Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veldkamp snapt dat Israël tijdelijk deel Syrië bezet

Veldkamp snapt dat Israël tijdelijk deel Syrië bezet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft begrip voor het Israëlische militaire ingrijpen in Syrië na de val van het regime van president Bashar al Assad. Israël heeft de afgelopen dagen honderden militaire doelen in het buurland aangevallen en een bufferzone op de Golanhoogte bezet. Dat laatste moet wel tijdelijk zijn, benadrukte minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) in de Kamer.

Hij erkende de veiligheidszorgen van Israël na de onverwacht snelle opmars van de rebellen van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) waarvan de leider begon bij terreurgroep Al Qaida. Israël bombardeerde onder meer munitieopslagplaatsen en militaire bases om naar eigen zeggen te voorkomen dat die in handen van "terroristen" zouden vallen.

Ook trokken Israëlische militairen een bufferzone binnen op de Golan waar VN-blauwhelmen toezicht hielden op een wapenstilstand. Israël heeft daar nu defensieve posities ingenomen, zei de minister. "Het moet wel een tijdelijk verschijnsel zijn." Israël heeft de Golanhoogte na de oorlog van 1973 ingenomen.

Bezorgd

Op de vraag van Kati Piri (GroenLinks-PvdA) wat de minister onder tijdelijk verstaat, zei Veldkamp dat dat afhangt van de veiligheidssituatie. Ook moet de houding van omliggende landen dan constructief zijn. Kamerleden van onder meer DENK, GroenLinks-PvdA, Volt en D66 wezen erop dat de Israëlische acties in strijd zijn met het internationaal recht.

Het kabinet is geen voorstander om HTS nu al van de lijst van terroristische organisaties af te halen. Veldkamp wil eerst aanzien hoe de beweging zich ontwikkelt en opstelt. Het kabinet is vooral bezorgd over de minderheden in het land. Er zijn zeker risico's dat het het land nog in chaos en fragmentatie vervalt, aldus Veldkamp.

Syrië heeft meer humanitaire hulp nodig. Minister Reinette Klever van Ontwikkelingshulp "kijkt op dit moment wat er meer kan". Het is volgens de buitenlandminister nog te vroeg om de Nederlandse ambassade in Damascus weer te openen.

Meer uit Politiek

PRO en Volt trekken samen op in onderhandelingen met kabinet

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) en Volt trekken de komende tijd samen op in de onderhandelingen met het kabinet over de begroting voor 2027. Dat laten beide partijen vrijdagavond weten. Als het minderheidskabinet kan rekenen op de steun van deze twee partijen, is er een meerderheid in zowel de Tweede als Eerste Kamer.

4 uur geleden
Kabinet wil 20 extra Regenboogsteden voor veiligheid lhbti'ers

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet nodigt twintig steden uit om ook Regenboogstad te worden. Dat kondigde staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) vrijdag aan. Momenteel zijn er 56 steden die zich in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap inzetten voor lhbti-personen.

5 uur geleden
Toch geen wet voor opsluiten jeugdzorg-jongeren in eigen kamer

DEN HAAG (ANP) - Een wet die het mogelijk zou maken om jongeren in de gesloten jeugdhulp 's nachts in hun eigen kamer op te sluiten, komt er toch niet. Minister Mirjam Sterk (Jeugd) schrapt het plan dat haar voorganger in gang zette na "intensieve gesprekken" met zorgmedewerkers, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden
Excuses aan uithuisgeplaatste kinderen toeslagen in januari

DEN HAAG (ANP) - In januari wil het kabinet excuses maken aan de kinderen uit gezinnen die zijn getroffen door de toeslagenaffaire en uit huis zijn geplaatst. Dat schrijven staatssecretarissen Claudia van Bruggen (Justitie, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos) en minister Mirjam Sterk (CDA) van Jeugd in een Kamerbrief.

7 uur geleden
Kitty Jong, voormalig FNV-bestuurder, wordt voorzitter PRO

DEN HAAG (ANP) - Kitty Jong wordt de nieuwe voorzitter van Progressief Nederland. De voormalige vicevoorzitter van vakbond FNV kwam als populairste kandidaat uit een stemming onder leden, heeft de partij bekendgemaakt. Zo'n 39.000 leden brachten online hun stem uit.

10 uur geleden
Leden PRO kiezen voor de sociaaldemocraten in EU-parlement

DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de leden van Progressief Nederland (PRO) heeft ervoor gekozen dat de partij zich in het Europees Parlement aansluit bij de Partij van de Europese Sociaaldemocraten (PES). Ruim 65 procent stemde voor aansluiting bij de PES, die in het parlement wordt vertegenwoordigd door de fractie S&D.

10 uur geleden
Van Veldhoven: uitstel deal Tata komt door intrekken vergunning

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied om de vergunningen van de twee kooksgasfabrieken van Tata Steel in te trekken, is de belangrijkste reden dat het langer duurt om met het staalbedrijf tot afspraken te komen over verduurzaming. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven kort nadat ze had bekendgemaakt dat de overheid en Tata Steel de deadline om de deal te sluiten naar maart volgend jaar schuiven.

11 uur geleden