Venezuela en China sluiten strategisch partnerschap
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en Venezuela halen de banden aan en sluiten een strategisch partnerschap. Dat maakte de Chinese president Xi Jinping bekend tijdens een bezoek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro aan zijn land. Het was de eerste keer sinds 2018 dat de Venezolaan een bezoek bracht aan Beijing.
China en Venezuela hadden al nauwe banden. De Chinezen hebben in het verleden tientallen miljarden dollars geleend aan het olierijke land, dat zijn economie het afgelopen decennium fors zag krimpen. Maduro hoopt onder meer op Chinese steun voor zijn wens om Venezuela te laten toetreden tot landenclub BRICS. Ook wordt naar verluidt gepraat over samenwerking tussen China en het Venezolaanse staatsoliebedrijf PDVSA.
De socialistische leider kan Chinese hulp bij het stabiliseren van zijn economie goed gebruiken. Zijn land gaat gebukt onder torenhoge inflatie en volgend jaar worden weer presidentsverkiezingen verwacht. Maduro stelt zich naar verwachting herkiesbaar. Veel landen zagen de vorige verkiezing in 2018 als oneerlijk en weigerden zijn overwinning te erkennen. De Verenigde Staten legden zware sancties op, die niet hebben geleid tot het vertrek van de Venezolaanse leider.
Washington zou daarom inzetten op een andere aanpak. Er zou met Venezuela worden overlegd over het tijdelijk opheffen van de strafmaatregelen in ruil voor eerlijke verkiezingen. De socialistische machthebbers in Venezuela hebben voorheen oppositiekandidaten uitgesloten van verkiezingsdeelname. Ook lieten ze voedselpakketten uitdelen bij stembureaus. Experts betwijfelen of Maduro daadwerkelijk eerlijke verkiezingen durft te houden.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van diverse EU-landen hopen op een nieuwe wind in Europa zodra de huidige Hongaarse premier Viktor Orbán na diens verkiezingsnederlaag is vertrokken. "We zagen de regering onder Orbán bewust gebruikmaken van het blokkeren en chanteren van Europese gezamenlijke actie", zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) voor een overleg in Luxemburg met zijn EU-collega's. De CDA'er hoopt dat dit verandert onder Orbáns opvolger Péter Magyar.
31 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - Het team dat zich aan de Noord-Duitse kust inzet voor de bultrugwalvis Timmy die daar eind maart is gestrand, heeft last van vermoeidheid. Walter Gunz, medeoprichter van het team en medefinancier van MediaMarkt, zei dat hij de afgelopen acht dagen drie tot vier uur per nacht heeft geslapen. "We zijn ten einde raad", aldus Gunz. Maar hij verzekert dat het werk doorgaat.
35 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht dat er woensdag "een aantal positieve beslissingen" wordt genomen over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. "Oekraïne heeft deze lening echt nodig. En het is ook een teken dat Rusland Oekraïne niet kan overleven", zei Kallas dinsdag bij aankomst in Luxemburg. Daar vergaderen de EU-ministers van Buitenlandse Zaken over onder meer de situatie in Oekraïne.
39 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De EU moet maatregelen tegen Israël nemen, vindt de Spaanse minister José Manuel Albares Bueno (Buitenlandse Zaken) dinsdag. Als de EU dat niet doet, verliest zij haar geloofwaardigheid, zei hij in Luxemburg voor de start van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De minister vindt dat het associatieverdrag met Israël moet worden opgeschort.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Hongarije overtreedt artikel 2 van het Verdrag van de Europese Unie met een wet die lhbti-personen "stigmatiseert en marginaliseert", concludeert het Europees Hof van Justitie. De Europese Commissie spande de zaak aan nadat Hongarije vorig jaar een wet had aangenomen die de toegang tot lhbti-content verbiedt of beperkt.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het kantoor van de Britse premier Keir Starmer heeft druk gezet op de screening van Peter Mandelson. Dat heeft topambtenaar Olly Robbins gezegd tegen het Britse parlement. Volgens Robbins, die vorige week werd ontslagen vanwege de zaak, moest de screening zo snel mogelijk worden afgerond.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Iraanse strijdkrachten zullen direct reageren bij "hernieuwde vijandelijkheden van tegenstanders", zegt de Iraanse commandant Ali Abdollahi tegen het Iraanse persbureau Tasnim. Een eerder gesloten bestand met de Verenigde Staten loopt naar verwachting woensdag af.
2 uur geleden