Verdachte fatale schietpartij Amsterdam: het was zelfverdediging
AMSTERDAM (ANP) - De 28-jarige man die wordt verdacht van een dodelijke schietpartij in het centrum van Amsterdam op 19 november, zegt dat hij heeft geschoten uit zelfverdediging. Ook verklaart hij dat hij de trekker heeft overgehaald voordat hij zich realiseerde wat er gebeurde. Het slachtoffer dreigde hem neer te steken dan wel te schieten, aldus de verdachte.
Dit bleek dinsdag tijdens de eerste openbare rechtszitting in de strafzaak tegen de verdachte, Mohamed H. uit Middelburg, bij de rechtbank in Amsterdam. Het Openbaar Ministerie is een geheel andere mening toegedaan, op basis van het tot dusver verrichte onderzoek: de schietpartij was het rechtstreeks gevolg van een escalerende ruzie over tonnen aan drugsgeld en H. zou ter plaatse opdracht hebben gekregen het 33-jarige slachtoffer neer te schieten.
Het geweld voltrok zich in een coffeeshop aan de Kloveniersburgwal, nabij de Nieuwmarkt. Het slachtoffer werd met één kogel door het hoofd geschoten en bezweek later aan zijn verwondingen in een ziekenhuis. Twee verdachten gingen ervandoor in een auto.
Excuses
H. meldde zich een dag later bij de politie. Volgens zijn advocaat heeft hij direct bekend dat hij de schutter is geweest en wil hij "maximaal inzicht geven in zijn handelen". Op de zitting herhaalde H. zijn excuses aan de nabestaanden van het slachtoffer. "Uit de grond van mijn hart", aldus H. "Het was geen opzet."
De tweede verdachte is kort na de schietpartij aangehouden in Duitsland. Hij is inmiddels overgeleverd aan Nederland en heeft een eerste verklaring afgelegd. Justitie wil beide mannen samen op de volgende zitting hebben. Die staat gepland op 14 mei.
Conflict duurt voort
Volgens het OM was de medeverdachte "op grote schaal bezig met drugs en geld". Dit zou zijn gebleken uit onderzoek naar de inhoud van zijn telefoon. H. zou al eerder met hem hebben samengewerkt. Justitie meent dat het conflict waar de schietpartij uit voortkwam nog steeds voortduurt.
De rechtbank bepaalde dat H. voorlopig vast blijft zitten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De A12 bij Den Haag is zondag vanaf 14.30 uur weer vrijgegeven voor verkeer na een blokkade van Extinction Rebellion (XR). Ongeveer dertig leden van de klimaatactiegroep liepen rond 13.00 uur de oprit naar de Utrechtsebaan bij het Malieveld op. Zoals bij eerdere acties gaf de burgemeester van Den Haag vrijwel direct de aanwijzing de blokkade te beëindigen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) heeft zondagmiddag opnieuw de A12 in Den Haag geblokkeerd. Activisten betraden rond 13.00 uur de oprit naar de Utrechtsebaan bij het Malieveld, vanaf een zebrapad op de kruising met de Zuid-Hollandlaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft zondagochtend in Zwijndrecht een 19-jarige man uit die plaats aangehouden na een schietincident op een Amsterdams festival zaterdagavond. Daarbij raakten een man en een vrouw gewond.
3 uur geledenBEILEN (ANP) - Op de A28 bij het Drentse Beilen is zondagochtend een kind overleden door een eenzijdig ongeluk, meldt de politie. Het ongeval gebeurde rond 08.50 uur op de afrit van de snelweg. In de auto zaten nog vier andere mensen: twee volwassenen en twee kinderen. Zij zijn zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die zaterdagavond overleed tijdens een aanhouding door de politie in Rotterdam is een 51-jarige man uit die stad. Dat meldt het Openbaar Ministerie zondagochtend.
6 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Deze zomer kende relatief weinig muggenoverlast, meldt de website Nature Today. Volgens onderzoekers van Wageningen University & Research (WUR) komt dit waarschijnlijk door de extreme droogte en hoge temperaturen van de afgelopen tijd.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een man is zaterdagavond overleden bij een aanhouding door de politie in Rotterdam. Hij werd op de Vaarnerkamp in Rotterdam-Zuid aangehouden na een controle op zijn identiteitsbewijs. "Agenten hielden hem aan na een melding over een gestolen fatbike. Hij kon geen id-bewijs tonen", aldus de politiewoordvoerder.
15 uur geleden