Veiligheidskabinet Israël stemt in met bestand Gazastrook
TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft ingestemd met de Gaza-deal. Eerder werd al duidelijk dat de overeenkomst waarschijnlijk op genoeg steun kon rekenen. De voltallige regering in Israël moet nog akkoord gaan met de afspraken over het stoppen van het geweld in de Gazastrook en vrijlating van Israëlische gijzelaars in ruil voor Palestijnse gevangenen, wat eveneens wordt verwacht.
Het kantoor van premier Benjamin Netanyahu heeft de uitslag van de stemming bekendgemaakt, maar geen details over wie voor en tegen hebben gestemd. De regering komt waarschijnlijk vanaf 14.30 uur samen om over de overeenkomst te praten. Het is niet duidelijk hoe laat de tweede stemming plaatsvindt. Het overleg van het veiligheidskabinet duurde uren.
Het veiligheidskabinet bestaat uit Netanyahu en een groep ministers. Twee ultranationalistische leden waren zeer kritisch over de Gaza-deal, die woensdag door internationale bemiddelaars werd aangekondigd. De twee dreigden de afgelopen week Netanyahu's coalitie te verlaten. Zonder hun partijen beschikt de regering niet meer over een meerderheid in het parlement.
Obstakel
De stemming in het veiligheidskabinet zou eigenlijk donderdag plaatsvinden, maar Netanyahu's kantoor meldde die dag dat een stemming nog niet mogelijk was. Het verklaarde dat Hamas op het laatste moment concessies probeerde af te dwingen, wat de groepering direct ontkende. De premier maakte in de nacht van donderdag op vrijdag bekend dat de goedkeuring van het bestand op handen was.
De deal is het resultaat van maandenlange onderhandelingen. De eerste fase van het bestand duurt in eerste instantie zes weken en in dit stadium vinden onderhandelingen plaats voor de tweede fase, waarin de oorlog permanent moet eindigen. In de derde en laatste fase ligt de focus op de wederopbouw van het Palestijnse gebied.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP) - Het aantal geboortes is in Japan voor het tiende jaar op rij afgenomen. Het Oost-Aziatische land heeft een van de laagste geboortecijfers ter wereld en kampt ook met een krimpende en vergrijzende bevolking.
13 minuten geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán stelt in een open brief dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zich bezighoudt met "anti-Hongaars beleid". Hij roept Zelensky op dit te veranderen en eist "meer respect voor Hongarije".
2 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Er komt een nieuw luchtafweersysteem bij de Antwerpse haven, heeft de Belgische premier Bart De Wever aangekondigd. Het gaat om zogenoemde NASAMS, die gebruikt kunnen worden om bepaalde vliegtuigen, helikopters, drones en raketten op middellange afstand uit de lucht te schieten. De premier zei op een bijeenkomst van de haven dat de systemen al besteld zijn. Dat gebeurt in samenwerking met Nederland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Senioradviseurs van de Amerikaanse president Donald Trump hebben liever dat Israël Iran eerst aanvalt, voordat de Amerikanen toeslaan. Dat zeggen twee ingewijden tegen de Amerikaanse nieuwssite Politico.
3 uur geledenHONG KONG (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Hongkong heeft de veroordeling voor fraude van mediamagnaat Jimmy Lai (78) door een lager hof vernietigd.
4 uur geledenBASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
9 uur geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
12 uur geleden