
Verbod op lozen vervuilend spoelwater in havens en binnenwateren
DEN HAAG (ANP) - Het wordt in Nederlandse havens en binnenwateren verboden om het water te lozen waarmee zwavel uit uitlaatgassen van schepen is gehaald. Dat heeft minister Barry Madlener (Infrastructuur en Waterstaat, PVV) maandag aangekondigd. Op de Noordzee blijft het lozen van dit 'waswater' voorlopig toegestaan. Wanneer het verbod ingaat, is niet bekend.
Zeeschepen die te veel zwavel uitstoten, kunnen de zwavel uit de uitlaatgassen halen met een zogeheten scrubber. Deze systemen gebruiken zeewater om de lucht schoner te maken. Het resultaat is zeewater waar zware metalen en andere schadelijke stoffen in zitten. De meeste schepen met een scrubber lozen dit water weer.
Nederland zet zich via de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) in voor strengere regels tegen lozingen van scrubberwater, schrijft Madlener. Tegelijkertijd is het volgens de minister "onzeker" of er nieuwe internationale regels komen, omdat daar in de IMO "beperkt" steun voor is.
12 zeemijl
Madlener had ook kunnen kiezen voor een verbod op dit vervuilende spoelwater in het gebied tot 12 zeemijl vanaf de kust. De minister kreeg het advies om het verbod niet uit te breiden naar zee, staat in een ambtelijk document. Dit "vanwege de mogelijke economische impact" op de Nederlandse vloot.
In Amsterdam geldt sinds begin dit jaar al een verbod op het lozen van scrubberwater bij ligplaatsen. Andere Europese landen hebben ook verboden ingesteld, waaronder volgens Madlener België, Duitsland en Frankrijk.
Meer uit Binnenland
LONDEN (ANP) - Voor het tweede jaar op rij zijn de meeste Nederlandse universiteiten gezakt op de wereldranglijst. Drie Nederlandse universiteiten, waaronder de Radboud Universiteit in Nijmegen, staan op de slechtste plek ooit. Vakblad Times Higher Education vermoedt dat de neerwaartse trend doorzet, nu "bezuinigingen op hoger onderwijs meer impact beginnen te krijgen".
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft bij de actie van onder andere Extinction Rebellion (XR) op station Amsterdam Centraal ongeveer twintig mensen aangehouden. De meesten zijn aangehouden voor het lopen op het spoor, maar sommigen zitten ook vast voor belediging.
4 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een vrouw is ontvoerd die woensdagochtend vanuit het Noord-Hollandse Hoofddorp naar haar werk in Beverwijk vertrok. Daar gaat de politie in ieder geval van uit.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Een computer beslist dit jaar mee wie het Regio Songfestival wint. Aan de vakjury wordt een AI-jurylid toegevoegd, is woensdag bekendgemaakt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft de pro-Palestijnse activisten bij Amsterdam Centraal van het spoor gehaald. Ze werden op de perrons gezet en de meesten kregen handboeien om, ziet een ANP-verslaggever.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse activisten van onder meer Extinction Rebellion (XR) zijn het spoor opgelopen bij station Amsterdam Centraal. Ze staan op meerdere sporen en roepen onder meer "free free Palestine", ziet een ANP-verslaggever.
6 uur geledenZUTPHEN (ANP) - Vier mannen zijn woensdag tot celstraffen tot drie maanden, waarvan een maand voorwaardelijk, veroordeeld voor het tot ontploffing brengen van vuurwerkbommen te midden van politieagenten. Ze gooiden het zware vuurwerk op een plein in Doetinchem terwijl de gemeenteraad vergaderde over de komst van een tijdelijk asielzoekerscentrum.
8 uur geleden