Venezolaanse president bezoekt Cuba, vijf jaar na dood Castro
HAVANA (ANP/AFP) - De Venezolaanse president Nicolas Maduro heeft een verrassingsbezoek gebracht aan de Cubaanse hoofdstad Havana. Hij was daar ter ere van de dood van Fidel Castro, de voormalige leider van het eiland die donderdag precies vijf jaar geleden op 90-jarige leeftijd overleed.
Maduro was al sinds december 2019 niet meer naar Cuba afgereisd. Hij werd tijdens zijn bezoek, dat op staatstelevisie werd uitgezonden, vergezeld door de huidige president van Cuba, Miguel Díaz-Canel. Ook oud-president en tevens de broer van Fidel, Raul Castro, was aanwezig.
Fidel Castro geldt nog altijd als een nationale held voor de meeste Cubanen. De bebaarde, sigarenrokende Castro, bijgenaamd ‘el comandante’, was van 1959 tot 2006 de onbetwiste leider van het land. In die tijd overleefde hij zeshonderd moordplannen en trotseerde hij de tegenwerking van de Verenigde Staten, die het eiland zagen als een voorpost van de Sovjet-Unie.
Ter ere van Fidel Castro werd donderdag een nieuw centrum onthuld. Het Fidel Castro Ruz centrum in Havana is het eerste en enige gebouw op Cuba dat zijn naam draagt. Om een cultstatus van Castro tegen te gaan, besloten de Cubaanse autoriteiten een maand na zijn overlijden dat er geen standbeelden van hem mochten komen en ook straten en pleinen mochten niet naar 'el commandante' vernoemd worden.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.
37 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.
52 minuten geledenHAVANA (ANP/AFP) - Cuba zegt, op wat kleine zaken na, "niet in gesprek" te zijn met de Verenigde Staten. Dat schrijft president Miguel Díaz-Canel op X.
56 minuten geledenBERN (ANP) - De planeet Mars had ongeveer drie miljard jaar geleden waarschijnlijk een grote oceaan. Die bedekte mogelijk ongeveer de helft van het oppervlak. Onderzoekers van de universiteiten van Bern in Zwitserland en Padua in Italië hebben dat berekend.
1 uur geledenZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. Het bondgenootschap werkt daarom aan "de volgende stappen" om de veiligheid van het Hoge Noorden te versterken, volgens ingewijden mogelijk in de vorm van een nieuwe militaire missie daar.
2 uur geledenSALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.
3 uur geleden