Veldkamp: solidair met Denemarken bij problemen Groenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet blijft ervan uitgaan dat de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump de soevereiniteit van Denemarken en dus ook Groenland zal respecteren, "en mochten daar nieuwe problemen over ontstaan dan zijn wij solidair aan Denemarken", zei minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) in de Tweede Kamer.
Trump heeft eerder aangegeven mogelijk militaire druk te willen gebruiken om Groenland in te lijven. Het enorme eiland is een onafhankelijk koninkrijksdeel van Denemarken, maar wil onafhankelijk worden. Trump zei kort voor zijn aantreden dat de Amerikanen Groenland nodig hebben voor "nationale veiligheidsdoeleinden".
De Groenlandse premier Múte Egede heeft gezegd dat zijn land niet te koop is. De Amerikanen hebben al een grote militaire luchtmachtbasis in het land. Ook zijn er geen economische beperkingen voor de VS. "We zullen het koesteren en beschermen tegen de erg boze buitenwereld", verklaarde Trump op sociale media begin deze maand over Groenland.
Europese subsidies
Als Groenland zich nauwer bij de EU wil aansluiten moet het dat zelf aangeven, zei Veldkamp, die het eiland van strategisch belang vindt. Het is al wel door de relatie met Denemarken aan de EU verbonden. De Europese Unie heeft er sinds vorig jaar een kantoor. Ook maakt Groenland aanspraak op Europese subsidies en is er de komende jaren in de EU-begroting 225 miljoen euro voor vrijgemaakt, zei de minister.
De EU-ministers van Buitenlandse Zaken spreken maandag in Brussel over de relatie met de VS na het aantreden van Trump. Brussel moet volgens Veldkamp inzetten op een goede relatie omdat de VS "cruciaal" zijn voor de veiligheid en economie van Europa. Hij benadrukt daarbij dat het van belang is dat de EU-landen eensgezind optreden en zich niet uit elkaar laten spelen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De gesprekken over de rijksbegroting tussen kabinetsleden en oppositiepartijen gaan de komende dagen verder. Maandag spreekt PRO met zowel de premier als vicepremiers en met minister van Financiën Eelco Heinen (VVD), melden bronnen aan het ANP.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland moet zich in de Europese Unie aansluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie, vindt partijleider Jesse Klaver. Daarmee onderschrijft hij het advies dat een commissie vrijdag uitbracht. "Het doet recht aan zowel de inhoud als onze ambitie om zoveel mogelijk invloed te hebben in Europa", motiveert de linkse politicus op het sociale medium Bluesky.
2 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Een adviescommissie van Progressief Nederland (PRO) heeft de nieuwe partij aangeraden om zich binnen de Europese Unie aan te sluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie. De Partij van de Arbeid behoorde al tot de sociaaldemocratische fractie in het Europees Parlement, maar GroenLinks zat bij de Groenen. Sinds de fusie is onduidelijk bij welke groep PRO gaat horen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is de bedoeling dat de totale miljoenennota brede steun krijgt in de Tweede Kamer, zei Rob Jetten vrijdag in zijn wekelijkse persconferentie. Hij wil dus geen "cherrypicking", waarbij partijen de ene begroting wel steunen en de andere niet. "Veel dingen hangen met elkaar samen, en dan kom je elkaar ook snel in de weg te zitten."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel wil dat er één landelijke lijn komt hoe lokaal gezag moet omgaan met trekkers op de snelweg. Dat zei hij voorafgaand aan de ministerraad. Nu mogen de burgemeester, politie en het Openbaar Ministerie lokaal bepalen of en hoe zij hiertegen optreden, maar Van Weel erkent dat dit niet altijd werkt als het gaat om boeren die met trekkers op de snelweg rijden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën verwacht dat oppositiepartijen wel bij elkaar te brengen zijn om een brede deal voor het budget van 2027 te maken. Dat zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."
3 dagen geleden