Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veldkamp snapt dat Israël tijdelijk deel Syrië bezet

Veldkamp snapt dat Israël tijdelijk deel Syrië bezet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft begrip voor het Israëlische militaire ingrijpen in Syrië na de val van het regime van president Bashar al Assad. Israël heeft de afgelopen dagen honderden militaire doelen in het buurland aangevallen en een bufferzone op de Golanhoogte bezet. Dat laatste moet wel tijdelijk zijn, benadrukte minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) in de Kamer.

Hij erkende de veiligheidszorgen van Israël na de onverwacht snelle opmars van de rebellen van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) waarvan de leider begon bij terreurgroep Al Qaida. Israël bombardeerde onder meer munitieopslagplaatsen en militaire bases om naar eigen zeggen te voorkomen dat die in handen van "terroristen" zouden vallen.

Ook trokken Israëlische militairen een bufferzone binnen op de Golan waar VN-blauwhelmen toezicht hielden op een wapenstilstand. Israël heeft daar nu defensieve posities ingenomen, zei de minister. "Het moet wel een tijdelijk verschijnsel zijn." Israël heeft de Golanhoogte na de oorlog van 1973 ingenomen.

Bezorgd

Op de vraag van Kati Piri (GroenLinks-PvdA) wat de minister onder tijdelijk verstaat, zei Veldkamp dat dat afhangt van de veiligheidssituatie. Ook moet de houding van omliggende landen dan constructief zijn. Kamerleden van onder meer DENK, GroenLinks-PvdA, Volt en D66 wezen erop dat de Israëlische acties in strijd zijn met het internationaal recht.

Het kabinet is geen voorstander om HTS nu al van de lijst van terroristische organisaties af te halen. Veldkamp wil eerst aanzien hoe de beweging zich ontwikkelt en opstelt. Het kabinet is vooral bezorgd over de minderheden in het land. Er zijn zeker risico's dat het het land nog in chaos en fragmentatie vervalt, aldus Veldkamp.

Syrië heeft meer humanitaire hulp nodig. Minister Reinette Klever van Ontwikkelingshulp "kijkt op dit moment wat er meer kan". Het is volgens de buitenlandminister nog te vroeg om de Nederlandse ambassade in Damascus weer te openen.

Meer uit Politiek

Informateur Buma hoopt dinsdag met 'tussenverslag' te komen

DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma hoopt dinsdag het resultaat te kunnen presenteren van de onderhandelingen tussen D66 en CDA tot dusver. Dat heeft hij gezegd na weer een avond van gesprekken over een aantal belangrijke thema's waar de partijen zich de afgelopen weken over hebben gebogen.

4 uur geleden
Jetten ziet graag alle partijen weer aanschuiven bij informateur

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten zou het "heel netjes" vinden als informateur Sybrand Buma met de fractievoorzitters van alle partijen in de Tweede Kamer gaat praten over het resultaat van de onderhandelingen van de afgelopen weken tussen zijn partij en het CDA. Dat zei hij net voordat hij een nieuwe overlegronde inging.

6 uur geleden
Vervroegde Tweede Kamerverkiezingen kunnen sneller, zegt Kiesraad

DEN HAAG (ANP) - Vervroegde Tweede Kamerverkiezingen kunnen sneller na de val van een kabinet worden gehouden dan nu het geval is. De voorbereidingsperiode is nu ongeveer vijf maanden, en dat kan worden verkort naar drie maanden, mits bijvoorbeeld gemeenten en politieke partijen zorgen dat zij altijd klaarstaan voor verkiezingen. Dat schrijft de Kiesraad maandag in een advies.

9 uur geleden
Jetten hoopt schrijfwerk met Bontenbal deze week af te ronden

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA hopen nog deze week klaar te zijn met het schrijven van een document dat de kabinetsformatie verder moet helpen. "Dat is wel de ambitie", zei D66-leider Rob Jetten na afloop van een nieuwe onderhandelingsronde. Maar: "Het is af als het af is." De partijen praten maandagavond verder.

10 uur geleden
Schoof ziet actiepunten in klimaatadvies burgerberaad

DEN HAAG (ANP) - Het advies van het Nationaal Burgerberaad Klimaat kent "veel onderwerpen die tot actie kunnen leiden", vindt demissionair premier Dick Schoof. Hij herkent de wens van het kabinet voor een "haalbaar en betaalbaar" klimaatbeleid in de aanbevelingen van 175 burgers. "Maar ik hoor ook: 'denk groot', dus we gaan kijken hoe we dat gaan doen."

14 uur geleden
Jetten: er is nog helemaal niemand afgevallen

DEN HAAG (ANP) - Er is nog helemaal niemand afgevallen, zei D66-leider Rob Jetten maandag voordat hij opnieuw in gesprek ging met CDA-leider Henri Bontenbal over politieke samenwerking. "Het is aan de informateur om de komende week te gaan kijken welke partijen willen meedoen."

14 uur geleden
Burgerberaad Klimaat stemde niet in met 10 eigen voorstellen

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Burgerberaad Klimaat heeft tien van zijn eigen voorstellen uiteindelijk niet aangenomen. Dertien aanbevelingen zijn wel in het eindadvies opgenomen. Bijvoorbeeld een voorstel voor een klimaatbonus voor iedereen, die betaald wordt door een meerprijs op luxeproducten.

14 uur geleden