Veldkamp wil naast sancties ook concrete hulp aan Georgiërs
BRUSSEL (ANP) - Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) hoopt dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken maandag in Brussel tot een akkoord komen over sancties tegen de Georgische machthebbers. Dat zei hij voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Dat wil ook EU-buitenlandchef Kaja Kallas, zei ze kort daarvoor.
Los daarvan gaat Nederland de Georgische mensen die opkomen voor de vrijheid concrete hulp geven, zei Veldkamp. Zo gaat Nederland journalisten beschermende middelen geven, zoals gasmaskers, zodat ze hun werk kunnen blijven uitoefenen.
Mensen die in Georgië tijdens betogingen tegen de anti-Europese koers van het land zijn opgepakt, kunnen op juridische hulp via Nederland rekenen, zei Veldkamp verder. Nederland gaf al bilaterale steun aan vrijheidslievende Georgiërs, "maar daar gaan we nog eens extra een tandje bijzetten".
Visumsancties
Veldkamp dringt bij zijn EU-collega's aan op sancties tegen Georgië. "Er vond en vindt grote repressie plaats tegen demonstranten die in Georgië demonstreren voor een Europese toekomst. Dat kan niet zonder gevolgen blijven. Het probleem is dat niet iedereen daarvan overtuigd is inderdaad, maar we moeten vandaag toch tenminste enkele stappen kunnen nemen."
De buitenlandminister ziet inmiddels wel wat beweging, nadat hij naar eigen zeggen vorige week de discussie binnen de EU heeft opgeschud over het instellen van sancties. "Want die zat muurvast." Hij hoopt dat er maandag in Brussel op zijn minst kleine stappen worden gezet. Veldkamp denkt onder meer aan visumsancties die zijn gericht op bepaalde besluitvormers in Georgië.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
2 dagen geleden