Veiligheidsraad VS vraagt Iran niet op aanval Israël te reageren
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse Veiligheidsraad vraagt Iran om de aanval van Israël niet te vergelden en op die manier de "cyclus van geweld" te doorbreken. "We roepen Iran op om te stoppen met aanvallen op Israël, zodat deze geweldsspiraal kan eindigen zonder verdere escalatie", zei Sean Savett, de woordvoerder van de raad.
Israël viel in de nacht van vrijdag op zaterdag Iraanse doelen aan, waaronder raketfabrieken en luchtafweerinstallaties. Dat was een vergelding voor de Iraanse aanval van 1 oktober, toen het land Israël bestookte met 180 raketten. Die aanval diende dan weer om de Israëlische inval in Libanon en de dood van Hamasleider Ismail Haniyeh en Hezbollahleider Hassan Nasrallah te wreken.
Savett noemde de Israëlische aanval van vrijdagnacht "een oefening in zelfverdediging die uitsluitend op militaire doelen was gericht in dunbevolkte gebieden". De woordvoerder benadrukte dat de VS niet hebben deelgenomen aan de operatie.
De Amerikaanse president Joe Biden had Israël de voorbije weken op het hart gedrukt om een beperkte aanval uit te voeren waarbij geen burgers werden geraakt. "En dat is precies wat er nu is gebeurd", aldus Savett. Eerder gaf ook de Iraanse luchtmacht aan dat de schade "beperkt" is.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Rusland heeft het door Oekraïne afgekondigde staakt-het-vuren geschonden, zegt de Oekraïnse buitenlandminister Andri Sybiha op X. Oekraïne kondigde eerder een bestand met open einde af, dat per woensdag zou ingaan.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft in een grondwetswijziging referenties naar een verenigd Korea verwijderd. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. In een nieuwe grondwetsdefinitie van het Noord-Koreaanse grondgebied wordt niet langer gesproken van bijvoorbeeld "de noordelijke helft" van het eiland. Ook wordt erkend dat het land in het zuiden aan Zuid-Korea grenst.
1 uur geledenWASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
13 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
13 uur geleden