Verdachte Bolle Jos is in Sierra Leone, bevestigt het OM
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) en de politie zijn er al ruim een halfjaar van op de hoogte dat Jos Leijdekkers, een van de meest gezochte verdachten van Nederland, in het West-Afrikaanse Sierra Leone verblijft. Het OM laat dat weten naar aanleiding van een publicatie door het AD en Follow the Money.
De politie en het OM kregen de laatste jaren "meerdere signalen over de verblijfplaats" van de 33-jarige Jos Leijdekkers, aldus het OM. "Deze signalen hadden wereldwijd betrekking op verschillende landen. Naar al deze signalen is intensief en uitgebreid onderzoek gedaan. Dit heeft opgeleverd dat politie en OM sinds ruim een half jaar volkomen zeker weten dat Leijdekkers in Sierra Leone verblijft", meldt het OM in een verklaring.
Volgens het OM heeft het "de grootste prioriteit" om Leijdekkers, alias Bolle Jos, in Nederland te krijgen, zodat hij zijn straf kan uitzitten. Over hoe de pogingen daartoe eruit zien, geeft het OM geen details. "In dit verband wordt alles op alles gezet, maar in het belang van het onderzoek kan daar nu niet verder op ingegaan worden."
EU Most Wanted List
Leijdekkers staat op de Nationale Opsporingslijst en de zogeheten EU Most Wanted List. Hij is in juni vorig jaar veroordeeld tot 24 jaar cel wegens zes drugstransporten van in totaal bijna 7000 kilo cocaïne en het geven van een opdracht tot moord. Een Belgische rechtbank veroordeelde hem in september vorig jaar tot tien jaar cel wegens drugshandel en mishandeling.
De Nederlandse politie doet ook onderzoek naar andere zaken waar Leijdekkers vermoedelijk bij betrokken is, zoals de verdwijning van Naima Jillal. Zij werd op 20 oktober 2019 voor het laatst gezien in Amsterdam, sindsdien is er niets meer van haar vernomen. Het OM heeft een beloning uitgeloofd van 200.000 euro voor de beslissende tip die leidt tot zijn aanhouding.
Signalen
Het AD en Follow the Money meldden eerder vrijdag dat de voortvluchtige zich schuilhoudt in Sierra Leone. Hij zou samen met de president van het West-Afrikaanse land te zien zijn op officieel beeldmateriaal. Volgens de media zijn er "signalen" dat Bolle Jos "hoge functionarissen omkoopt en een relatie heeft met de dochter van de president".
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israël en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) staat open voor het idee om gevangenispersoneel meer te betalen dan ander overheidspersoneel. Dat is momenteel niet mogelijk, omdat medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) onder de cao vallen voor rijksambtenaren. Na de roep van meerdere Kamerleden om hier verandering in te brengen, is de bewindsvrouw bereid om te onderzoeken of DJI-personeel een aparte cao kan krijgen.
10 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlandse reizigers dat gestrand was in het Midden-Oosten is thuis. De ANVR schat dat er momenteel nog zo'n vijftig mensen vastzitten in de regio door de oorlog in Iran. De rest is al via een repatriërings- of chartervlucht teruggevlogen naar Nederland.
11 uur geleden