Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdachte in afpersingszaak Hedel heeft moeite met zwijgrecht

Verdachte in afpersingszaak Hedel heeft moeite met zwijgrecht

ARNHEM (ANP) - Ali G., de hoofdverdachte in de afpersingszaak rond fruitbedrijf De Groot in het Gelderse Hedel, heeft de grootste moeite te blijven zwijgen op de eerste zittingsdag van zijn strafproces in de rechtbank in Arnhem. Hij heeft met zijn advocaten afgesproken niets te zeggen, maar dat lukt niet altijd "omdat het jeukt".

G. (37) staat terecht voor afpersing van fruitbedrijf De Groot in Hedel na de vondst van een grote partij cocaïne in 2019. Daarnaast verdenkt het Openbaar Ministerie hem ervan dat hij diverse mannen heeft aangezet tot het veroorzaken van explosies bij woningen van medewerkers van het fruitbedrijf, zelfs vanuit de gevangenis zou hij opdrachten hebben gegeven. In totaal gaat het om vijftien aanslagen, waarvan dertien te maken hebben met De Groot. Zijn halfbroer Yassine A. (21) is reeds veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar als 'adjudant' en 'doorgeefluik' van G.

In de aanloop naar zijn zaak heeft de hoofdverdachte meermalen gezegd dat hij uitleg zou komen geven, om te vertellen dat iemand anders de opdrachtgever zou zijn. Maar zijn advocaten adviseren hem te zwijgen, onder meer omdat zijn zaak "breed wordt uitgemeten in de media" en hem dat "kwetsbaar" maakt. Ze proberen hem met handgebaren tijdens de zitting aan het voorgenomen zwijgrecht te herinneren door een wijsvinger voor de lippen te houden.

Versleutelde berichten

Volhouden deed G. dat niet, bijvoorbeeld toen het aan het einde van de ochtend ging over een verijdelde aanslag in de Kapelstraat in Hilversum. Uitgebreid vertelde G. dat de politie bij hem een Sky Ecc-telefoon in beslag heeft genomen. In versleutelde berichten in zijn account sprak hij onder meer over drugshandel, bekende hij. "Ik waande me onbespied. Ook ik ben een van die domme gasten die erin is getrapt. Ik sprak over drugshandel, De Groot en de Kapelstraat in Hilversum."

Hoewel de officieren van justitie zeggen dat ze geen weet hebben van die berichten omdat de telefoon leeg was, gelooft G. dat het Openbaar Ministerie al die berichten van het account achter de schermen al heeft opgevraagd om hem ook voor drugshandel te gaan vervolgen.

G.'s advocaat Christian Flokstra vraagt het OM om de cryptotelefoon en het daaraan gekoppelde account te onderzoeken en de resultaten ter beschikking te stellen. G.: "Ik wil op voorhand aangeven dat ik er niet helemaal koosjer uitkom, maar wel zal blijken dat ik in de zaak Kapelstraat niet de opdrachtgever ben." Het OM komt dinsdag met een gedetailleerde reactie op het verzoek van de verdediging.

Meer uit Binnenland

Eerste vijf Nederlanders vertrekken zondag met boot naar Gaza

BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.

9 uur geleden
Niet alle verdachten kunstroof Assen sloten deal met justitie

DEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.

11 uur geleden
Ombudsman kritisch op plan om te besparen op bijstand

DEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.

15 uur geleden
ADO-fans vieren in Den Haag kampioenschap eerste divisie

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.

1 dag geleden
Frank van Leeuwen wint 27e editie van De Slimste Mens

HILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.

1 dag geleden
Eerste bodycams eind deze maand uitgereikt aan conducteurs

DEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Advocaten roepen staatssecretaris op maatregelen EBI te schrappen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.

1 dag geleden