Verdachte: auto's voor plofkraken nodig, niet voor moord advocaat
AMSTERDAM (ANP) - "Er is geen match tussen mij en die Renault vóór 18 september", zei verdachte Anouar T. over de auto die vermoedelijk is gebruikt ter voorbereiding op de moord op advocaat Derk Wiersum. De Renault Megane stond enige tijd gestald in een door T. gehuurde garagebox waarin volgens het Openbaar Ministerie auto's werden geprepareerd voor gebruik bij plofkraken en liquidaties.
Dat bleek vrijdag bij de strafzaak tegen tien verdachten van het aansturen van de moordenaars van advocaat Derk Wiersum. Met '18 september' doelde de verdachte op de dag in 2019 waarop de raadsman werd doodgeschoten. De schutters zijn eerder al tot dertig jaar cel veroordeeld, nu staan verdachten terecht van het mogelijk aansturen van die moordenaars.
Raadslieden poogden vrijdagmorgen nog extra onderzoek te laten doen, maar verzoeken tot het horen van extra getuigen werden door de rechtbank Amsterdam verworpen. De garagebox waar de gestolen wagens stonden, werd gehuurd door Anouar T., familielid van de vermeende topcrimineel Ridouan Taghi. De wagens werden er gestald, juist omdat er nog geen doel voor was, zei hij de rechters in Amsterdam. "Maar dat doel had een plofkraak kunnen zijn."
Witte Audi
De diefstal van een witte Audi in Utrecht op 4 augustus 2019 bleek de start van het onderzoek. Via een zender onder de auto werd duidelijk dat deze in een garagebox elders in Utrecht werd gestald. De politie had informatie dat daar wagens werden geprepareerd om ingezet te worden voor plofkraken. Uit gekraakte berichten van de versleutelde berichtendienst SkyECC kreeg de politie het vermoeden van een criminele organisatie. Jaouad F. stuurde deze aan vanuit Marokko. Anouar T. had in Nederland een leidende rol.
De 26-jarige Oussama B. moest juist Anouar weer vervangen nadat die eind 2019 werd aangehouden. Na die aanhouding ontstond consternatie binnen de groep over de sleutel van de garagebox. "U zegt die hing aan zijn sleutelbos dat betekent gewoon zwaar mongool", zou F. geschreven hebben.
De strafzaak wordt maandag vervolgd. Komende week komt onder meer het vermeende aansturen van de moordenaars van Wiersum aan bod. Vooralsnog heeft de rechtbank tien dagen voor de strafzaak uitgetrokken.
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
8 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
10 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
12 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
12 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
13 uur geleden