Verdachte gijzeling Ede woonde in beschermde omgeving
EDE (ANP) - De 28-jarige man die zaterdag vier mensen gijzelde in café Petticoat in de Gelderse plaats woonde in een beschermde woonomgeving, aldus burgemeester René Verhulst van Ede. Beschermd wonen legt degenen die daarvan gebruikmaken geen beperkingen op, zodat de verdachte vrij was om in de vroege ochtenduren door Ede te lopen. Waarom hij café Petticoat uitkoos voor zijn gijzeling is nog niet bekend.
Burgemeester Verhulst wil nog vrijwel niets zeggen over de verdachte, van wie dinsdag bleek dat hij in december vorig jaar wegens bedreiging is veroordeeld door de politierechter in Arnhem. Hij moest zich onder andere psychiatrisch laten behandelen en zich regelmatig melden bij de reclassering.
Verhulst wil wachten op het resultaat van het onderzoek van politie en justitie naar het incident voordat hij commentaar geeft, zegt hij. Ook wil hij niet kwijt of hij als burgemeester eerder op de hoogte was van de achtergrond van deze inwoner van Ede. Voor zover bekend had de man niet meer veroordelingen op zijn naam staan.
Ede houdt dinsdagavond een bijeenkomst voor inwoners. Woensdag zijn de driehonderd ondernemers die zaterdag hun zaak moesten sluiten uitgenodigd. De gemeente gaat aan de hand van hun verhalen bekijken wat er voor hen gedaan kan worden, aldus Verhulst, want zij liepen de omzet van de gewoonlijk zeer drukke zaterdag voor Pasen mis.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Neuropsycholoog Erik Scherder van de Vrije Universiteit in Amsterdam gaat aangifte doen van deepfakevideo's waarin hij het gebruik van bepaalde medicijnen zou aanraden. Dat laat de hoogleraar donderdag weten aan het ANP. Scherder reageert op een uitzending van Pointer Checkt over dit onderwerp, die zondag op YouTube verschijnt.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Journalist en media-ondernemer Derk Sauer heeft donderdagavond postuum de oeuvreprijs Mercur d'Or/LOF-Prijs voor Magazines gekregen bij de uitreiking van de Mercurs, de vakprijzen in de magazinebranche. De uitreiking vond plaats in Studio21 in Hilversum.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat iets beter met de mentale gezondheid van mbo-studenten, staat in een rapport over de (mentale) gezondheid en het middelengebruik van studenten in het middelbaar beroepsonderwijs van het Trimbos-instituut en de MBO Raad. Donderdag publiceerden onderzoekers ook al zo'n monitor over studenten in het hbo en wo. Volgens de onderzoekers is aandacht nodig voor mentale veerkracht, gezonde gewoonten en sociale steun.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In het gelekte Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne staan "een hoop punten" die voor president Volodymyr Zelensky "ontzettend moeilijk te accepteren" zijn, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) donderdag na overleg met zijn EU-collega's. Zij hebben ook met de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken gesproken.
14 uur geledenZEERIJP (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp is donderdag opgelopen naar 3004, meldt de organisatie. Daarmee is het aantal met bijna vijfhonderd toegenomen sinds woensdag, toen er 2517 meldingen waren.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft in de gemeente Lansingerland een gebied aangewezen waar windturbines kunnen komen. Het gaat om de locatie Kruisweg-Oost langs de A12. Dat gebied krijgt van de provincie de voorkeur boven Bleizo-West, een braakliggend terrein iets verderop langs de snelweg waar Lansingerland en buurgemeente Zoetermeer graag 4000 tot 6000 woningen willen bouwen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Zeeland is vogelgriep vastgesteld bij een hobbypluimveehouder, meldt het ministerie van Landbouw donderdag. In Terhole (gemeente Hulst) worden 87 vogels gedood om verdere verspreiding van het virus te voorkomen.
14 uur geleden