Veiling sleutel celdeur Mandela uitgesteld op verzoek Zuid-Afrika
NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse veilinghuis Guernsey's heeft een geplande veiling van de sleutel van een cel waar Nelson Mandela in heeft vastgezeten, uitgesteld. Op zijn website geeft het daarvoor als reden een onderzoek van de Zuid-Afrikaanse autoriteiten die gaan over het behoud van cultureel erfgoed.
De bekendmaking van de veiling leidde vorige maand tot verontwaardigde reacties in Zuid-Afrika. Het land noemde het onbegrijpelijk dat het veilinghuis meewerkt aan de verkoop van het historische voorwerp, dat het pronkstuk moest zijn van een veiling op 28 januari.
Het Zuid-Afrikaanse ministerie van Cultuur vindt dat de sleutel vanwege zijn historische waarde naar Zuid-Afrika moet worden gebracht. Het voorwerp wordt naar verluidt verkocht door een voormalige gevangenisbewaker, Christo Brand. Het gaat om de sleutel van een gevangeniscel op Robbeneiland, waar Mandela jarenlang is vastgehouden.
Volgens de topman van het veilinghuis zou een van de dochters van Mandela haar goedkeuring hebben gegeven voor de veiling. De opbrengst zou gebruikt voor het aanleggen van een herdenkingstuin in het Zuid-Afrikaanse dorpje Qunu, waar Mandela begraven ligt.
Mandela wordt in Zuid-Afrika gezien als nationale held. Hij verzette zich als activist tegen het apartheidsregime in zijn land, waar aan rassenscheiding werd gedaan. De oud-president overleed in 2013 op 95-jarige leeftijd.
Meer uit Buitenland
JIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
15 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Europese leiders hebben boos gereageerd op berichten dat Rusland bij aanvallen op Oekraïne een Oresjnik-raket zou hebben gebruikt. De Duitse bondskanselier Friedrich Merz sprak van een escalatie en ook de Franse president Emmanuel Macron veroordeelde de aanval scherp.
5 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - De Turkse autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een ontruiming van het hoofdkwartier van oppositiepartij CHP. Dat bevel volgde op een rechterlijke uitspraak waarin partijleider Özgür Özel wordt afgezet.
5 uur geleden