleden aan omdat hij beweerde een sleutelrol te hebben gespeeld bij de bomaanslag op 21 december 1988. Door de ramp kwamen 270 mensen om het leven, onder wie veel Amerikanen. Alle 259 inzittenden van de Boeing 747, die van Londen naar New York vloog, kwamen om. Nog eens elf mensen op de grond stierven nadat brokstukken van het toestel op een woonwijk terechtkwamen.
"Ik kan niet praten voordat ik mijn advocaat heb gezien", zei Masud via een tolk tegen de Amerikaanse rechter Robin Meriweather. De inlichtingenagent zou in 2012 zijn misdaden hebben bekend. Vorige maand werd duidelijk dat hij was ontvoerd door een Libische militie. De BBC meldde zondag dat hij zou zijn overgedragen aan de VS en daar in de cel zou zitten.
"Talloze families zijn nooit volledig hersteld van zijn daden", aldus aanklager Erik Kenerson tegen de rechtbank. Hij zei dat de regering niet de doodstraf zal eisen, dat betekent dat de maximale strafeis levenslang zal zijn.
Een speciale Schotse rechtbank, die zitting had in Nederland, veroordeelde in 2001 de Libische inlichtingenofficier Abdel Basset al-Megrahi tot levenslang voor de aanslag. Hij zou hebben samengewerkt met anderen, maar die zijn nooit geïdentificeerd. Al-Megrahi werd in 2009 vrijgelaten omdat hij aan kanker leed. Hij stierf in 2012 in Libië.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
35 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
1 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
1 uur geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
3 uur geleden