Veiligheidsberaad kiest nieuwe voorzitter
ARNHEM (ANP) - De burgemeesters van het Veiligheidsberaad kiezen vrijdagmorgen tijdens een vergadering in Utrecht een nieuwe voorzitter. Hubert Bruls, burgemeester van Nijmegen, is twee termijnen van drie jaar voorzitter geweest en kan in principe niet herkozen worden. Hoeveel burgemeesters zich kandidaat hebben gesteld om de nieuwe voorzitter te worden, wil het beraad niet vooraf bekendmaken. De nieuwe voorzitter treedt op 1 april 2023 in functie.
Nederland is opgedeeld in 25 veiligheidsregio's. Die zijn verantwoordelijk voor de fysieke veiligheid op straat. Brandweer, geneeskundige hulp en rampenbestrijding vallen onder een veiligheidsregio. De burgemeester van de grootste gemeente in zo'n gebied is voorzitter van de veiligheidsregio. Alle 25 voorzitters samen vormen het Veiligheidsberaad, dat onder meer contact onderhoudt met ministers.
Het Veiligheidsberaad leidde tot begin 2020 een onopvallend bestaan. Maar toen de coronacrisis uitbrak was het beraad ineens volop in beeld, omdat de veiligheidsregio's een centrale rol gingen spelen in de crisisbestrijding. Beraadsvoorzitter Bruls werd adviseur van het kabinet en nam deel aan crisisvergaderingen. Het beraad kwam vanaf dat moment wekelijks bijeen, terwijl er voorheen slechts enkele praktische vergaderingen per jaar waren.
Sinds de zomer van dit jaar is er sprake van een asielcrisis, een groot tekort aan opvangplaatsen voor asielzoekers. Ook daarin spelen de veiligheidsregio's weer een grote rol, omdat zij verantwoordelijk zijn voor het regelen van (crisis)noodopvangplekken. Dat is eigenlijk helemaal geen taak van gemeenten en daarom hebben de beraadsburgemeesters aangegeven dat het in de loop van 2023 afgelopen moet zijn. Dan moeten het Rijk en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers COA het zelf regelen. Hoe dat precies moet gaan is nog een terugkerend onderwerp van gesprek tussen staatssecretaris Eric van der Burg van Asiel en het beraad.
Meer uit Binnenland
'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
46 minuten geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee doet ook onderzoek naar een brand op een militair oefenterrein op de Ederheide, die op dinsdag 21 april uitbrak. Dat werd vrijdag bekendgemaakt. Bekend was al dat onderzoek loopt naar branden op oefenterreinen bij 't Harde, Oirschot en Weert.
2 uur geledenWEERT (ANP) - In Weert geldt een noodverordening voor het gebied waar de brandweer nog steeds bezig is met het blussen van de natuurbrand. De noodverordening is donderdagavond laat ingegaan en geldt vrijdag nog steeds, laat een woordvoerder weten.
2 uur geledenDEN HELDER (ANP) - De Vakbond voor Burger en Militair defensiepersoneel (VBM) is het eens met generaal Onno Eichelsheim, die zegt dat oefeningen van Defensie ondanks de droogte niet tijdelijk stilgelegd hoeven te worden. Deze week ontstonden drie grote natuurbranden op militaire terreinen. Voorzitter Jean Debie vindt het desondanks niet onverantwoord om onder de huidige omstandigheden te oefenen. "Militairen weten over het algemeen heel goed wat ze op zulke momenten moeten doen."
3 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer is nog volop bezig met het controleren en nablussen van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Op meerdere plekken ontstaan nieuwe brandhaarden, die direct door de brandweer worden bestreden om verdere uitbreiding van de brand te voorkomen.
4 uur geledenBONN (ANP) - De Duitse brandweer stuurt vrijdag 21 voertuigen met 67 mensen naar Nederland om te helpen bij het blussen van de natuurbranden. De gespecialiseerde eenheden komen uit de steden Düsseldorf, Leverkusen, Bonn, Königswinter en Ratingen.
6 uur geleden