Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Venezolanen boycotten massaal parlementsverkiezingen, Maduro wint

Venezolanen boycotten massaal parlementsverkiezingen, Maduro wint

CARACAS (ANP/DPA/AFP) - Weinig Venezolanen hebben zich zondag geroepen gevoeld om te stemmen in de parlementsverkiezingen. Volgens de vicevoorzitter van het parlement bedroeg de opkomst minder dan 20 procent. De nationale kiesraad meldt een opkomst van 31 procent. Zoals verwacht is de verkiezingszege gegaan naar de links-autoritaire president Nicolás Maduro, die daarmee de controle krijgt over het laatste politieke instituut van het land dat formeel in handen was van de oppositie. Het regime had eerder al het parlement, de Nationale Assemblee, aan de kant geschoven toen de oppositie er het voortouw nam.

Het regime van Maduro, die in de omstreden verkiezingen van 2018 werd herkozen als president, zette het gekozen parlement eerder op een zijspoor, omdat hij daar geen meerderheid had. Hij creëerde toen een 'volksvertegenwoordiging' van eigen aanhangers.

De coalitie van Maduro heeft volgens de voorzitter van de nationale kiesraad 67,7 procent van de stemmen gewonnen. De gematigde oppositiepartijen die meededen aan de verkiezingen bleven steken op 18 procent.

Boycot

Meer dan twintig miljoen Venezolanen mochten naar de stembus om de 277 parlementariërs te kiezen. Het totale aantal zetels werd daarmee verhoogd met 110. De verkiezingen werden geboycot door de voornaamste oppositiepartijen. Aan het hoofd van de oppositie staat Juan Guaidó, die in januari 2019 in een machtsstrijd met Maduro verwikkeld raakte. De op een zijspoor gezette parlementsvoorzitter wordt door tientallen landen, waaronder de VS en EU-lidstaten, erkend als de wettige interim-president van Venezuela.

Guaidó had zijn aanhangers op Twitter opgeroepen thuis te blijven. "De dictatuur wil geen verkiezingen houden, maar de hoop van dit land vernietigen", schreef de oppositieleider. "De verkiezingen zijn bedrog door de dictatuur geleid door Nicolás Maduro en zal de crisis in dit land alleen maar verergeren", schreef Julio Borges, de minister van Buitenlandse Zaken in Guaidó's schaduwkabinet.

Crisis

Het linkse regime heeft Venezuela de laatste jaren economisch de vernieling in geholpen. De crisis, gekenmerkt door hyperinflatie, tekorten aan van alles en een keldering van de olieproductie, heeft al meer dan vijf miljoen Venezolanen op de vlucht gedreven.

"Wat er vandaag in Venezuela gebeurt, is een schijnvertoning en een maskerade, geen verkiezingen" schreef minister van Buitenlandse Zaken van de VS, Mike Pompeo, zondag op Twitter. "De resultaten die bekendgemaakt zijn door het onwettige regime van Nicolás Maduro, zullen de wil van het Venezolaanse volk niet weerspiegelen." Ook de Organisatie van Amerikaanse Staten erkent de uitslag niet. De EU had eerder al geweigerd om verkiezingswaarnemers te sturen.

Meer uit Buitenland

Clinton vaak genoemd in nieuwe Epstein-stukken, Trump nauwelijks

WASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.

3 uur geleden
Justitie VS deelt vrijdag deel van Epstein-documenten

WASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie gaat vrijdag alleen een deel van de documenten over zedendelinquent Jeffrey Epstein vrijgeven. Het Congres gaf vorige maand opdracht om alle documenten vrij te geven, met een deadline op 19 december.

7 uur geleden
VS voeren nieuwe sancties in tegen Venezuela

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties ingevoerd als maatregel tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote, waarmee de druk op Caracas verder wordt verhoogd. De sancties gelden voor zeven familieleden en medewerkers.

7 uur geleden
Rubio mogelijk bij overleg met Oekraïne in VS

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.

9 uur geleden
Parijs waarschuwt boeren: geen blokkades tijdens feestdagen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.

10 uur geleden
Poetin zegt aanvallen op Oekraïne te stoppen bij verkiezingen

MOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.

13 uur geleden
Doden bij steekaanval bij treinstation Taiwan

TAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.

13 uur geleden