Veldkamp roept Duitsland op Taurus-raket echt te leveren
LUXEMBURG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) roept de nieuwe Duitse regeringscoalitie op de Taurus-langeafstandsraketten "echt te leveren" aan Oekraïne. Duitsland moet er ook "geen kinderslot op doen" door het gebruik ervan territoriaal af te bakenen. "Nee, de agressor, Rusland, moet ook kunnen worden aangevallen op het eigen terrein", zei Veldkamp na afloop van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
De Taurus heeft een bereik van ongeveer 500 kilometer en kan doelen diep in Rusland raken. De beoogde Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft gezegd dat hij die raketten wil leveren. Rusland heeft daar maandag boos op gereageerd.
Duitsland moet zich niet laten afschrikken door dreigende woorden van Rusland, vindt Veldkamp. "Poetin heeft al vaker allerlei dingen gedreigd die hij niet heeft waargemaakt. Ik vind het heel belangrijk dat die steun doorgaat."
Steun voor Duitsland
EU-landen moeten om Duitsland heen gaan staan en Duitsland blijven steunen, vindt de minister.
"Dat doen wij dus ook." Het signaal dat Duitsland hierin niet alleen staat, is niet alleen bedoeld voor de Duitse politiek, maar ook een signaal richting de Duitse samenleving, benadrukte Veldkamp.
Vredesbesprekingen
De levering verstoort volgens Rusland de vredesbesprekingen en zorgt ervoor dat de oorlog langer duurt, zei een Kremlin-woordvoerder maandag.
Bij de ministers zag Veldkamp maandag opnieuw "groot besef dat we Oekraïne moeten blijven bijstaan en dat de druk op Rusland moet worden gehandhaafd door extra sancties". Momenteel wordt gewerkt aan een zeventiende sanctiepakket. Wat Veldkamp betreft, mag daar ook de lng-import uit Rusland bij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."
23 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.
4 uur geledenATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
16 uur geleden