Verbijstering Limburgse werkgevers om sluiten Julianakanaal
GELEEN (ANP) - De Limburgse Werkgeversvereniging LWV, industrieterrein Chemelot in Geleen en Wessem Port Services reageren met verbijstering op het bericht van minister Mark Harbers (VVD) van Infrastructuur en Waterstaat om het Julianakanaal zes tot acht maanden te sluiten. Die afsluiting zou gelden over een lengte van vier kilometer. Dat kan tot tientallen miljoenen euro's per dag kosten, aldus de drie instanties en een vrijdag uitgegeven verklaring. Zij vrezen een totale schadepost van 40 tot 100 miljoen euro. Het Limburgse bedrijfsleven wil snel overleg met de minister "in het belang van de economie in heel Nederland". Dat overleg zou inmiddels op 28 maart gepland zijn.
Eerder deze week meldde Rijkswaterstaat dat het kanaal vanaf oktober maanden dichtgaat. Het moet worden drooggelegd om een bouwkuip weg te halen. Volgens de werkgevers koos RWS voor een goedkope uitvoering, en om die reden moet het kanaal dicht. De werkgevers vinden dat de vaarweg best voor de helft open had kunnen blijven, als bedrijven met meer expertise waren aangetrokken om de klus te klaren. Die zijn echter afgewezen, schrijven ze. "Het bedrijfsleven betaalt nu de tol voor die keuze van RWS."
Schepen die van Noord- naar Zuid-Limburg willen moeten door de afsluiting omvaren via Antwerpen, vrezen de werkgevers. Volgens hen zijn er veilige alternatieven. "Een donderslag bij heldere hemel", reageert Chemelot-directeur Loek Radix. "Het eindrapport met de impactanalyse is een dezer dagen klaar en we zouden een gesprek met de minister hebben over onze zorg dat het kanaal geen maanden dicht kan en ook niet dicht hoeft. Dit voornemen levert enorme risico's op en is extreem vervelend."
De LWV vindt dat de minister doof is voor argumenten van belanghebbenden. Het havenbedrijf in Wessem vindt dat tijdens de wedstrijd de doelpalen worden verzet. "Als je de snelweg A2 zou afsluiten en je via Berlijn moest rijden, stond het hele land op de kop, aldus Wessem-directeur Bob Joosten. "Nu wordt de binnenvaart hard geraakt, die per schip de lading van meerdere vrachtauto's vervoert via een stille levensader."
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
27 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
1 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - TikTok gaat de bevindingen van de Europese Commissie op "alle mogelijke manieren" aanvechten. Dat laat een woordvoerder van de populaire filmpjesapp weten, nadat Brussel vrijdag bekend had gemaakt dat het verslavende aspect van TikTok in overtreding is met digitale regels van de Europese Unie.
4 uur geledenMUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Indiase staalconcern Tata Steel heeft de winst in het afgelopen kwartaal flink zien stijgen. De staalproducent die onder meer eigenaar is van het hoogovencomplex bij IJmuiden, profiteerde van een sterke vraag en productie bij de Indiase vestigingen en wist daarmee de stijgende kosten te compenseren.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het verslavende aspect van TikTok is in overtreding met digitale regels van de Europese Unie. Het oneindige scrollen, automatische afspelen van video's, pushmeldingen en zeer gepersonaliseerde aanbevelingen maken de socialemedia-app verslavend, concludeert de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
5 uur geleden