Venezolaanse oppositieleider Guaidó roept leger op tot muiterij
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Juan Guaidó heeft het leger van het Zuid-Amerikaanse land opgeroepen om zich tegen de autoritaire regering van de linkse president Nicolás Maduro te keren. Guaidó deed de oproep naar aanleiding van een VN-rapport waarin wordt gesteld dat de regering-Maduro verantwoordelijk is voor misdaden tegen de menselijkheid.
"Het leger steunt een crimineel. Het moet nu besluiten aan welke kant het wil staan", aldus de oppositieleider en zelfbenoemde interim-president. "Wees geen medeplichtigen", hield hij de strijdkrachten voor.
Een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties houdt president Maduro persoonlijk verantwoordelijk voor misdaden tegen de menselijkheid, werd woensdag bekend. Sinds 2014 zouden Maduro en zijn ministers zich schuldig maken aan willekeurige moorden en het systematische gebruik van martelmethoden. De regering heeft alle beschuldigingen van de hand gewezen.
Venezuela gaat door een diepe politieke crisis. Guaidó riep zichzelf begin vorig jaar uit tot interim-president en wordt onder anderen door de Verenigde Staten en de Europese Unie erkend als legitiem staatshoofd van Venezuela. Hij slaagde er echter niet in om de internationale erkenning in Venezuela om te zetten in politieke macht.
Maduro is tot dusver altijd gesteund door het leger, een belangrijke machtsfactor in het land. Maduro's voorganger Hugo Chávez (1954-2013) was militair voor hij in 1999 president werd.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Ongeveer 3000 appartementencomplexen in de Oekraïense hoofdstad Kyiv zitten nog zonder stroom na de Russische aanvallen deze week, meldt burgemeester Vitali Klitsjko. De hoofdstad heeft al weken te kampen met warmte- en elektriciteitsproblemen door aanhoudende aanvallen. Begin januari riep de burgemeester op de stad te verlaten, dinsdag werd bekend dat ongeveer een half miljoen mensen dat hebben gedaan.
19 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Australië is donderdag begonnen met een nationale dag van rouw voor de slachtoffers van de schietpartij op Bondi Beach. In het hele land hangen de vlaggen halfstok voorafgaand aan een herdenkingsceremonie bij het iconische Opera House in Sydney.
5 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte heeft laten weten dat er "nog veel werk te doen is" om een akkoord over Groenland te bereiken. "Ik denk dat het een zeer goede bijeenkomst was vanavond. Maar er is nog veel werk te doen", zei Rutte op het World Economic Forum in Davos na zijn gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump.
5 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte heeft laten weten dat er "nog veel werk te doen is" om een akkoord over Groenland te bereiken. "Ik denk dat het een zeer goede bijeenkomst was vanavond. Maar er is nog veel werk te doen", zei Rutte op het World Economic Forum in Davos na zijn gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump.
9 uur geledenDAVOS (ANP) - Niet alleen de Verenigde Staten, maar de NAVO-landen "gezamenlijk" gaan Groenland en het Noordpoolgebied verdedigen. Daarop zijn de besprekingen die de Verenigde Staten en Denemarken nu aanknopen gericht, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De Amerikaanse president Donald Trump hield tot dusver vol dat hij Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, wilde annexeren.
10 uur geledenDAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is "voor altijd". "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
11 uur geleden