'Verbied financiering olie- en gaswinning in Noordpoolgebied'
AMSTERDAM (ANP) - De winning van olie- en gas in het poolgebied en de financiering daarvan moeten worden verboden. Daarvoor pleiten milieuorganisatie Greenpeace en de Eerlijke Bankwijzer, een initiatief van Amnesty International, FNV, Milieudefensie, Oxfam Novib, World Animal Protection en PAX. Ze wijzen in een nieuw rapport met een beschuldigende vinger naar Nederlandse banken, verzekeraars en pensioenfondsen, die winning in het kwetsbare gebied mede mogelijk maken.
Zo zou ING in de periode 2016 tot en met 2019 3,4 miljard euro hebben uitgeleend aan energiebedrijven die actief zijn met de winning van olie of gas rond de Noordpool. Bij ABP gaat het om een belegging van 3 miljard euro. PFZW en PMT zijn ieder goed voor circa 900 miljoen euro aan dergelijke 'foute' investeringen en ook Aegon, ABN AMRO en Nationale-Nederlanden worden als boosdoeners aangemerkt. Alles bij elkaar gaat het om ruim 10 miljard euro aan Nederlandse investeringen, aldus de klagers.
In de Tweede Kamer wordt 11 februari gepraat over de Nederlandse betrokkenheid bij het Noordpoolgebied. Greenpeace en de Eerlijke Bankwijzer wijzen op een aangenomen motie uit 2014 waarin de regering werd opgeroepen om zich in te zetten voor "het vrijwaren van de Arctische regio van olie- en gaswinning." Zij vinden dat de Tweede Kamer daarom moet ingrijpen.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP) - Google-moeder Alphabet zag in het eerste kwartaal de omzet en winst stijgen. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt.
13 minuten geledenMENLO PARK (ANP) - Socialmediaconcern Meta verwacht dit jaar nog meer geld kwijt te zijn aan de bouw van datacenters voor AI dan eerder geraamd. Het bedrijf achter Facebook en Instagram doet volop mee in de wedloop om de meest geavanceerde toepassingen van kunstmatige intelligentie te ontwikkelen. De halfgeleiders die al het rekenwerk moeten doen, zijn echter in prijs gestegen.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers zagen de prijs van olie fors omhooggaan doordat er nog geen zicht is op een heropening van de Straat van Hormuz. Een vat Brentolie bereikte de hoogste prijs sinds juni 2022.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, heeft aangekondigd in het bestuur van de Amerikaanse centrale bank te blijven als zijn termijn als preses afloopt. Hij neemt die ongebruikelijke beslissing nadat de Amerikaanse president Donald Trump herhaaldelijk heeft geprobeerd de Fed onder druk te zetten om de rentes te verlagen. In een toelichting op het nieuwste rentebesluit benadrukte Powell hoe belangrijk het is dat de Fed onafhankelijk van de regering het rentebeleid bepaalt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische inflatiecijfer over de maand april is woensdag met uren vertraging gepubliceerd vanwege onenigheid. De indexcommissie van het Belgische statistiekbureau Statbel kon het niet eens worden waarna de minister van Economie eraan te pas moest komen. Het gemiddelde prijspeil liep in april op naar 4 procent. De inflatie was een maand eerder nog gestegen tot 1,65 procent. Dat de inflatie verder oploopt is een gevolg van hogere energieprijzen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Vorig jaar kwam de Federal Reserve nog met drie renteverlagingen op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Opvallend is dat vier van de twaalf beleidsmakers het niet eens waren met het rentebesluit.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM stelt de hervatting van vluchten van en naar Dubai uit tot en met 22 juni, maakte de luchtvaartmaatschappij woensdag bekend. Eerder was dit 14 juni.
3 uur geleden