
Veldkamp roept Georgië op nieuwe verkiezingen te overwegen
DEN HAAG (ANP) - Georgië moet overwegen de omstreden verkiezingen over te doen die pro-Russische krachten vrij spel hebben gegeven, vindt buitenlandminister Caspar Veldkamp. De protesten van de Europeesgezinde oppositie kunnen volgens hem niet worden genegeerd.
Georgië streefde lang naar aansluiting bij de Europese Unie, maar is de laatste jaren meer en meer in de greep van een pro-Russische oligarch en diens partij Georgische Droom geraakt. President Salome Zoerabisjvili bood nog lang weerstand, maar moet nu wijken voor een opvolger uit de stal van Georgische Droom. De regering in Tbilisi heeft de onderhandelingen over het EU-lidmaatschap inmiddels afgebroken.
De nieuwe president is aangesteld door het parlement, dat volgens critici is voortgekomen uit oneerlijke verkiezingen eind oktober. Waarnemers hebben "ernstige verkiezingsschendingen bevestigd, evenals het gebrek aan onderzoek naar vermeende fraude", memoreert Veldkamp. Het is volgens hem "hoog tijd" dat de autoriteiten het vertrouwen terugwinnen door de aanbevelingen van de waarnemers over te nemen. "En door mogelijk nieuwe verkiezingen - gebaseerd op die aanbevelingen - te overwegen."
EU-landen schrikken er veelal nog voor terug om nieuwe verkiezingen te vragen, om het contact met de regering niet helemaal te verbreken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De premie voor de zorgverzekering wordt volgend jaar 32 tot 40 euro per jaar duurder. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van verschillende media uit de uitgelekte miljoenennota. Het kabinet houdt rekening met een maandbedrag van zo'n 160 euro, dat is drie of vier euro meer dan nu het geval is. Zorgverzekeraars bepalen uiteindelijk wat mensen gaan betalen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De koopkracht stijgt volgend jaar iets meer dan gedacht. Dat staat in het voorwoord van de miljoenennota, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van verschillende media. Gemiddeld krijgen huishoudens er volgens de rekenmodellen van het Centraal Planbureau 1,3 procent bij. In de laatste raming was dat nog 1 procent.
12 uur geledenBEVERWIJK (ANP) - De vier middelbare scholen en de mbo-school in Beverwijk en Heemskerk die vrijdag wegens dreiging gesloten zijn, gaan maandag allemaal weer open. Dat willen de beide gemeenten, "tenzij er echt signalen zijn dat dat onverstandig is". Die signalen zijn er momenteel niet, benadrukken de Noord-Hollandse gemeenten.
13 uur geledenGENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) begrijpt de zorgen van AVROTROS over het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten, maar neemt op dit moment zelf geen besluit over de deelname van Israël aan het Eurovisie Songfestival. Dat laat de organisator desgevraagd weten aan het ANP na het besluit van de AVROTROS om zich terug te trekken uit het evenement als Israël deelneemt.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt dat een verdachte is opgepakt voor het doodschieten van de conservatieve politieke activist Charlie Kirk. Iemand uit de omgeving van de verdachte zou hem hebben aangegeven.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft een aangepast wetsvoorstel voor een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zzp'ers voor advies naar de Raad van State gestuurd. Uitvoeringsorganisaties UWV en de Belastingdienst waren kritisch op het oorspronkelijke voorstel, maar de doorgevoerde wijzigingen hebben hun zorgen weggenomen, meldt demissionair minister Mariëlle Paul (Sociale Zaken, VVD).
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van omroep AVROTROS om volgend jaar niet aan het Eurovisie Songfestival mee te doen als Israël meedoet. Nederland zal dan ook niet via een andere omroep meedoen.
14 uur geleden