Veldkamp: andere accenten en stijl in omgang met Israël
WASHINGTON (ANP) - Het nieuwe kabinet gaat Israël anders bejegenen dan het vorige. De nieuwe buitenlandminister Caspar Veldkamp hoopt met een "misschien minder uitgesproken" koers meer te bereiken.
Nederland is vanouds een nauwe bondgenoot van Israël, maar stelde zich sinds de oorlog in de Gazastrook begon steeds kritischer op. Veldkamps voorganger Hanke Bruins Slot was scherp over de Israëlische aanval op Rafah en maakte zich sterk voor het aanpakken van radicale Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Ook bepleitte ze ingelast overleg tussen de Europese Unie en Israël om het land aan te spreken op de mensenrechten.
Veldkamp ziet "tal van zaken waarop er natuurlijk verschillen zijn" met het vorige kabinet. "Verschillen in stijl, verschillen in nadruk. Een voorbeeld als het gaat om het verschil met Israël is dat ze natuurlijk allemaal hebben gelezen dat in ons hoofdlijnenakkoord staat dat de veiligheid van de staat Israël ons zeer dierbaar is", zegt Veldkamp, die bij de NAVO-top in Washington kennismaakte met zijn Israëlische collega. "Dat weten ze, dat zien ze."
Hij wil wegblijven van "grote uitspraken en grote proclamaties", want dan "gaan er deuren dicht". Hij kiest ervoor zich "misschien minder uitgesproken naar buiten op te stellen en alle gesprekskanalen open te houden, deuren open te houden." Wie bijvoorbeeld meer hulp Gaza in wil krijgen moet het daarover met Israël eens worden, memoreert Veldkamp, die tussen 2011 en 2015 ambassadeur in Israël was.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 draagt luitenant-generaal Elanor Boekholt-O'Sullivan voor als minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, melden meerdere ingewijden aan het ANP. Zij is de eerste vrouwelijke luitenant-generaal bij de Nederlandse krijgsmacht. Afgelopen vrijdag werden al de eerste namen van D66-ministers bekend, namelijk die van Rianne Letschert (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid).
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA draagt topambtenaar Annet Bertram voor als staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Bertram is momenteel secretaris-generaal van het ministerie van Asiel en Migratie en heeft uiteenlopende topfuncties vervuld in de ambtenarij.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
2 dagen geleden