'Verbied financiering olie- en gaswinning in Noordpoolgebied'
AMSTERDAM (ANP) - De winning van olie- en gas in het poolgebied en de financiering daarvan moeten worden verboden. Daarvoor pleiten milieuorganisatie Greenpeace en de Eerlijke Bankwijzer, een initiatief van Amnesty International, FNV, Milieudefensie, Oxfam Novib, World Animal Protection en PAX. Ze wijzen in een nieuw rapport met een beschuldigende vinger naar Nederlandse banken, verzekeraars en pensioenfondsen, die winning in het kwetsbare gebied mede mogelijk maken.
Zo zou ING in de periode 2016 tot en met 2019 3,4 miljard euro hebben uitgeleend aan energiebedrijven die actief zijn met de winning van olie of gas rond de Noordpool. Bij ABP gaat het om een belegging van 3 miljard euro. PFZW en PMT zijn ieder goed voor circa 900 miljoen euro aan dergelijke 'foute' investeringen en ook Aegon, ABN AMRO en Nationale-Nederlanden worden als boosdoeners aangemerkt. Alles bij elkaar gaat het om ruim 10 miljard euro aan Nederlandse investeringen, aldus de klagers.
In de Tweede Kamer wordt 11 februari gepraat over de Nederlandse betrokkenheid bij het Noordpoolgebied. Greenpeace en de Eerlijke Bankwijzer wijzen op een aangenomen motie uit 2014 waarin de regering werd opgeroepen om zich in te zetten voor "het vrijwaren van de Arctische regio van olie- en gaswinning." Zij vinden dat de Tweede Kamer daarom moet ingrijpen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - General Motors behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De autofabrikant uit Detroit boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook de winstverwachting voor dit jaar viel hoger uit dan voorzien. GM profiteerde onder meer van door president Donald Trump versoepelde klimaatregels.
51 minuten geledenBELLEVUE (ANP/BLOOMBERG) - PACCAR, het Amerikaanse moederbedrijf van truckfabrikant DAF, heeft de resultaten in het vierde kwartaal van vorig jaar flink zien teruglopen. Het aantal verkochte vrachtwagens daalde wereldwijd met 25 procent tot 32.900, maakte het concern dinsdag bekend.
1 uur geledenARLINGTON (ANP) - Boeing heeft in het afgelopen kwartaal een flink hogere omzet behaald, vooral dankzij een sterke toename van de leveringen van nieuwe vliegtuigen aan klanten. De omzet van het Amerikaanse bedrijf steeg daardoor met 57 procent tot 23,9 miljard dollar vergeleken met een jaar eerder.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het Duitse spoorbedrijf Deutsche Bahn (DB) gaat flink snijden in het aantal managementbanen. Daarmee wil het bestuur van het verlieslatende spoorbedrijf jaarlijks 500 miljoen euro aan kosten besparen, heeft topvrouw Evelyn Palla dinsdag gezegd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Taxidienst Uber noemt de uitspraak van het gerechtshof in Amsterdam tegen FNV over vermeende schijnzelfstandigheid van zelfstandige taxichauffeurs "een geweldige overwinning" voor chauffeurs. Maurits Schönfeld, directeur Noord-Europa bij Uber, ziet het oordeel als bevestiging dat zij ondernemers zijn. "Het gerechtshof is glashelder: je mag niet alle chauffeurs over een kam scheren, zoals FNV probeerde", zegt hij.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV is teleurgesteld over de uitkomst van het hoger beroep van Uber over vermeende schijnzelfstandigheid van chauffeurs van de taxidienst, maar legt zich er niet zomaar bij neer. FNV kijkt of in cassatie wordt gegaan bij de Hoge Raad en of de bond procedures begint voor individuele chauffeurs.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Veel gemeenten baseren hun begrotingen te veel op het geld dat ze beschikbaar hebben en te weinig op hun doelen en de maatregelen waarmee ze die willen bereiken. Dit stelt accountants- en advieskantoor BDO bij de presentatie van de gemeentebegrotingen over 2024 en de verwachtingen voor de jaren tot en met 2029. Daardoor lopen ze het risico dat ze maatregelen nemen die niet goed blijken te werken.
4 uur geleden