Verbruik van vervuilende steenkool bereikt record, denkt IEA
PARIJS (ANP) - Het wereldwijde verbruik van steenkool bereikt dit jaar een recordhoogte, voorspelt het Internationaal Energieagentschap (IEA). In de jaren tot en met 2030 daalt de vraag naar de relatief vervuilende fossiele brandstof licht, verwacht de belangrijke adviseur voor energiebeleid.
Dit jaar stijgt het steenkoolverbruik waarschijnlijk met 0,5 procent tot een totaal van bijna 8,9 miljard ton, is de raming in een nieuw IEA-rapport. Die toename komt onder andere doordat de regering-Trump steenkool weer toejuicht als energiebron. Een aantal Amerikaanse kolencentrales dat door eerdere milieuvoorschriften onrendabel zou zijn geworden, blijft daardoor langer in gebruik. Daarnaast werd gas in de VS duurder als alternatieve brandstof.
De wereldwijde vraag ligt volgens de verwachtingen van het IEA aan het einde van dit decennium iets lager dan nu. Dat komt vooral doordat stroomproducenten, goed voor tweederde van het kolenverbruik, andere energiebronnen gaan gebruiken. Het gaat dan om meer hernieuwbare energie, kernenergie en vloeibaar gemaakt aardgas.
China en India
De voorspelling dat de vraag naar kolen licht daalt, is nog wel omgeven door veel onzekerheden. Veel hangt af van de ontwikkelingen in de economische grootmacht China. Als dat land veel meer elektriciteit gaat verbruiken terwijl schonere energiebronnen langzaam worden aangesloten op het stroomnet, zou dat tot meer kolenverbruik kunnen leiden.
In India neemt het gebruik van kolen de komende jaren nog hard toe, denkt het IEA. Dat land produceert de komende jaren steeds meer staal en gebruikt daarvoor kolen.
Meer uit Financieel
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Duitsland is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,2 procent gegroeid in vergelijking met de voorgaande periode. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis in een snelle raming. Daarmee viel de groei van de grootste economie van Europa sterker uit dan verwacht, want economen hadden op 0,1 procent groei gerekend.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de hack bij 's werelds grootste cryptobeurs Binance voor Nederlandse cryptobeleggers is vermoedelijk klein. Dat zegt voorzitter Mauro Halve van de Nederlandse Vereniging Cryptodienstverleners (NVC), de brancheorganisatie voor gereguleerde Nederlandse cryptobedrijven. "Het is al langer verboden om op Binance te handelen. Daarom schatten wij de kans heel laag in dat Nederlanders hier last van hebben."
19 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse olie- en gasconcern BP heeft in het derde kwartaal de hoogste winst in achttien jaar behaald dankzij de sterk gestegen energieprijzen en hoge winstmarges bij raffinage door de oorlog in het Midden-Oosten. De winst bedroeg bijna 8,5 miljard dollar, tegen 2,2 miljard dollar een jaar eerder.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is afgelopen maanden onverwacht hard doorgegroeid. Vooral de industrie deed het goed met de productie en uitvoer van met name machines naar het buitenland. De industrie was goed voor de helft van de totale economische groei van 0,6 procent in het derde kwartaal vergeleken met drie maanden eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een eerste berekening.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer supermarktketen Albert Heijn, neemt honderden supermarkten van het Britse Tesco in Tsjechië en Slowakije over. Het supermarktconcern betaalt 1,2 miljard euro voor de volledige overname van de activiteiten van Tesco in de twee Europese landen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk na tegenvallende kwartaalresultaten van chipproducent Intel en tech- en webwinkelconcern Amazon. Donderdag zorgden teleurstellende kwartaalcijfers van Google-moederbedrijf Alphabet al voor koersdruk onder de AI-gerelateerde aandelen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse economie is in het derde kwartaal licht gekrompen. Volgens een voorlopige raming van het Franse statistiekbureau Insee bedroeg de krimp 0,1 procent in vergelijking met de drie maanden ervoor. Het tegenvallende cijfer komt bovenop de grote onrust over de hoge Franse staatsschuld, politieke spanningen en de gewelddadige protesten in het land van de afgelopen tijd.
1 uur geleden