Veldkamp wil sancties tegen Georgië, ziet geen steun in EU
DEN HAAG (ANP) - Nederland is voorstander van sancties tegen Georgië, maar ziet daarvoor onvoldoende steun in de Europese Unie. Het liefst ziet minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) nieuwe vrije en eerlijke verkiezingen in het land in de Kaukasus, zei hij tijdens een debat in de Tweede Kamer.
De nieuwe EU-buitenlandchef Kaja Kallas komt volgens hem maandag met een voorstel tijdens een vergadering van buitenlandministers van de EU om persoonsgerichte sancties tegen een aantal Georgiërs in te stellen. Zeker zes landen zijn daar nog tegen, aldus Veldkamp. Voor die sancties is unanimiteit nodig.
Ook wil Kallas dat Georgiërs met een diplomatiek paspoort alleen met visum naar de EU mogen reizen. Dat vindt Veldkamp weinig effectief, want ze kunnen dan alsnog met hun gewone paspoort visumvrij naar de EU reizen. Een Nederlands voorstel om visumvrij reizen voor alle Georgiërs op te schorten zal het maandag niet halen, zei de minister.
Sancties
De parlementsverkiezingen in Georgië zijn volgens waarnemers onregelmatig verlopen. De pro-Russische regerende partij Georgische Droom die de verkiezingen won, kondigde daarna aan de gesprekken over EU-toetreding op te schorten. Georgiërs gingen daarna massaal de straat op. Die protesten worden met harde hand neergeslagen.
Veldkamp zei te "worstelen" met de vraag hoe het beste gereageerd kan worden op de ontwikkelingen in Georgië. "De opties zijn beperkt." De EU wil de mensen niet de rug toekeren en het land ook niet verder in de armen van Rusland drijven. De minister wil op verzoek van D66 nog wel kijken of Nederland alleen sancties kan instellen, maar dat "maakt in Georgië niet zoveel indruk". Nederland stelt normaliter ook alleen sancties in EU-verband in.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
23 uur geleden