Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Venezuela en China sluiten strategisch partnerschap

Venezuela en China sluiten strategisch partnerschap

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en Venezuela halen de banden aan en sluiten een strategisch partnerschap. Dat maakte de Chinese president Xi Jinping bekend tijdens een bezoek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro aan zijn land. Het was de eerste keer sinds 2018 dat de Venezolaan een bezoek bracht aan Beijing.

China en Venezuela hadden al nauwe banden. De Chinezen hebben in het verleden tientallen miljarden dollars geleend aan het olierijke land, dat zijn economie het afgelopen decennium fors zag krimpen. Maduro hoopt onder meer op Chinese steun voor zijn wens om Venezuela te laten toetreden tot landenclub BRICS. Ook wordt naar verluidt gepraat over samenwerking tussen China en het Venezolaanse staatsoliebedrijf PDVSA.

De socialistische leider kan Chinese hulp bij het stabiliseren van zijn economie goed gebruiken. Zijn land gaat gebukt onder torenhoge inflatie en volgend jaar worden weer presidentsverkiezingen verwacht. Maduro stelt zich naar verwachting herkiesbaar. Veel landen zagen de vorige verkiezing in 2018 als oneerlijk en weigerden zijn overwinning te erkennen. De Verenigde Staten legden zware sancties op, die niet hebben geleid tot het vertrek van de Venezolaanse leider.

Washington zou daarom inzetten op een andere aanpak. Er zou met Venezuela worden overlegd over het tijdelijk opheffen van de strafmaatregelen in ruil voor eerlijke verkiezingen. De socialistische machthebbers in Venezuela hebben voorheen oppositiekandidaten uitgesloten van verkiezingsdeelname. Ook lieten ze voedselpakketten uitdelen bij stembureaus. Experts betwijfelen of Maduro daadwerkelijk eerlijke verkiezingen durft te houden.

Meer uit Buitenland

Erdogan belt met Iraanse president na onderschepte raket

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.

16 minuten geleden
Israël telde vorige week meer aanvallen uit Libanon dan uit Iran

JERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.

59 minuten geleden
Poetin en Trump bellen over Iran en Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.

1 uur geleden
Trump: Iran-oorlog zo goed als voorbij

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.

2 uur geleden
Libanon: bijna 500 doden door aanvallen Israël

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.

3 uur geleden
Europarlement kiest voor strengere terugkeerregeling asielzoekers

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft maandagavond ingestemd met een voorstel voor een strenge terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Het voorstel van de centrumrechtse EVP, de grootste partij van het Europees Parlement, behaalde met de steun van drie radicaal-rechtse partijen een meerderheid. Een van de onderdelen van het voorstel is dat ook kinderen in terugkeerhubs op uitzetting naar het land van herkomst moeten wachten.

3 uur geleden
Israël noemt nieuwe Iraanse ayatollah een tiran en doelwit

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken beschouwt de nieuwe Iraanse ayatollah Mojtaba Khamenei als een tiran, die de "wreedheid van het regime" van zijn vader zal voortzetten. Israëls ambassadeur bij de Verenigde Naties Danny Danon zei dat Khamenei dezelfde radicale ideeën heeft als zijn voorganger en dat hij daarom een "doelwit" is.

3 uur geleden