Verdachte Fries GHB-drama 'overtuigde zichzelf' van goed handelen
LEEUWARDEN (ANP) - Een 30-jarige vrouw die dood door schuld wordt verweten in een fataal GHB-drama in Heerenveen vindt achteraf dat ze de situatie destijds verkeerd heeft ingeschat. Dit zei ze dinsdag bij de rechtbank in Leeuwarden. De 26-jarige Lisette Elzinga overleed in oktober 2021 nadat ze in een woning uit een flesje water met pure GHB had gedronken.
De twee vriendinnen waren op 15 oktober na een avond stappen met een man meegegaan. Bij hem thuis hadden ze nog meer alcohol gedronken en drugs gebruikt. Toen Sylvia de V. (30) uit Heerenveen de volgende ochtend in de woning tegen zes uur wakker werd, trof ze Elzinga buiten bewustzijn aan. Haar vriendin reageerde niet op pijnprikkels en een glas water in het gezicht. Volgens het Openbaar Ministerie heeft De V. te laat de hulpdiensten ingeschakeld.
De V. zegt dat ze zelf eerst enige tijd in verwarde toestand door het huis had gelopen. Na ruim twee uur belde ze met 112. Het was volgens De V. lange tijd onduidelijk of ze wel of niet de hulpdiensten moest inschakelen. De eigenaar van de woning had tegen haar gezegd dat Elzinga haar roes moest uitslapen. Volgens hem had Elzinga per ongeluk uit het flesje met GHB gedronken.
Diepe slaap
De V. vertrouwde hier naar eigen zeggen op. "Hij had ervaring met GHB, ik niet. Ik dacht dat ze in een heel diepe slaap was." Die ochtend had ze op internetsites daarvoor bevestiging gevonden, aldus De V. "Ik heb mijzelf ervan overtuigd, het komt wel goed." De rechter wees haar erop dat op de bezochte sites ook stond dat ze 112 moest bellen. Vrienden met wie De V. contact had opgenomen, hadden het eveneens geadviseerd. "Ik heb nooit ingeschat dat het levensbedreigend was", reageerde ze.
Elzinga overleed op 25 oktober 2021 door de gevolgen van een combinatie van alcohol, xtc, cocaïne en GHB. De politie heeft geen bewijs gevonden dat ze opzettelijk de middelen toegediend heeft gekregen. Het OM komt dinsdag met de strafeis.
Grootste fout
De 49-jarige man met wie de vrouwen waren meegegaan, verschijnt woensdag voor de rechter. Twee andere mannen die in de woning waren, worden niet vervolgd. "Met de kennis van nu had ik het heel anders gedaan", aldus De V. Volgens de vrouw heeft haar eigen drank- en drugsgebruik die avond haar beoordelingsvermogen beïnvloed. Ook het meegaan met de man, een bekende van Elzinga, was een fout. "Ik wilde niet mee, maar ging overstag. Het is de grootste fout van mijn leven geweest."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In een groot deel van Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, is te zien op een kaart van de brandweer. Woensdagochtend is in 17 van de 25 veiligheidsregio's fase 2 van kracht, het hoogste niveau.
18 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Drugs die worden verkocht als 3-MMC, bevatten in werkelijkheid vrijwel nooit echt die stof. Van de samples die vorig jaar zijn getest via het Drugs Informatie en Monitoring Systeem (DIMS) bleek slechts 3 procent 3-MMC te bevatten, laat het Trimbos-instituut weten.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) in de openbare ruimte krijgen uitgebreidere mogelijkheden bij strafbare feiten gepleegd door jongeren. Per 1 juni 2026 kunnen deze boa's minderjarigen een reprimande geven of naar Halt verwijzen, zo maakte de stichting Halt bekend. De uitbreiding moet bijdragen aan meer rechtsgelijkheid en een pedagogische omgang met jongeren.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam is dinsdag kort na vertrek vanaf de Johan Adolf Pengel-luchthaven in Suriname niet rechtstreeks naar Schiphol gevlogen, maar eerst uitgeweken naar Frans-Guyana om bij te tanken. Dat schrijft de Surinaamse nieuwssite Waterkant.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Opnieuw brengen meer dan honderd asielzoekers de nacht door in congrescentrum Hanzeplaza in de stad Groningen. In de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is geen plek voor ze. Het Rode Kruis weet het exacte aantal mensen nog niet, omdat het vervoer in de nacht van dinsdag op woensdag nog gaande is.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower heeft zich met zijn uitspraken over geweld tegen Palestijnse vluchtelingen "buiten de constructieve krachten geplaatst", vindt premier Rob Jetten. Maar ondanks herhaalde verzoeken van onder anderen Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA spreekt de premier niet expliciet uit dat hij samenwerking met de radicaal-rechtse politicus uitsluit.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Studenten op het hbo en universiteiten blijven tevreden over hun opleiding. Dat blijkt uit de Nationale Studenten Enquête (NSE) 2026, die werd ingevuld door 248.000 studenten. Driekwart van hen is tevreden over de opleiding die zij volgen. Naast de algemene tevredenheid van studenten over hun opleiding meet de NSE ook de tevredenheid over allerlei specifieke onderwerpen, waaronder studiedruk, docenten en sfeer.
6 uur geleden