Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Venezuela en China sluiten strategisch partnerschap

Venezuela en China sluiten strategisch partnerschap

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en Venezuela halen de banden aan en sluiten een strategisch partnerschap. Dat maakte de Chinese president Xi Jinping bekend tijdens een bezoek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro aan zijn land. Het was de eerste keer sinds 2018 dat de Venezolaan een bezoek bracht aan Beijing.

China en Venezuela hadden al nauwe banden. De Chinezen hebben in het verleden tientallen miljarden dollars geleend aan het olierijke land, dat zijn economie het afgelopen decennium fors zag krimpen. Maduro hoopt onder meer op Chinese steun voor zijn wens om Venezuela te laten toetreden tot landenclub BRICS. Ook wordt naar verluidt gepraat over samenwerking tussen China en het Venezolaanse staatsoliebedrijf PDVSA.

De socialistische leider kan Chinese hulp bij het stabiliseren van zijn economie goed gebruiken. Zijn land gaat gebukt onder torenhoge inflatie en volgend jaar worden weer presidentsverkiezingen verwacht. Maduro stelt zich naar verwachting herkiesbaar. Veel landen zagen de vorige verkiezing in 2018 als oneerlijk en weigerden zijn overwinning te erkennen. De Verenigde Staten legden zware sancties op, die niet hebben geleid tot het vertrek van de Venezolaanse leider.

Washington zou daarom inzetten op een andere aanpak. Er zou met Venezuela worden overlegd over het tijdelijk opheffen van de strafmaatregelen in ruil voor eerlijke verkiezingen. De socialistische machthebbers in Venezuela hebben voorheen oppositiekandidaten uitgesloten van verkiezingsdeelname. Ook lieten ze voedselpakketten uitdelen bij stembureaus. Experts betwijfelen of Maduro daadwerkelijk eerlijke verkiezingen durft te houden.

Meer uit Buitenland

Frankrijk, Duitsland en Polen stoïcijns na dreigement Trump

PARIJS/WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Europese landen reageren vooralsnog onderkoeld op het nieuwe dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS nadenken over het verlaten van de NAVO. Trump verwijt hun dat ze de VS niet genoeg helpen bij de oorlog met Iran.

27 minuten geleden
Trump claimt dat Iraanse leider om wapenstilstand vroeg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt op zijn sociaal medium Truth Social dat "de president van het nieuwe regime" in Iran de Verenigde Staten om een wapenstilstand heeft gevraagd. Volgens Trump is de door hem bedoelde leider "veel minder geradicaliseerd en intelligenter dan zijn voorgangers".

50 minuten geleden
Leger Rusland claimt inname hele provincie Loehansk

MOSKOU (ANP/DPA) - Het leger van Rusland claimt de inname van de hele provincie Loehansk in het oosten van Oekraïne. "Eenheden van de legergroep west hebben de bevrijding van de volksrepubliek Loehansk voltooid", aldus het leger. Oekraïne heeft nog niet op het bericht gereageerd. Op Oekraïense kaarten van het front is nog steeds een gehucht in de provincie in handen van de Oekraïense strijdkrachten.

1 uur geleden
Rechtszaak over dodelijk treinongeluk in Griekenland hervat

LARISSA (ANP/AFP) - Het proces tegen 36 mogelijke verantwoordelijken voor de treinramp in Griekenland in februari 2023 is woensdag hervat. Een week geleden werd de eerste zitting in de overvolle rechtszaal zo chaotisch dat de zitting werd geschorst en uitgesteld.

1 uur geleden
EU-lening voor Oekraïne vooral bestemd voor aanschaf van drones

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt aan de lidstaten voor akkoord te gaan met de uitbetaling van 45 miljard euro aan Oekraïne. Dat is de helft van de EU-lening van 90 miljard euro voor 2026 en 2027 die Hongarije nog steeds blokkeert. De Commissie gaat desondanks door met de benodigde voorbereidingen. Van die 45 miljard voor dit jaar is 28,3 miljard euro bestemd voor de Oekraïense drone-industrie, zegt Commissievoorzitter Ursula von der Leyen woensdag.

2 uur geleden
Nabestaanden Virginia Giuffre willen ontmoeting met Charles

LONDEN (ANP) - Nabestaanden van Virginia Giuffre hebben er bij koning Charles op aangedrongen om slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein te ontmoeten. "We dringen er bij koning Charles met klem op aan om ons en de slachtoffers te ontmoeten en te horen wat we te zeggen hebben", zeiden de broer en schoonzus van Giuffre in een verklaring aan BBC Newsnight.

2 uur geleden
Britse premier wil banden met EU nog verder aanhalen

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil de banden met Europa en de Europese Unie weer verder aanhalen. Later dit jaar komt er een top die de samenwerking moet versterken, zei premier Keir Starmer. Het gaat hem vooral om economische samenwerking, maar ook om onder meer defensie, veiligheid en energie.

3 uur geleden