Veldkamp roept Georgië op nieuwe verkiezingen te overwegen
DEN HAAG (ANP) - Georgië moet overwegen de omstreden verkiezingen over te doen die pro-Russische krachten vrij spel hebben gegeven, vindt buitenlandminister Caspar Veldkamp. De protesten van de Europeesgezinde oppositie kunnen volgens hem niet worden genegeerd.
Georgië streefde lang naar aansluiting bij de Europese Unie, maar is de laatste jaren meer en meer in de greep van een pro-Russische oligarch en diens partij Georgische Droom geraakt. President Salome Zoerabisjvili bood nog lang weerstand, maar moet nu wijken voor een opvolger uit de stal van Georgische Droom. De regering in Tbilisi heeft de onderhandelingen over het EU-lidmaatschap inmiddels afgebroken.
De nieuwe president is aangesteld door het parlement, dat volgens critici is voortgekomen uit oneerlijke verkiezingen eind oktober. Waarnemers hebben "ernstige verkiezingsschendingen bevestigd, evenals het gebrek aan onderzoek naar vermeende fraude", memoreert Veldkamp. Het is volgens hem "hoog tijd" dat de autoriteiten het vertrouwen terugwinnen door de aanbevelingen van de waarnemers over te nemen. "En door mogelijk nieuwe verkiezingen - gebaseerd op die aanbevelingen - te overwegen."
EU-landen schrikken er veelal nog voor terug om nieuwe verkiezingen te vragen, om het contact met de regering niet helemaal te verbreken.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - ProRail kan de komende jaren op steeds meer delen van het spoor alleen strikt noodzakelijk onderhoud plegen. Werkzaamheden om het spoor 'toekomstklaar' te maken, raken daarbij in de verdringing. Volgens de spoorbeheerder komt dat door tekorten aan geld en personeel.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van kindermisbruik is in vier jaar met 20 procent toegenomen. Dit blijkt uit cijfers van de Monitor seksueel geweld tegen kinderen 2020-2024. In die periode steeg het aantal meldingen geregistreerd door de politie van 3010 naar 3690 per jaar. Vooral het onlinemisbruik neemt toe, zoals grooming en het verspreiden van naaktbeelden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen die lhbtqia+ zijn, kunnen steeds minder vaak vrij en veilig opgroeien. Ze worden gepest, bedreigd en aangevallen, en ze voelen zich niet genoeg gesteund door leraren. Hun rechten staan steeds vaker onder druk, waarschuwt Kinderombudsman Margrite Kalverboer.
3 uur geledenZEVENBERGEN (ANP) - Dat Moerdijk ook wordt genoemd in een onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale in Noord-Brabant leidde woensdag tijdens een informatieavond tot vragen van bewoners. Afgelopen weken werd bekend dat het dorp mogelijk moet verdwijnen ten behoeve van een ander energieproject: Powerport. Het onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale viel daar "bijzonder ongelukkig" mee samen, zei gedeputeerde Wilma Dirken van de provincie.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.
16 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.
16 uur geledenUITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.
17 uur geleden