Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veiligheidsraad wil met gezant contacten met Taliban verbeteren

Veiligheidsraad wil met gezant contacten met Taliban verbeteren

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen die secretaris-generaal António Guterres oproept om een speciale gezant voor Afghanistan aan te stellen. Zo'n gezant moet de contacten tussen de VN en de Talibanleiders verbeteren.

Van de vijf permanente en de tien tijdelijke leden van de Veiligheidsraad keurden er dertien de resolutie goed. Rusland en China onthielden zich, waardoor de resolutie werd aangenomen.

De oproep volgt op een onderzoek van de VN naar hoe de organisatie best kan omgaan met de Taliban, de beweging die sinds augustus 2021 Afghanistan opnieuw bestuurt. Uit dat onderzoek bleek dat meer interactie met de Taliban de vrouwenrechten in Afghanistan zou kunnen verbeteren.

De Talibanregering wordt op dit moment door geen enkel land ter wereld erkend als officiële bewindhebber van Afghanistan. De VN verwijzen naar de Taliban als de 'de facto autoriteiten van Afghanistan'.

Aanvankelijk was er hoop dat de Taliban een gematigder beleid zouden voeren op vlak van vrouwenrechten in vergelijking met hun regeerperiode tussen 1996 en 2001. Maar gaandeweg werden er toch steeds meer restricties geïntroduceerd. Intussen mogen vrouwen bijvoorbeeld niet meer in het park of in de sportschool verschijnen.

Meer uit Buitenland

Afscheidsdienst voor Noorse koning Harald afgelopen

OSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.

39 minuten geleden
Duitsland schort telefoongesprek met Trump tot nader order op

BERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.

58 minuten geleden
Netanyahu klaagt krant aan na stuk over waarschuwing aanval Hamas

TEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.

1 uur geleden
Noorse premier Støre dankbaar voor 'menselijke' koning Harald

OSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.

1 uur geleden
Servische president ontbindt parlement na aanhoudende protesten

BELGRADO (ANP/AFP) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft per decreet het Servische parlement ontbonden. Verkiezingen waren aanvankelijk gepland voor december 2027, maar zullen nu 25 oktober worden gehouden. Vučić gaat daarmee mee in de eisen van demonstranten in het land, die al maandenlang protesteren tegen de regering.

2 uur geleden
Rouwstoet koning Harald aangekomen bij Domkerk

OSLO (ANP) - De rouwstoet rond de uitvaart van de Noorse koning Harald is aangekomen bij de Domkerk in Oslo. Bij aankomst werden koning Haakon en de overige leden van de Noorse koninklijke familie welkom geheten door de bisschop van Oslo, Sunniva Gylver, en Olav Fykse Tveit, de leider van de Noorse kerk.

2 uur geleden
Rouwstoet met kist Harald op weg naar Domkerk

OSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".

2 uur geleden