Verdachte klimaatactivisten: vervolging voor opruiing is vreemd
DEN HAAG (ANP) - De acht klimaatactivisten die door het Openbaar Ministerie worden vervolgd voor opruiing vinden het vreemd dat zij zijn aangehouden. Een van de verdachten, acteur Sieger Sloot, noemt het "surrealistisch". Een andere verdachte wijst er woensdagochtend in de rechtbank in Den Haag op dat honderden mensen op sociale media opriepen om naar de A12-blokkade van Extinction Rebellion te gaan.
Weer een andere verdachte laat zien dat hij bij zijn oproep op Twitter ook een bericht van Urgenda-directeur Marjan Minnesma had geretweet. In dat bericht roept ze haar duizenden volgers ook op om naar de A12 te gaan voor de demonstratie van Extinction Rebellion (XR). "Waarom zit Minnesma dan niet bij ons als verdachte?" vraagt hij zich af. Toch staan de klimaatactivisten nog steeds achter hun boodschap. Ze benadrukken dat ze de demonstraties tegen fossiele subsidies noodzakelijk vinden.
"Het is een zaak tussen leven en dood", zegt een van de verdachten. "We zitten in een klimaatnoodtoestand. Daarom demonstreren we op deze plek." Extinction Rebellion heeft de Utrechtsebaan, zoals dat stuk van de A12 in Den Haag heet, inmiddels zeven keer geblokkeerd. De weg ligt tussen de tijdelijke Tweede Kamer en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat in. Ze willen dat de overheid geen subsidies meer geeft aan fossiele bedrijven.
Beelden getoond
In de rechtbank waren beelden te zien van activisten die de A12 overstaken in november vorig jaar. Daarop is te zien hoe klimaatactivisten voor auto's gaan staan, zodat ze niet meer door kunnen rijden. Het OM noemt het gevaarlijk en een belangrijke reden voor de vervolging tot opruiing. De activisten vinden dat de beelden vertekenend zijn. "We bereiden de blokkades altijd heel goed voor en dit is het enige incident dat het OM kan tonen", zegt een van de verdachten. Hij noemt het een ongelukkige gang van zaken. Bovendien vinden de activisten dat de gemeente Den Haag de demonstraties zou moeten faciliteren, zodat onveilige situaties niet kunnen voorkomen.
Ook zeggen ze dat klimaatverandering de veiligheid van mensen wereldwijd in gevaar brengt. Ze wijzen naar overstromingen, droogte en de hitte op dit moment in Zuid-Europa. Sloot vult aan dat de klimaatactivisten dus "inderdaad zo wanhopig zijn" dat ze een risico lopen om de weg te blokkeren. "Natuurlijk hebben we ook nagedacht over op andere plekken demonstreren", zegt hij. "Maar het heeft geen zin om op het Malieveld te gaan staan." Ook andere activisten benadrukken dat, omdat "op het Malieveld geen media-aandacht is".
Meer uit Binnenland
WAGENINGEN (ANP) - Bij de landelijke kikkerdriltelling zijn dit jaar 616 waarnemingen doorgegeven aan kenniscentrum RAVON. De meeste kikkerdrilmeldingen kwamen uit de provincie Gelderland, meldt natuurwebsite Nature Today. Daarna volgen Zuid-Holland en Noord-Brabant.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Boekingssite Booking.com laat weten dat "onbevoegde derden" toegang hebben gekregen tot boekingsinformatie van klanten. Sommige klanten van Booking.com ontvingen zondag een mail over een mogelijk gegevenslek. Het bedrijf bevestigt zondagavond dat er dus gegevens zijn ingezien.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden uit coalitiepartijen VVD en CDA hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar de verkiezingsoverwinning heeft geclaimd. Eerste tellingen van het Kiesbureau wijzen erop dat hij de zittende premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat. "De Hongaren hebben luid en duidelijk gesproken!", reageert Ruben Brekelmans van de VVD op X.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BNNVARA komt zondag met twee extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend, heeft de omroep laten weten. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat de televisiepersoonlijkheid op 86-jarige leeftijd is overleden.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het overlijden van Sonja Barend is "een Amsterdammer in hart en nieren heengegaan", reageert Femke Halsema. Volgens de Amsterdamse burgemeester kon je Barend in de Amsterdamse binnenstad dikwijls tegenkomen. "Statig, vrolijk, met altijd een scherpe observatie gereed."
14 uur geleden