 
                    Veldkamp hekelt besluit Bruins Slot over Afghaanse bewakers
DEN HAAG (ANP) - Het besluit van zijn voorganger Hanke Bruins Slot om een beperkte groep Afghaanse bewakers en beveiligers naar Nederland te laten komen, verdient "geen schoonheidsprijs", aldus minister Caspar Veldkamp van Buitenlandse Zaken. Het kabinet is dan zoals verwacht ook niet van plan deze groep naar Nederland te halen.
Veldkamp moest woensdag in de Tweede Kamer het besluit verdedigen om een "afgebakende" groep Afghanen, die de Nederlandse ambassade en de Nederlandse missie in Uruzgan (2006-2010) hebben beveiligd, niet naar Nederland te laten komen. Het vorige kabinet wilde dat wel. Volgens Veldkamp ging het echter slechts om "welwillende intentie" en lag er geen besluit in de ministerraad aan ten grondslag.
Volgens Veldkamp heeft zijn voorganger het ook niet op de juiste wijze bekendgemaakt. Het stond in een Kamerstuk "wat in wezen voor andere zaken was bedoeld", namelijk in een document dat "met name (gaat) over Nederlanders die stranden in het buitenland". Dergelijke kritiek op een voorganger gebeurt niet vaak. "Ik wil niets afdoen aan mijn ministeriƫle verantwoordelijkheid, maar daarmee verdient dit alles in mijn optiek geen schoonheidsprijs."
De oppositie en militaire vakbonden hebben scherpe kritiek op het kabinet. Zij zeggen dat de Afghanen gevaar lopen en dat Nederland een ereschuld naar hen heeft. De bewindsman zei het daar niet mee eens te zijn. Er zijn "geen nieuwe feiten" gevonden die aanleiding geven om de Afghanen toe te laten, zei hij. "Wij voeren een ruimhartig beleid."
Meer uit Politiek
VENRAY (ANP) - Net als in 2023 is de PVV de grootste partij geworden in Venray, de laatste gemeente die de verkiezingsuitslag nog bekend moest maken. De partij van Geert Wilders leverde 7,8 procentpunt in ten opzichte van vorige keer en eindigde op 20,1 procent. Grote winnaar, ook in de Limburgse gemeente, was D66. Die partij steeg van 5,6 procent van de stemmen in 2023 naar 15,7 procent nu. Na het tellen van de stemmen van alle Nederlandse gemeenten staat D66 nog altijd bovenaan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kiesraad meldt dat bij hen bekend is dat er ongeldige stemmen zijn geconstateerd in de gemeenten Stein en Westerwolde. "In het algemeen geldt dat dergelijke bijzonderheden terechtkomen in het proces-verbaal van het gemeentelijk stembureau", schrijft de Kiesraad op X. "De komende week onderzoekt de Kiesraad de processen-verbaal uit de gemeenten."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 heeft de verkiezingen gewonnen. De partij kan niet meer worden ingehaald door de PVV. Dat blijkt uit een analyse van de ANP Verkiezingsdienst, op basis van de uitslagen van de gemeenten. De kans is volgens de Verkiezingsdienst aanwezig dat de partij van lijsttrekker Rob Jetten ook een restzetel krijgt en daarmee op zetels groter wordt dan de partij van Geert Wilders.
9 uur geledenVENRAY (ANP) - In Venray zijn medewerkers van de Limburgse gemeente vrijdagochtend nog druk bezig met het tellen van de stemmen. Bij het tellen is gebleken dat de stemmen van een van de grotere stembureaus herteld moeten worden. "Dat gaat naar verwachting twee tot drie uur duren", zegt een woordvoerder van de gemeente.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is het demissionaire kabinet niet gelukt een bedrijf te vinden dat zonder subsidie een groot windmolenpark voor de kust van Texel wil bouwen. Dat komt doordat de marktomstandigheden de afgelopen jaren sterk zijn verslechterd. Die situatie is "niet uniek voor Nederland", benadrukte klimaat- en energieminister Sophie Hermans voor aanvang van de ministerraad.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) is van plan om binnenkort af te reizen naar West-Afrika, onder andere om druk uit te oefenen op Sierra Leone en omliggende landen om Jos Leijdekkers te helpen uitleveren. Nederland heeft Sierra Leone gevraagd om uitlevering van de voortvluchtige drugscrimineel die beter bekend is als Bolle Jos, maar krijgt tot nu toe geen gehoor.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wacht een "ingewikkelde klus" om na zijn waarschijnlijke overwinning bij de Tweede Kamerverkiezingen een nieuwe regeringscoalitie te smeden. Dat heeft demissionair minister-president Dick Schoof gezegd voor aanvang van de ministerraad. "Ik verwacht dat ik met kerst nog gewoon premier ben", zei hij.
12 uur geleden 
             
                             
                             
                             
                             
                             
                            