Veldkamp snapt dat Israël tijdelijk deel Syrië bezet
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft begrip voor het Israëlische militaire ingrijpen in Syrië na de val van het regime van president Bashar al Assad. Israël heeft de afgelopen dagen honderden militaire doelen in het buurland aangevallen en een bufferzone op de Golanhoogte bezet. Dat laatste moet wel tijdelijk zijn, benadrukte minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) in de Kamer.
Hij erkende de veiligheidszorgen van Israël na de onverwacht snelle opmars van de rebellen van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) waarvan de leider begon bij terreurgroep Al Qaida. Israël bombardeerde onder meer munitieopslagplaatsen en militaire bases om naar eigen zeggen te voorkomen dat die in handen van "terroristen" zouden vallen.
Ook trokken Israëlische militairen een bufferzone binnen op de Golan waar VN-blauwhelmen toezicht hielden op een wapenstilstand. Israël heeft daar nu defensieve posities ingenomen, zei de minister. "Het moet wel een tijdelijk verschijnsel zijn." Israël heeft de Golanhoogte na de oorlog van 1973 ingenomen.
Bezorgd
Op de vraag van Kati Piri (GroenLinks-PvdA) wat de minister onder tijdelijk verstaat, zei Veldkamp dat dat afhangt van de veiligheidssituatie. Ook moet de houding van omliggende landen dan constructief zijn. Kamerleden van onder meer DENK, GroenLinks-PvdA, Volt en D66 wezen erop dat de Israëlische acties in strijd zijn met het internationaal recht.
Het kabinet is geen voorstander om HTS nu al van de lijst van terroristische organisaties af te halen. Veldkamp wil eerst aanzien hoe de beweging zich ontwikkelt en opstelt. Het kabinet is vooral bezorgd over de minderheden in het land. Er zijn zeker risico's dat het het land nog in chaos en fragmentatie vervalt, aldus Veldkamp.
Syrië heeft meer humanitaire hulp nodig. Minister Reinette Klever van Ontwikkelingshulp "kijkt op dit moment wat er meer kan". Het is volgens de buitenlandminister nog te vroeg om de Nederlandse ambassade in Damascus weer te openen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA moeten 30 januari ook een akkoord hebben over financiën. Dat heeft informateur Rianne Letschert gezegd nadat ze zondagavond en maandag gesprekken heeft begeleid tussen de drie partijen op landgoed De Zwaluwenberg.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het vertrouwen tussen de partijleiders van D66, VVD en CDA is volgens henzelf gegroeid met hun overleg op landgoed De Zwaluwenberg. Dat benadrukten ze alle drie toen ze na een overleg met overnachting naar buiten kwamen. Over wat er inhoudelijk is besproken, wilden ze niets kwijt.
14 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Premier Dick Schoof is "positief gestemd" over de onderhandelingen tussen Oekraïne en de Verenigde Staten over een einde aan de oorlog, waarbij hij maandagavond aanschuift. Hij hoort dat de besprekingen goed verlopen "en ik hoop dat we dat vanavond ook met elkaar kunnen afronden", zei Schoof voor vertrek naar Berlijn.
14 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij haar werkbezoek aan Ter Apel heeft demissionair asielminister Mona Keijzer (BBB) ondernemers en lokale politici beloften gedaan om problemen aan te pakken rond het asielopvangcentrum. Burgemeester Jaap Velema en wethouder Giny Luth van de gemeente Westerwolde zagen 'Den Haag' de laatste jaren vaker wat beloven, maar de asielproblemen niet opgelost. "'Vertrouwen' heb ik al jaren in de ijskast gezet", aldus Velema, sinds zeven jaar burgemeester. "Je kan wel een toezegging doen; de uitdaging is het ook waar te maken", zegt Luth, al elf jaar wethouder.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "ondenkbaar" dat het Openbaar Ministerie mensen gaat vervolgen die ongedocumenteerden helpen. Dat heeft demissionair migratieminister David van Weel (VVD) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. Hij sprak daarmee zorgen tegen dat niet alleen uitgeprocedeerde vreemdelingen, maar ook andere mensen met justitie te maken krijgen als illegaliteit strafbaar wordt.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet de verruiming van de transgenderwet opnieuw indient. Een motie met dat verzoek van GroenLinks-PvdA-Kamerlid Marjolein Moorman krijgt steun van een meerderheid, meldt haar partij.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State ziet weinig in een voorstel vanuit de Tweede Kamer om etnisch profileren te verbieden. Discriminatie is al verboden, en dit door D66 en NSC ingebrachte initiatiefwetsvoorstel maakt de regels er niet beter of duidelijker op, schrijft de belangrijkste raadgever van kabinet en Kamer op het gebied van wetgeving in een advies.
20 uur geleden