Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdachte in afpersingszaak Hedel heeft moeite met zwijgrecht

Verdachte in afpersingszaak Hedel heeft moeite met zwijgrecht

ARNHEM (ANP) - Ali G., de hoofdverdachte in de afpersingszaak rond fruitbedrijf De Groot in het Gelderse Hedel, heeft de grootste moeite te blijven zwijgen op de eerste zittingsdag van zijn strafproces in de rechtbank in Arnhem. Hij heeft met zijn advocaten afgesproken niets te zeggen, maar dat lukt niet altijd "omdat het jeukt".

G. (37) staat terecht voor afpersing van fruitbedrijf De Groot in Hedel na de vondst van een grote partij cocaïne in 2019. Daarnaast verdenkt het Openbaar Ministerie hem ervan dat hij diverse mannen heeft aangezet tot het veroorzaken van explosies bij woningen van medewerkers van het fruitbedrijf, zelfs vanuit de gevangenis zou hij opdrachten hebben gegeven. In totaal gaat het om vijftien aanslagen, waarvan dertien te maken hebben met De Groot. Zijn halfbroer Yassine A. (21) is reeds veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar als 'adjudant' en 'doorgeefluik' van G.

In de aanloop naar zijn zaak heeft de hoofdverdachte meermalen gezegd dat hij uitleg zou komen geven, om te vertellen dat iemand anders de opdrachtgever zou zijn. Maar zijn advocaten adviseren hem te zwijgen, onder meer omdat zijn zaak "breed wordt uitgemeten in de media" en hem dat "kwetsbaar" maakt. Ze proberen hem met handgebaren tijdens de zitting aan het voorgenomen zwijgrecht te herinneren door een wijsvinger voor de lippen te houden.

Versleutelde berichten

Volhouden deed G. dat niet, bijvoorbeeld toen het aan het einde van de ochtend ging over een verijdelde aanslag in de Kapelstraat in Hilversum. Uitgebreid vertelde G. dat de politie bij hem een Sky Ecc-telefoon in beslag heeft genomen. In versleutelde berichten in zijn account sprak hij onder meer over drugshandel, bekende hij. "Ik waande me onbespied. Ook ik ben een van die domme gasten die erin is getrapt. Ik sprak over drugshandel, De Groot en de Kapelstraat in Hilversum."

Hoewel de officieren van justitie zeggen dat ze geen weet hebben van die berichten omdat de telefoon leeg was, gelooft G. dat het Openbaar Ministerie al die berichten van het account achter de schermen al heeft opgevraagd om hem ook voor drugshandel te gaan vervolgen.

G.'s advocaat Christian Flokstra vraagt het OM om de cryptotelefoon en het daaraan gekoppelde account te onderzoeken en de resultaten ter beschikking te stellen. G.: "Ik wil op voorhand aangeven dat ik er niet helemaal koosjer uitkom, maar wel zal blijken dat ik in de zaak Kapelstraat niet de opdrachtgever ben." Het OM komt dinsdag met een gedetailleerde reactie op het verzoek van de verdediging.

Meer uit Binnenland

Trein ontruimd bij Woerden na brand, oorzaak onbekend

WOERDEN (ANP) - In de buurt van Woerden is een trein ontruimd nadat er brand was geconstateerd. Volgens NS staan zo'n 120 gestrande reizigers in een weiland naast het traject tussen Utrecht en Rotterdam. De brandweer is ter plaatse en het vuur in de trein is uit. Niemand raakte gewond.

3 uur geleden
Onderzoek naar explosie Utrecht afgerond, resultaten bij het OM

UTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.

7 uur geleden
Clingendael: asielopvang buiten EU regelen 'niet eenvoudig'

DEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.

7 uur geleden
Nederlandse uitvinder van Kapla-bouwblokjes overleden 

NICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.

7 uur geleden
3 Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp om Gaza te verlaten

DEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.

10 uur geleden
Drukte bij asielopvang Ter Apel weer flink toegenomen

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.

12 uur geleden
Marechaussee vindt zeventien vreemdelingen in koeltrailer

HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.

12 uur geleden