Veldkamp: liever verrassingseffect gehad inzet langeafstandsraket
BRUSSEL (ANP) - Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) vindt het jammer dat de toestemming aan Oekraïne om langeafstandsraketten te mogen gebruiken in Rusland naar buiten is gekomen. "Liever had ik gehad dat het een verrassingseffect voor de Russen was geweest", zei de minister voor het begin van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
De minister is wel tevreden dat de VS aan Oekraïne hiervoor toestemming hebben gegeven. "Nederland heeft er telkens voor gepleit dat wapens die we aan Oekraïne leveren ook kunnen worden ingezet op Russisch grondgebied. Dat is tenslotte het grondgebied van de agressor."
Bang voor escalatie van de oorlog is Veldkamp niet. "Dit is een adequate respons op de Noord-Koreaanse troepenpresentie aan Russische zijde."
Artikel 51
Volgens Veldkamp is de inzet van langeafstandsraketten door Oekraïne "volkenrechtelijk volstrekt toegestaan". Hij verwijst daarbij naar artikel 51 van het VN-handvest. "Voor een land dat zich verdedigt, is het geoorloofd om ook wapens in te zetten op het grondgebied van de agressor. En dat is Rusland in dit geval."
De oorlog die Rusland tegen Oekraïne bijna duizend dagen geleden is begonnen, is een van de agendapunten van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De drone-incidenten bij vliegbases Volkel en Eindhoven roepen in de Kamer veel vragen op. Maar in een debat woensdag waarschuwde demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) dat mogelijk veel onopgehelderd blijft.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Slechts drie Kamerleden willen de parlementaire enquête over de coronacrisis uitvoeren. Naast voorzitter Daan de Kort (VVD) hebben Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA) en Henk-Jan Oosterhuis (D66) zich gemeld, bevestigen bronnen na berichtgeving door het AD.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) in de toekomst werkbaar en effectief te houden, zijn stevige politieke keuzes nodig. Dat staat in een onderzoek hiernaar. Demissionair zorgstaatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (BBB) zei in een reactie direct dat zij die keuzes niet wil maken, maar dat dit aan een nieuw kabinet en aan de gemeenten is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA laten in deze fase van de formatie nog veel punten open. Die moeten in een later stadium worden beantwoord als met andere partijen wordt gesproken. Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) schrijven de komende dagen nog aan het eindverslag onder leiding van informateur Sybrand Buma.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onderzoek de kwetsbaarheden van het spoor tussen de Noordzee en de Baltische Staten, schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) in een brief aan acht andere Europese landen. Daarmee wil hij belemmeringen wegnemen voor militair transport over het spoor naar het oosten.
5 uur geledenBREMEN (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft besloten extra geld in de ruimtevaart te steken. De bijdrage voor de komende drie jaar gaat omhoog naar 453 miljoen euro. Dat is ruim 100 miljoen euro meer dan in oktober was aangekondigd. Het extra geld moet voorkomen dat ESTEC, een belangrijk testcentrum voor satellieten in Noordwijk, wordt overgeplaatst naar een ander land dat meer geld aan ruimtevaart uitgeeft.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil dat het demissionaire kabinet 2 miljard euro extra vrijmaakt om een gat in de militaire hulp aan Oekraïne voor volgend jaar te dichten. In 2026 krijgt de regering in Kyiv 3,5 miljard euro steun, maar daar is dit jaar al 2 miljard van uitgegeven. Dat gat moet worden aangevuld, zegt fractieleider Jesse Klaver. Zijn partij dient donderdag bij een debat over Oekraïne een voorstel in om het ontstane tekort aan te vullen. D66 en CDA hebben al laten weten de motie te steunen.
7 uur geleden