Veldkamp bezorgd om 'gewelddadige retoriek' Venezolaans regime
DEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) maakt zich zorgen over de situatie in Venezuela. De zittende president Nicolás Maduro wordt vrijdag beëdigd voor zijn derde termijn. In aanloop daarnaartoe ziet Veldkamp de "gewelddadige retoriek" van het regime toenemen, schrijft hij op X. Ook de recente berichten over arrestaties vindt hij zorgwekkend.
De oppositie in Venezuela is ervan overtuigd dat Maduro de verkiezingen heeft verloren van oppositiekandidaat Edmundo González Urrutia en heeft daarom opgeroepen tot massale protesten op donderdag. Veldkamp maant de veiligheidstroepen om "de mensenrechten te respecteren" en verwijst daarbij ook naar het recht om vreedzaam samen te komen.
Buitenlandse Zaken heeft voor grote delen van Venezuela een negatief reisadvies afgegeven en raadt aan om alleen voor noodzakelijke reizen naar het overige deel van het land te gaan.
Willekeurige arrestaties
Ook Nederlanders lopen risico door de willekeurige arrestaties in het land, waarschuwt het ministerie. Het departement zegt weinig te kunnen betekenen als Nederlanders worden gearresteerd en dat de kans op een eerlijk proces klein is. "Vermijd samenscholingen, mensenmassa's en demonstraties en maak hier geen video-opnames van", adviseert het ministerie.
De eilanden Aruba, Bonaire en Curaçao liggen voor de kust van Venezuela en daardoor is Nederland een buurland. Veldkamp bood oppositieleider González Urrutia afgelopen zomer onderdak op de Nederlandse ambassade in de hoofdstad Caracas. De politicus vluchtte later naar Spanje, maar is van plan om deze week terug te keren om de inauguratie van Maduro te voorkomen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
11 uur geleden