Veiligheidsraad VS vraagt Iran niet op aanval Israël te reageren
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse Veiligheidsraad vraagt Iran om de aanval van Israël niet te vergelden en op die manier de "cyclus van geweld" te doorbreken. "We roepen Iran op om te stoppen met aanvallen op Israël, zodat deze geweldsspiraal kan eindigen zonder verdere escalatie", zei Sean Savett, de woordvoerder van de raad.
Israël viel in de nacht van vrijdag op zaterdag Iraanse doelen aan, waaronder raketfabrieken en luchtafweerinstallaties. Dat was een vergelding voor de Iraanse aanval van 1 oktober, toen het land Israël bestookte met 180 raketten. Die aanval diende dan weer om de Israëlische inval in Libanon en de dood van Hamasleider Ismail Haniyeh en Hezbollahleider Hassan Nasrallah te wreken.
Savett noemde de Israëlische aanval van vrijdagnacht "een oefening in zelfverdediging die uitsluitend op militaire doelen was gericht in dunbevolkte gebieden". De woordvoerder benadrukte dat de VS niet hebben deelgenomen aan de operatie.
De Amerikaanse president Joe Biden had Israël de voorbije weken op het hart gedrukt om een beperkte aanval uit te voeren waarbij geen burgers werden geraakt. "En dat is precies wat er nu is gebeurd", aldus Savett. Eerder gaf ook de Iraanse luchtmacht aan dat de schade "beperkt" is.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne is klaar voor onderhandelingen met Rusland op staatshoofdniveau. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky in een lang bericht op X. Volgens Zelensky kan dergelijk overleg "de doorslag" geven aan de onderhandeltafel. Ook schrijft hij dat nog afspraken gemaakt moeten worden over "humanitaire onderwerpen" en dat het uitwisselen van (krijgs)gevangenen moet blijven doorgaan. Een gevangenenruil tussen de twee landen acht hij "zeer snel mogelijk".
29 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk staat toe dat zo'n 200 wolven in het land worden afgeschoten. Dat zei minister van Landbouw Annie Genevard in een radio-interview bij FranceInter. Maandag werd al aangekondigd dat de regels rond het afschieten van de dieren worden versoepeld. 21 procent van de populatie mag nu worden afgeschoten, naar Europese maatstaven veel.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Experts van de Verenigde Naties hebben Iran gevraagd om transparant te zijn over wat er is gebeurd met de mensen die tijdens de grootschalige protesten zijn opgepakt of verdwenen. Ook roepen ze op tot het stoppen van het uitvoeren van executies. Amnesty International deelt die oproep en zegt dat tot nu toe acht mensen ter dood zijn veroordeeld voor hun rol bij de protesten in januari. Nog 22 anderen riskeren diezelfde straf.
1 uur geledenMADRID/CARACAS (ANP/AFP) - De uit Venezuela gevluchte oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft gewaarschuwd dat er "geen duurzame verzoening komt zonder geheugen en verantwoordelijkheid". Hij reageerde zo met bedenkingen op een donderdag in Caracas aangenomen algemene amnestiewet, waarmee mogelijk veel politieke gevangenen vrij kunnen komen. "Een legitieme amnestie" moet gepaard gaan met "waarheidsvinding, erkenning en genoegdoening".
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Zo'n 80.000 moslims zijn bij de Al-Aqsamoskee in Jeruzalem geweest voor het eerste vrijdaggebed van de ramadan. Dat schat de Jordaanse stichting Waqf, die het dagelijks bestuur van het gebedshuis voert.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben Iran tijdens de onderhandelingen van dinsdag niet gevraagd volledig te stoppen met het verrijken van uranium. Dat zegt buitenlandminister Abbas Aragchi in een interview met MSNBC.
2 uur geledenKRAKAU (ANP) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Europese inlichtingendiensten mogelijk beter zouden kunnen gaan samenwerken. Hij opperde een Europese variant van de zogenoemde Five Eyes, de inlichtingenalliantie tussen de Verenigde Staten, Canada, het Verenigd Koninkrijk, Australië en Nieuw-Zeeland.
2 uur geleden