Verdachte fatale schietpartij Amsterdam: het was zelfverdediging
AMSTERDAM (ANP) - De 28-jarige man die wordt verdacht van een dodelijke schietpartij in het centrum van Amsterdam op 19 november, zegt dat hij heeft geschoten uit zelfverdediging. Ook verklaart hij dat hij de trekker heeft overgehaald voordat hij zich realiseerde wat er gebeurde. Het slachtoffer dreigde hem neer te steken dan wel te schieten, aldus de verdachte.
Dit bleek dinsdag tijdens de eerste openbare rechtszitting in de strafzaak tegen de verdachte, Mohamed H. uit Middelburg, bij de rechtbank in Amsterdam. Het Openbaar Ministerie is een geheel andere mening toegedaan, op basis van het tot dusver verrichte onderzoek: de schietpartij was het rechtstreeks gevolg van een escalerende ruzie over tonnen aan drugsgeld en H. zou ter plaatse opdracht hebben gekregen het 33-jarige slachtoffer neer te schieten.
Het geweld voltrok zich in een coffeeshop aan de Kloveniersburgwal, nabij de Nieuwmarkt. Het slachtoffer werd met één kogel door het hoofd geschoten en bezweek later aan zijn verwondingen in een ziekenhuis. Twee verdachten gingen ervandoor in een auto.
Excuses
H. meldde zich een dag later bij de politie. Volgens zijn advocaat heeft hij direct bekend dat hij de schutter is geweest en wil hij "maximaal inzicht geven in zijn handelen". Op de zitting herhaalde H. zijn excuses aan de nabestaanden van het slachtoffer. "Uit de grond van mijn hart", aldus H. "Het was geen opzet."
De tweede verdachte is kort na de schietpartij aangehouden in Duitsland. Hij is inmiddels overgeleverd aan Nederland en heeft een eerste verklaring afgelegd. Justitie wil beide mannen samen op de volgende zitting hebben. Die staat gepland op 14 mei.
Conflict duurt voort
Volgens het OM was de medeverdachte "op grote schaal bezig met drugs en geld". Dit zou zijn gebleken uit onderzoek naar de inhoud van zijn telefoon. H. zou al eerder met hem hebben samengewerkt. Justitie meent dat het conflict waar de schietpartij uit voortkwam nog steeds voortduurt.
De rechtbank bepaalde dat H. voorlopig vast blijft zitten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is dit jaar 106 miljoen euro kwijt aan dwangsommen voor het te traag afhandelen van asielverzoeken. Die verwachting van het kabinet valt te lezen in de miljoenennota. Waarschijnlijk is dit het laatste jaar dat zoveel geld naar dwangsommen gaat. Een voorstel om deze dwangsommen af te schaffen wordt namelijk binnenkort behandeld door de Eerste Kamer en kan waarschijnlijk rekenen op een meerderheid.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de Tweede Kamer vier verschillende scenario's voorgelegd voor de toekomst van de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3). De nadelige gevolgen voor de schatkist in de jaren tot en met 2035 kunnen, afhankelijk van de gekozen richting, oplopen tot bijna 20 miljard euro.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer ligt ook dinsdagmiddag nog op meerdere trajecten plat. Zo rijden er tot zeker 17.00 uur geen treinen tussen Deventer en Enschede en tussen Zutphen en Hengelo. Ook op enkele andere lijnen in het midden en oosten van het land zijn nog problemen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil 5,1 miljard euro extra uittrekken tot en met 2040 voor het Mobiliteitsfonds waarmee veel infrastructuur wordt betaald. Dat geld moet bovenop de miljarden komen die in het coalitieakkoord al zijn afgesproken, meldt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende tien jaar flink extra bezuinigen door regels te schrappen en te versimpelen. In de Miljoenennota staat dat 200 miljoen euro per jaar moet worden bezuinigd in 2028 en 2029. Vanaf 2031 moet dat jaarlijks 200 miljoen euro worden, oplopend tot 1 miljard euro vanaf 2035.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De begroting van Defensie groeit volgend jaar naar 28,9 miljard euro. Ongeveer de helft van dat bedrag gaat naar nieuw materieel, innovatie en vastgoed, laat het ministerie in een verklaring weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid kan besluiten over klimaatbeleid niet langer uitstellen, vindt de Raad van State. De belangrijkste overheidsadviseur hekelt dat het kabinet-Jetten nieuwe plannen pas volgend voorjaar wil maken.
2 uur geleden