Veiligheidsberaad bespreekt opvang Oekraïners en derdelanders
ARNHEM (ANP) - Het Veiligheidsberaad van de 25 burgemeesters die voorzitter zijn van een veiligheidsregio komt dinsdag in Utrecht bijeen om het dreigende tekort aan opvangplekken voor gevluchte Oekraïners te bespreken. Ook het einde van de tijdelijke bescherming van zogenoemde derdelanders uit Oekraïne staat op de agenda, laat een woordvoerster van het beraad weten. Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) zal bij de vergadering zijn.
Derdelanders zijn mensen die met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne woonden of werkten, maar niet van oorsprong uit dat land komen. Er zijn ongeveer 4650 derdelanders in Nederland. Toen de oorlog in Oekraïne uitbrak is voor deze groep tijdelijke bescherming ingesteld, maar die regeling loopt op 4 september af. Derdelanders kunnen een gewone asielprocedure starten en vallen vanaf dat moment onder het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Gevluchte Oekraïners vallen niet onder het COA, want zij gelden als oorlogsvluchtelingen en daarvoor is een aparte regeling.
Derdelanders kunnen er ook voor kiezen om terug te keren naar hun land van herkomst of een ander land. Eventueel kunnen zij daar een financiële vergoeding voor krijgen. Ze mogen in elk geval na 4 september niet in Nederland blijven zonder iets te doen, want dan zijn ze hier illegaal.
De groep die een asielprocedure start moet voor eind oktober uit de gemeentelijke opvang voor Oekraïners. Dat is temeer nodig omdat er een tekort aan opvangplaatsen voor Oekraïners dreigt. Gemeenten zijn sinds 1 juli niet meer verantwoordelijk voor (nood)opvang van asielzoekers maar wel voor opvangplaatsen voor gevluchte Oekraïners.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De pakketbezorger die eerder deze week in de Amsterdamse Jordaan door een motoragent werd getaserd, gaat daarvan begin komende week aangifte doen. Dat bevestigt zijn advocaat Gerald Roethof na berichtgeving van AT5.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er geen rellen of plunderingen hebben plaatsgevonden, heeft de politie zaterdag 34 mensen aangehouden tijdens onrust in Den Haag. Het overgrote deel van hen is minderjarig en afkomstig uit diverse plaatsen, waaronder Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht. De jongeren werden onder meer aangehouden voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezitten van verboden middelen, zoals illegaal vuurwerk.
4 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.
6 uur geledenHOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft het noodbevel dat zaterdag geldt voor het kernwinkelgebied van de stad uitgebreid naar het Malieveld en het Centraal Station. Het is op verschillende plekken onrustig in de stad door een oproep tot rellen en plunderingen via sociale media en voetbalfans die zeggen daar te zijn 'ter bescherming' van de stad.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Mobiele Eenheid grijpt in op het Korte Voorhout in Den Haag, omdat groepen jongeren daar niet luisteren naar de vorderingen van de politie. Dat ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Mensen zijn daar aanwezig vanwege de oproepen tot "Gen-Z-protesten" via sociale media. De politie heeft de aanwezigen meermaals verzocht om naar het Malieveld te gaan, maar daar wordt door sommigen geen gehoor aan gegeven.
10 uur geleden