Vele scouts, ook Nederlandse, van kampterrein naar regio Seoul
GYEONGGI/SEOUL (ANP) - De Wereldjamboree aan de Koreaanse kust is onder dreiging van een tyfoon gestopt en de deelnemers, onder wie naar schatting 2000 Nederlandse scouts, worden naar de regio Seoul overgebracht voor een alternatief programma. Het gaat om circa 36.000 scouts en vrijwilligers die met meer dan duizend bussen naar verscheidene plaatsen in de regio van de Zuid-Koreaanse hoofdstad gaan, berichten Zuid-Koreaanse media. Slechts 4400 gaan naar de gemeente Seoul waar de regering op zeventien plekken onderdak heeft weten te regelen. De helft gaat naar de regio Gyeonggi bij Seoul.
De regering besloot inderhaast vervoer en opvang te regelen, maar dat bleek voor zo veel tieners niet gemakkelijk. Toch is er plek gevonden in onder meer universiteitscomplexen en andere onderwijs- en sportinstellingen. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse scouts is dinsdagmiddag Nederlandse tijd een deel van de Nederlanders inmiddels aangekomen, een ander deel is nog onderweg. De nieuwe accommodaties zijn "een stuk luxer dan een tent", stelt de woordvoerster, die zegt dat de deelnemers het naar hun zin hebben.
De Zuid-Koreaanse media en politiek beschouwen de chaotische jamboree als een blamage voor het land. De bijeenkomst van 43.000 tieners van padvindersverenigingen uit bijna 160 landen was al in opspraak geraakt door de slechte voorbereiding op de zeer warme zomerdagen. Net toen de problemen rond de hitte leken te zijn bedwongen, werd maandag de waarschuwing gegeven dat donderdag een tyfoon aan de zuidkust wordt verwacht en de deelnemers weg moeten van het lage polderterrein aan de kust bij Saemangeum, circa 175 kilometer ten zuiden van Seoul. Een deel van de deelnemers vertrok vorige week zelf al vanwege de aanhoudende hitte.
Verwijten
De regering heeft extra geld in de resterende dagen van de jamboree gestoken en heeft opvang in en rond Seoul en een alternatief programma geregeld, met toeristische uitstapjes om Zuid-Korea te leren kennen. Het programma is ook met een dag ingekort en sluit nu vrijdagavond af met een popconcert in het Sangam World Cup stadion in het westen van Seoul. Daar draait het om K-pop en de groep BTS wordt verwacht. Maar twee leden zitten momenteel in militaire dienst. Een parlementariër heeft het opperbevel opgeroepen de twee verlof te geven omdat volgens hem het land al zo diep in verlegenheid is gebracht.
Politieke partijen verwijten elkaar de tekortkomingen van de Wereldjamboree. De huidige regeringspartij verwijt de vorige regeringspartij het initiatief genomen te hebben de bijeenkomst in Saemangeum te houden. De huidige oppositiepartij verwijt de regering te hebben gefaald bij de organisatie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het plegen van een aanslag wordt steeds vaker een individuele daad. Terroristische aanslagen zijn daardoor moeilijker te voorspellen, waarschuwt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in een halfjaarlijks rapport over de verschillende dreigingen.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een rood reisadvies gegeven voor het grensgebied van Thailand en Cambodja. "Wat uw situatie ook is: reis er niet heen. Het is er te gevaarlijk."
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vele honderden studenten en docenten hebben in Amsterdam gedemonstreerd tegen bezuinigingen op het hoger onderwijs. Met het protest wilden organisaties als de Algemene Onderwijsbond (AOb) en de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) druk op de politiek blijven zetten om ingeboekte bezuinigingen terug te draaien en geen nieuwe bezuinigingen door te voeren.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - In de NS-dienstregeling van 2026 wordt de eerste trein van de dag op een aantal plekken vervroegd en de laatste trein van de dag verlaat. De hogesnelheidslijn (HSL) blijft "kwetsbaar" en in januari en februari zorgen werkzaamheden voor veel impact rond Schiphol, Den Haag en Haarlem. Dat meldt de NS over de nieuwe regeling, die op zondag 14 december ingaat.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In de rechtbank in Den Bosch is de strafzaak over het dodelijke ongeluk met een Stint in het Brabantse Oss begonnen. "De vraag wat er werkelijk is gebeurd heeft de afgelopen jaren onze levens beheerst", zeiden Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander bij aanvang van de zitting. "Het is voor ons, net als voor iedereen in deze zaak, een vreselijk drama. Ook wij zijn ouder en beseffen als geen ander wat dit ongeluk teweeg heeft gebracht."
6 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verblijven voor het eerst in bijna een maand meer dan 2100 asielzoekers. Daarmee wordt voor de vierde dag op rij de limiet van 2000 mensen overschreden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal aardgasvrije woningen neemt toe. Blokverwarming en cv-ketels worden steeds vaker vervangen door stadsverwarming en warmtepompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2024 was 11,2 procent van de woningen aardgasvrij. Twee jaar eerder was dat nog 8,7 procent.
6 uur geleden