Veiligheidskabinet Israël stemt in met bestand Gazastrook
TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft ingestemd met de Gaza-deal. Eerder werd al duidelijk dat de overeenkomst waarschijnlijk op genoeg steun kon rekenen. De voltallige regering in Israël moet nog akkoord gaan met de afspraken over het stoppen van het geweld in de Gazastrook en vrijlating van Israëlische gijzelaars in ruil voor Palestijnse gevangenen, wat eveneens wordt verwacht.
Het kantoor van premier Benjamin Netanyahu heeft de uitslag van de stemming bekendgemaakt, maar geen details over wie voor en tegen hebben gestemd. De regering komt waarschijnlijk vanaf 14.30 uur samen om over de overeenkomst te praten. Het is niet duidelijk hoe laat de tweede stemming plaatsvindt. Het overleg van het veiligheidskabinet duurde uren.
Het veiligheidskabinet bestaat uit Netanyahu en een groep ministers. Twee ultranationalistische leden waren zeer kritisch over de Gaza-deal, die woensdag door internationale bemiddelaars werd aangekondigd. De twee dreigden de afgelopen week Netanyahu's coalitie te verlaten. Zonder hun partijen beschikt de regering niet meer over een meerderheid in het parlement.
Obstakel
De stemming in het veiligheidskabinet zou eigenlijk donderdag plaatsvinden, maar Netanyahu's kantoor meldde die dag dat een stemming nog niet mogelijk was. Het verklaarde dat Hamas op het laatste moment concessies probeerde af te dwingen, wat de groepering direct ontkende. De premier maakte in de nacht van donderdag op vrijdag bekend dat de goedkeuring van het bestand op handen was.
De deal is het resultaat van maandenlange onderhandelingen. De eerste fase van het bestand duurt in eerste instantie zes weken en in dit stadium vinden onderhandelingen plaats voor de tweede fase, waarin de oorlog permanent moet eindigen. In de derde en laatste fase ligt de focus op de wederopbouw van het Palestijnse gebied.
Meer uit Buitenland
LISSABON (ANP/AFP) - De centrumlinkse kandidaat António José Seguro heeft een overtuigende overwinning geboekt op zijn uiterst rechtse rivaal André Ventura bij de Portugese presidentsverkiezingen van zondag. Dat komt naar voren in twee gezaghebbende exitpolls.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
10 uur geledenTOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.
10 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
11 uur geleden