Venezuela en China sluiten strategisch partnerschap
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en Venezuela halen de banden aan en sluiten een strategisch partnerschap. Dat maakte de Chinese president Xi Jinping bekend tijdens een bezoek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro aan zijn land. Het was de eerste keer sinds 2018 dat de Venezolaan een bezoek bracht aan Beijing.
China en Venezuela hadden al nauwe banden. De Chinezen hebben in het verleden tientallen miljarden dollars geleend aan het olierijke land, dat zijn economie het afgelopen decennium fors zag krimpen. Maduro hoopt onder meer op Chinese steun voor zijn wens om Venezuela te laten toetreden tot landenclub BRICS. Ook wordt naar verluidt gepraat over samenwerking tussen China en het Venezolaanse staatsoliebedrijf PDVSA.
De socialistische leider kan Chinese hulp bij het stabiliseren van zijn economie goed gebruiken. Zijn land gaat gebukt onder torenhoge inflatie en volgend jaar worden weer presidentsverkiezingen verwacht. Maduro stelt zich naar verwachting herkiesbaar. Veel landen zagen de vorige verkiezing in 2018 als oneerlijk en weigerden zijn overwinning te erkennen. De Verenigde Staten legden zware sancties op, die niet hebben geleid tot het vertrek van de Venezolaanse leider.
Washington zou daarom inzetten op een andere aanpak. Er zou met Venezuela worden overlegd over het tijdelijk opheffen van de strafmaatregelen in ruil voor eerlijke verkiezingen. De socialistische machthebbers in Venezuela hebben voorheen oppositiekandidaten uitgesloten van verkiezingsdeelname. Ook lieten ze voedselpakketten uitdelen bij stembureaus. Experts betwijfelen of Maduro daadwerkelijk eerlijke verkiezingen durft te houden.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN/NUUK (ANP/RTR/AFP) - De Deense regering is blij dat de Amerikaanse president Trump geen geweld wil gebruiken bij de gewenste inlijving van Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Het is positief dat Trump zegt dat hij niet van plan is geweld te gebruiken, aldus de Deense minister van Buitenlandse Zaken. Maar de aanspraken blijven overeind en het probleem dus ook, aldus minister Lars Løkke Rasmussen.
23 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Kyiv en niet in Davos. Dat meldt het presidentiële kantoor. President Trump suggereerde eerder in zijn toespraak op het World Economic Forum, dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, dat Zelensky "in het publiek zou kunnen zitten". Ook zei de Amerikaanse president dat hij de Oekraïense leider later op woensdag zou ontmoeten. Na zijn toespraak kwam hij daarop terug en noemde hij donderdag als de dag waarop hij Zelensky zou treffen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet noodplannen maken om voorbereid te zijn op een eventuele terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa, zo wil het Europees Parlement. Zo moeten concrete afspraken worden gemaakt over hoe lidstaten elkaar te hulp schieten als een EU-lidstaat militair wordt bedreigd. Hiertoe moet artikel 42.7 van het Europees Verdrag worden aangescherpt. Daarnaast moet een EU-troepenmacht worden gevormd.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - Canada kan de Verenigde Staten maar beter wat dankbaarder zijn, waarschuwt de Amerikaanse president Donald Trump. "Canada bestaat dankzij de VS", zei Trump op het World Economic Forum. Hij reageerde op een veelgeprezen toespraak van de Canadese premier Mark Carney, die middelgrote landen opriep de krachten te bundelen om grootmachten van zich af te kunnen houden.
2 uur geledenADAMUZ (ANP) - Sinds de dodelijke treinbotsing zondag in Zuid-Spanje zijn uit de wrakstukken van de treinen 43 doden geborgen. Op twee lichamen na zijn alle stoffelijke resten geïdentificeerd, aldus de autoriteiten.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump woensdag zal ontmoeten in Davos. In zijn toespraak op het World Economic Forum (WEF) dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, zei Trump al Zelensky woensdag te ontmoeten.
2 uur geleden