Verdachte Lockerbie-ramp verschijnt voor rechter VS
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Libische inlichtingenagent die wordt verdacht van het maken van de bom waarmee 34 jaar geleden een PanAm-vliegtuig boven het Schotse Lockerbie werd opgeblazen, is maandag verschenen voor een federale rechtbank in Washington.
De Verenigde Staten klaagden deze Abu Agila Masud twee jaar geleden aan omdat hij beweerde een sleutelrol te hebben gespeeld bij de bomaanslag op 21 december 1988. Door de ramp kwamen 270 mensen om het leven, onder wie veel Amerikanen. Alle 259 inzittenden van de Boeing 747, die van Londen naar New York vloog, kwamen om. Nog eens elf mensen op de grond stierven nadat brokstukken van het toestel op een woonwijk terechtkwamen.
"Ik kan niet praten voordat ik mijn advocaat heb gezien", zei Masud via een tolk tegen de Amerikaanse rechter Robin Meriweather. De inlichtingenagent zou in 2012 zijn misdaden hebben bekend. Vorige maand werd duidelijk dat hij was ontvoerd door een Libische militie. De BBC meldde zondag dat hij zou zijn overgedragen aan de VS en daar in de cel zou zitten.
"Talloze families zijn nooit volledig hersteld van zijn daden", aldus aanklager Erik Kenerson tegen de rechtbank. Hij zei dat de regering niet de doodstraf zal eisen, dat betekent dat de maximale strafeis levenslang zal zijn.
Een speciale Schotse rechtbank, die zitting had in Nederland, veroordeelde in 2001 de Libische inlichtingenofficier Abdel Basset al-Megrahi tot levenslang voor de aanslag. Hij zou hebben samengewerkt met anderen, maar die zijn nooit geïdentificeerd. Al-Megrahi werd in 2009 vrijgelaten omdat hij aan kanker leed. Hij stierf in 2012 in Libië.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen scherpt de beveiliging van zijn kritieke infrastructuur aan na een poging tot brandstichting bij een grondstation van satellietcommunicatiedienst Starlink, meldt premier Mindaugas Sinkevičius. Hij zei eerder dat Rusland waarschijnlijk achter het incident zit.
14 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De Duitse regering heeft de Iraanse ambassadeur ontboden na de veroordeling van twee mannen die in Duitsland aanslagen zouden hebben voorbereid. "Aanvallen op het Joodse leven en op degenen die het verdedigen, tolereren we niet. Nergens, en zeker niet in Duitsland", stelde het ministerie op X. "Wij veroordelen de activiteiten van Iran in de allerscherpste bewoordingen."
28 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre houdt de deuren maandag gesloten in verband met een studentenprotest. Dat meldt het Franse kunstmuseum in een bericht op X en op zijn website. Het Franse persbureau AFP meldt dat demonstranten de ingangen van het museum hebben geblokkeerd. Het is niet bekend of het museum de hele dag gesloten blijft.
56 minuten geledenMARSEILLE (ANP/RTR) - Marseille heeft voor maandag een samenscholingsverbod afgekondigd als reactie op de rellen van afgelopen weekend. De stad in het zuiden van Frankrijk is bijzonder zwaar getroffen door het geweld.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat de energiesector in zijn land weer is aangevallen door Rusland. "Alleen al in deze ene nacht raakten meer dan tien energievoorzieningen beschadigd en gingen de lichten uit bij zeker 550.000 families", aldus de president.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - Een nieuwe zoektocht naar het vliegtuig van luchtvaartpionier Amelia Earhart heeft het mysterie rond haar verdwijning niet opgelost. Onderzoekers wilden uitzoeken of een mysterieus object op satellietbeelden haar gecrashte toestel was. Dat lijkt niet het geval te zijn geweest.
1 uur geledenWANGARATTA (ANP) - Het Australische parlementslid Helen Haines is aangereden buiten haar kantoor. Dat melden Australische media. Volgens ABC News had de chauffeur van de wagen die haar raakte een mes bij zich en is deze persoon opgepakt. Premier Anthony Albanese spreekt van een aanval.
1 uur geleden