Venezolanen kunnen parlement kiezen in omstreden stembusgang
CARACAS (ANP) - Venezolanen kunnen zondag een nieuw parlement van 277 zetels kiezen, maar de stembusgang wordt met achterdocht bekeken. Het autoritaire regime van president Nicolás Maduro heeft eerder al het parlement, de Nationale Assemblee, aan de kant geschoven toen de oppositie er het voortouw nam. Veel landen erkennen de door Maduro op een zijspoor gezette parlementsvoorzitter Juan Guaidó al twee jaar als wettig interimpresident van het land.
Vrijwel de hele oppositie boycot de verkiezingen, omdat ze er niet in gelooft dat ze eerlijk zijn. Een klein deel van de tegenstanders van Maduro probeert het onder de naam Tafel van Nationale Dialoog.
Venezolanen hebben een gebrek aan de meest elementaire zaken en het animo voor de verkiezingen is naar verluidt laag. De tweede man van de regeringspartij, de Verenigde Socialistische Partij (PSUV), Diosdado Cabello, heeft om kiezers te trekken gedreigd voedselhulp en andere steun te onthouden aan mensen die niet stemmen. "Wie niet stemt, eet niet", dreigde hij.
Het land van bijna 30 miljoen inwoners, de miljoenen die inmiddels zijn uitgeweken meegeteld, is rijk aan delfstoffen, maar is door jarenlang wanbeleid geruïneerd. Het ligt 27 kilometer van ons land vandaan (Aruba). Nederland erkent Juan Guaidó ook als de interimpresident.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Libanon meldt dat Israëlische aanvallen woensdag de levens hebben geëist van acht personen, onder wie twee kinderen. Bij de aanvallen werden auto's getroffen op een snelweg tussen de hoofdstad Beiroet en het zuiden van het land.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De druk op de Britse premier Keir Starmer om af te treden neemt verder toe. Het aantal partijgenoten dat oproept tot zijn vertrek, is toegenomen tot circa negentig. Intussen heeft hij een kort overleg gehad met een potentiële uitdager, de minister van Volksgezondheid Wes Streeting.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
5 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
13 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
14 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
15 uur geleden