Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veiligheidsgaranties nodig voordat Zweden lid wordt van NAVO

Veiligheidsgaranties nodig voordat Zweden lid wordt van NAVO

STOCKHOLM (ANP/RTR) - De Zweedse defensiecommissie wil dat er veiligheidsgaranties komen voordat Zweden een lidmaatschap van de NAVO aanvraagt. Minister van Buitenlandse Zaken Ann Linde zegt dat een aanmelding mogelijk zorgt voor een reactie van Rusland.

De garantie zou inhouden dat andere landen Zweden bijstaan mocht Rusland het land aanvallen voordat het lidmaatschap van de NAVO rond is. De Verenigde Staten, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk hebben die veiligheidsgaranties al toegezegd. Zweden is pas volwaardig NAVO-lid als alle dertig leden akkoord gaan met de toetreding.

De defensiecommissie in Zweden deed geen aanbeveling aan de regering over het toetreden tot de NAVO, maar schreef wel dat het op een andere manier "niet realistisch" is om vergelijkbare militaire verbonden op te bouwen.

Nieuwe situatie

Een Zweeds lidmaatschap van de NAVO is beter voor de veiligheid in Noord-Europa en voor de militaire samenwerking met buurlanden, zei Linde. Het was voor Zweden lange tijd goed om niet verbonden te zijn aan andere landen op militair vlak, maar "we zitten nu in een nieuwe situatie".

Na het uitbrengen van het rapport hebben zes van de acht partijen aangegeven de aanbevelingen te steunen. Het parlement debatteert maandag over toetreding tot de NAVO.

De leiders van Finland maakten donderdag bekend lid te willen worden van de NAVO. Het militaire verbond liet het land weten dat het snel kan toetreden. Als Finland zich aansluit bij de alliantie, blijft Zweden het enige land in de Noordse regio dat niet lid is van de NAVO.

Meer uit Buitenland

Hongaarse regering wil EU niet meer chanteren met veto

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Hongarije wil het eigen vetorecht binnen de Europese Unie niet meer inzetten als chantagemiddel. Dat maakte beoogd minister van Buitenlandse Zaken Anita Orbán duidelijk tijdens een hoorzitting in het parlement. Ze gaf aan dat haar land zich gaat inzetten om het vertrouwen terug te winnen van andere landen in de EU en de NAVO.

26 minuten geleden
Iran noemt eigen vredesvoorstel aan VS 'legitiem en vrijgevig'

TEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het vredesvoorstel dat het land eerder deed aan de Verenigde Staten "legitiem en vrijgevig" was. Volgens Iran stellen de VS nog altijd onredelijke en eenzijdige eisen.

46 minuten geleden
Oekraïne wil Schröder niet als EU-onderhandelaar

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense minister Andrii Sybiha van Buitenlandse Zaken wil de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder niet als onderhandelaar namens de EU over vrede tussen zijn land en Rusland. "Wij steunen zo'n kandidatuur absoluut niet", zei hij bij aankomst in Brussel. Daar woont Sybiha een deel van de bijeenkomst bij van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

48 minuten geleden
Kallas wijst Schröder af als bemiddelaar namens EU

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwerpt het idee om de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder namens de EU tussen Rusland en Oekraïne te laten onderhandelen over vrede. Dat opperde de Russische president Vladimir Poetin dit weekend.

2 uur geleden
Gezondheidszorg in Gaza stort volgens Rode Kruis verder in

GAZA-STAD (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt dat de gezondheidszorg in Gaza "onder de radar steeds verder afbrokkelt". De Palestijnse Rode Halve Maan kampt met een structureel tekort aan medicatie, medische apparatuur, voedsel en tenten. Volgens cijfers van de organisatie zijn nog 20 van de 240 medische posten en klinieken in de Gazastrook deels operationeel en van de 33 ziekenhuizen zijn er nog vijf die functioneren.

4 uur geleden
Netanyahu wil op termijn zonder Amerikaanse militaire steun

NEW YORK (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu hoopt op termijn zonder Amerikaanse militaire steun te kunnen. Dat zei hij in de nacht van zondag op maandag in een interview met CBS News. In het tv-programma 60 Minutes zei Netanyahu dat Israël jaarlijks zo'n 3,8 miljard dollar aan Amerikaanse militaire steun krijgt en dat het zijns inziens "absoluut" het juiste moment is om daar verandering in te brengen.

4 uur geleden
Amerikaan test 'mild positief' op hantavirus na evacuatie Hondius

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaan die geëvacueerd is van het cruiseschip de m/v Hondius en onderweg is naar de VS test "mild positief" op het hantavirus, meldt het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid in de nacht van zondag op maandag in een verklaring. Het ministerie treedt niet in details over wat deze "milde" positieve test inhoudt.

6 uur geleden