Veiligheidsraad bijeengeroepen na verzoek Israël aan leden
TEL AVIV/JERUZALEM (ANP) - Frankrijk, Groot-Brittannië en de VS hebben om een spoedzitting gevraagd van de VN-veiligheidsraad over vermeend seksueel geweld dat op grote schaal zou zijn gepleegd door strijders van de Palestijnse beweging Hamas. De permanente leden van de Veiligheidsraad vroegen om de spoedzitting op verzoek van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Israel Katz. Leden van de Veiligheidsraad kunnen een spoedzitting bijeenroepen. In uitzonderlijke gevallen kan de VN-chef dat zelf doen.
Aanleiding is een voorlopig rapport van VN-gezant Pramila Patten. Zij is belast met het onderzoek naar seksueel geweld tijdens conflicten. Zij heeft vanaf eind januari Israël bezocht en meent dat het "redelijkerwijs aannemelijk is dat er ernstig seksueel geweld is gepleegd" door Hamasstrijders, inclusief met marteling, verkrachting en groepsverkrachting. De misdaden zouden zijn gepleegd tijdens de aanval van Palestijnse strijders op Israëlisch grondgebied op 7 oktober, maar mogelijk ook daarna.
Patten zei begin deze week dat ze er niet in is geslaagd mensen te spreken die zelf slachtoffer zeggen te zijn. Hamas heeft de beschuldigingen meermaals tegengesproken, meldde nieuwszender Al Jazeera. Patten sprak wel met Israëlische organisaties en andere slachtoffers van de strijd in en rond Gaza.
Schuilkelder
Volgens haar onderzoeksteam werd op 7 oktober bij een schuilkelder van een kibboets in ieder geval een vrouw verkracht en is er ook geloofwaardige informatie over hoe twee vrouwen door gewapende strijders werden verkracht. Bij een andere kibboets genaamd Be'eri is volgens Patten vastgesteld dat zeker twee beschuldigingen van seksueel geweld waar in media veel over is bericht, ongegrond zijn gebleken.
Het onderzoeksteam van Patten verzamelde ook informatie over seksueel geweld sinds 7 oktober tegen Palestijnse mannen en vrouwen die gevangen zitten of tijdens invallen van Israëlische militairen in panden of bij controleposten op wegen. De Israëlische militaire autoriteiten zeiden daarover geen klachten te hebben ontvangen.
Meer uit Buitenland
CALONGE (ANP) - Een bosbrand in de bergen in Catalonië niet ver van de Costa Brava is na een dag blussen nog niet onder controle en breidt zich volgens Spaanse media juist uit door harde wind en droogte. De brand zou inmiddels duizend hectare beslaan, volgens de krant El Periódico.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een overleg van de Verenigde Staten met Nederland en een selecte groep andere 'koplopers' binnen de NAVO is slecht gevallen bij sommige andere leden van het bondgenootschap. Sommigen vrezen verdeeldheid en vermoeden boze opzet van de Amerikaanse regering, zeggen NAVO-bronnen.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in zijn eerste grote toespraak tot de Verenigde Staten de geschiedenis van het land als gastvrij land voor immigranten geprezen. Dat deed hij in een videotoespraak op de vooravond van het 250-jarige bestaan van zijn thuisland.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran zijn de vele uitvaartplechtigheden voor de eind februari omgekomen leider ayatollah Al Khamenei begonnen. Iraanse media berichten over de start in de 'Grote Mosalla' of de Imam Khomeini-moskee. De lichamen van Khamenei en zijn omgekomen familieleden zijn overgebracht naar de grote gebedshal van het moskeecomplex.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat Oekraïne toezeggen dit jaar en volgend jaar 70 miljard euro vrij te maken voor hulp aan dat land. De leiders van de 32 NAVO-landen zullen dat uitspreken op hun top in Ankara, zijn de lidstaten volgens ingewijden overeengekomen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om zes Russen op de sanctielijst te zetten die betrokken zijn bij de productie van epibatidine, het vergif waar de Russische oppositieleider Aleksej Navalny hoogstwaarschijnlijk mee werd vermoord. Het gaat om wetenschappers en onderzoekers die werkzaam zijn in de militaire sector, zo staat in een persbericht.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk denkt dat buurland Oekraïne zich inzet om de gespannen relatie met Polen te verbeteren. Dat verklaarde hij na overleg tussen ministers van Buitenlandse Zaken uit de landen.
8 uur geleden