Veiligheidsraad VS vraagt Iran niet op aanval Israël te reageren
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse Veiligheidsraad vraagt Iran om de aanval van Israël niet te vergelden en op die manier de "cyclus van geweld" te doorbreken. "We roepen Iran op om te stoppen met aanvallen op Israël, zodat deze geweldsspiraal kan eindigen zonder verdere escalatie", zei Sean Savett, de woordvoerder van de raad.
Israël viel in de nacht van vrijdag op zaterdag Iraanse doelen aan, waaronder raketfabrieken en luchtafweerinstallaties. Dat was een vergelding voor de Iraanse aanval van 1 oktober, toen het land Israël bestookte met 180 raketten. Die aanval diende dan weer om de Israëlische inval in Libanon en de dood van Hamasleider Ismail Haniyeh en Hezbollahleider Hassan Nasrallah te wreken.
Savett noemde de Israëlische aanval van vrijdagnacht "een oefening in zelfverdediging die uitsluitend op militaire doelen was gericht in dunbevolkte gebieden". De woordvoerder benadrukte dat de VS niet hebben deelgenomen aan de operatie.
De Amerikaanse president Joe Biden had Israël de voorbije weken op het hart gedrukt om een beperkte aanval uit te voeren waarbij geen burgers werden geraakt. "En dat is precies wat er nu is gebeurd", aldus Savett. Eerder gaf ook de Iraanse luchtmacht aan dat de schade "beperkt" is.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog willen blijven beschermen, willen volgende week bijeenkomen in Parijs. De zogeheten coalitie van bereidwillige landen wil de veiligheidsgaranties die ze Oekraïne willen bieden nog wat concreter maken, nu de onderhandelingen met de VS daarom vragen.
4 minuten geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Het Taiwanese ministerie van Defensie roept landen op om gezamenlijk de Chinese militaire oefeningen rond Taiwan te veroordelen. Het ministerie zegt dinsdag 71 militaire vliegtuigen en 13 militaire schepen bij Taiwan te hebben waargenomen.
25 minuten geledenDHAKA (ANP/AFP/DPA) - Khaleda Zia, de Bengaalse oud-premier en tevens eerste vrouwelijke premier van dat land, is op 80-jarige leeftijd overleden. In reactie op Zia's overlijden heeft de overheid drie dagen van nationale rouw afgekondigd. Zia wordt woensdag begraven.
27 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin gaat geen bewijs delen over de vermeende Oekraïense aanval op een huis van president Vladimir Poetin. Ook wordt geen informatie gedeeld over of Poetin in de woning aanwezig was.
1 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - Belarus verleent 22 gevangenen gratie, meldt staatspersbureau Belta. Volgens het kantoor van president Aleksandr Loekasjenko gaat het om vijftien vrouwen en zeven mannen, die "in het belang van hun families" worden vrijgelaten. Twintig van hen zouden politieke gevangenen zijn.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - Australië zet in Sydney met de jaarwisseling extra politie in, bijna drie weken na de aanslag op Bondi Beach. In de haven van Sydney wordt het nieuwe jaar ingeluid met een vuurwerkshow, een van de bekendste ter wereld, en wordt stilgestaan bij de slachtoffers van de aanslag.
3 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - De Turkse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag 357 verdachten gearresteerd in een grootschalige operatie tegen Islamitische Staat (IS). Dat meldt de Turkse minister van Binnenlandse Zaken op X. In 21 provincies werden invallen gedaan, waaronder in Istanbul.
3 uur geleden