Verbijstering Limburgse werkgevers om sluiten Julianakanaal
GELEEN (ANP) - De Limburgse Werkgeversvereniging LWV, industrieterrein Chemelot in Geleen en Wessem Port Services reageren met verbijstering op het bericht van minister Mark Harbers (VVD) van Infrastructuur en Waterstaat om het Julianakanaal zes tot acht maanden te sluiten. Die afsluiting zou gelden over een lengte van vier kilometer. Dat kan tot tientallen miljoenen euro's per dag kosten, aldus de drie instanties en een vrijdag uitgegeven verklaring. Zij vrezen een totale schadepost van 40 tot 100 miljoen euro. Het Limburgse bedrijfsleven wil snel overleg met de minister "in het belang van de economie in heel Nederland". Dat overleg zou inmiddels op 28 maart gepland zijn.
Eerder deze week meldde Rijkswaterstaat dat het kanaal vanaf oktober maanden dichtgaat. Het moet worden drooggelegd om een bouwkuip weg te halen. Volgens de werkgevers koos RWS voor een goedkope uitvoering, en om die reden moet het kanaal dicht. De werkgevers vinden dat de vaarweg best voor de helft open had kunnen blijven, als bedrijven met meer expertise waren aangetrokken om de klus te klaren. Die zijn echter afgewezen, schrijven ze. "Het bedrijfsleven betaalt nu de tol voor die keuze van RWS."
Schepen die van Noord- naar Zuid-Limburg willen moeten door de afsluiting omvaren via Antwerpen, vrezen de werkgevers. Volgens hen zijn er veilige alternatieven. "Een donderslag bij heldere hemel", reageert Chemelot-directeur Loek Radix. "Het eindrapport met de impactanalyse is een dezer dagen klaar en we zouden een gesprek met de minister hebben over onze zorg dat het kanaal geen maanden dicht kan en ook niet dicht hoeft. Dit voornemen levert enorme risico's op en is extreem vervelend."
De LWV vindt dat de minister doof is voor argumenten van belanghebbenden. Het havenbedrijf in Wessem vindt dat tijdens de wedstrijd de doelpalen worden verzet. "Als je de snelweg A2 zou afsluiten en je via Berlijn moest rijden, stond het hele land op de kop, aldus Wessem-directeur Bob Joosten. "Nu wordt de binnenvaart hard geraakt, die per schip de lading van meerdere vrachtauto's vervoert via een stille levensader."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft de miljardenovername van Pringles-moederbedrijf Kellanova door chocoladefabrikant Mars goedgekeurd. Eerder dit jaar begon Brussel een uitgebreid mededingingsonderzoek naar de overname, uit bezorgdheid dat de deal tot hogere prijzen voor consumenten zou kunnen leiden. De concurrentiewaakhond zegt nu dat er geen reden meer is voor die zorgen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcerns Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) wonnen maandag op de aandelenbeurzen in New York vanwege de overnamestrijd rond WBD. Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount en WBD wonnen tot 8 procent, Netflix verloor opnieuw (min 3 procent).
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft een overnamebod uitgebracht van 108,4 miljard dollar om Warner Bros. Discovery (WBD) in zijn geheel over te nemen. Het bod voor de volledige overname van WBD biedt aandeelhouders 18 miljard dollar meer dan de bieding van streamingdienst Netflix, meldt Paramount.
2 uur geledenBREDA (ANP) - Het Nederlandse GoVolta biedt vanaf maart een nieuwe optie om met de trein naar Berlijn en Hamburg te reizen. Na een moeizaam toegangstraject heeft de Bredase onderneming met steun van Keolis, een dochteronderneming van het Franse spoorwegbedrijf SNCF, genoeg geld beschikbaar om drie keer per week vanuit Amsterdam naar de Duitse steden te reizen. Komende zomer worden dat dagelijkse verbindingen, later moet Parijs daar bijkomen.
4 uur geleden