Venezuela en China sluiten strategisch partnerschap
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en Venezuela halen de banden aan en sluiten een strategisch partnerschap. Dat maakte de Chinese president Xi Jinping bekend tijdens een bezoek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro aan zijn land. Het was de eerste keer sinds 2018 dat de Venezolaan een bezoek bracht aan Beijing.
China en Venezuela hadden al nauwe banden. De Chinezen hebben in het verleden tientallen miljarden dollars geleend aan het olierijke land, dat zijn economie het afgelopen decennium fors zag krimpen. Maduro hoopt onder meer op Chinese steun voor zijn wens om Venezuela te laten toetreden tot landenclub BRICS. Ook wordt naar verluidt gepraat over samenwerking tussen China en het Venezolaanse staatsoliebedrijf PDVSA.
De socialistische leider kan Chinese hulp bij het stabiliseren van zijn economie goed gebruiken. Zijn land gaat gebukt onder torenhoge inflatie en volgend jaar worden weer presidentsverkiezingen verwacht. Maduro stelt zich naar verwachting herkiesbaar. Veel landen zagen de vorige verkiezing in 2018 als oneerlijk en weigerden zijn overwinning te erkennen. De Verenigde Staten legden zware sancties op, die niet hebben geleid tot het vertrek van de Venezolaanse leider.
Washington zou daarom inzetten op een andere aanpak. Er zou met Venezuela worden overlegd over het tijdelijk opheffen van de strafmaatregelen in ruil voor eerlijke verkiezingen. De socialistische machthebbers in Venezuela hebben voorheen oppositiekandidaten uitgesloten van verkiezingsdeelname. Ook lieten ze voedselpakketten uitdelen bij stembureaus. Experts betwijfelen of Maduro daadwerkelijk eerlijke verkiezingen durft te houden.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Han Duck-soo heeft 23 jaar gevangenisstraf gekregen in een zaak rond de militaire noodtoestand van 2024. Een rechtbank acht de 76-jarige politicus schuldig aan onder meer het deelnemen aan een cruciale handeling van opstand.
1 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.
2 uur geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
6 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
10 uur geleden