Veiligheidsadviseur Trump: Kyiv moet op zijn woorden passen
WASHINGTON (ANP/RTR) - Oekraïne moet volgens de Amerikaanse adviseur Nationale Veiligheid Mike Waltz zijn toon matigen en akkoord gaan met een deal waarmee Amerikanen toegang krijgen tot waardevolle mineralen. De adviseur van president Donald Trump stelt in een interview met Fox News dat de regering in Kyiv te veel kritiek heeft op Trump. Toch zei hij ervan uit te gaan dat de landen er uiteindelijk wel uit komen.
"Ze moeten op hun woorden passen en eens goed nadenken over die deal en hem tekenen", aldus Waltz. Met de deal bedoelt hij het voorstel waarmee de VS kunnen investeren in Oekraïense mineralen die belangrijk zijn voor de energietransitie. Het voorstel had Kyiv afgewezen omdat veiligheidsgaranties geen onderdeel waren van de overeenkomst.
De banden tussen de VS en Oekraïne zijn op dit moment gespannen. Trump heeft een hardere houding ten opzichte van het land aangenomen dan zijn voorganger Joe Biden. Hij vindt dat er een einde moet komen aan de oorlog en dat Europa op veiligheidsgebied meer op eigen benen moet staan. Ook wil hij in Oekraïne geld verdienen omdat alle steun die de VS de laatste jaren leverden zoveel geld gekost heeft.
Mogelijke vrede
Trumps regering heeft afgesproken om met Rusland over mogelijke vrede te praten, maar lijkt vooralsnog niet veel inbreng vanuit Oekraïne of Europa te willen horen. Ook viel Trump Zelensky aan op zijn democratische mandaat als president en zei de Amerikaanse president dat Oekraïne de oorlog is begonnen. Zelensky heeft gezegd dat Trump zijn oren laat hangen naar de Russische lezing van de oorlog en dat hij in een bubbel van desinformatie zit.
De Amerikaanse regering zegt dat Oekraïne en Europa wel betrokken worden bij de gesprekken, maar dat het geen zin heeft om iedereen tegelijk rond de tafel te zetten. "Dat heet pendeldiplomatie", zei Waltz tegen Fox. "Dus we hebben contact gelegd met de ene kant, we hebben contact gelegd met de andere kant en daarna zetten we een proces in gang onder aansturing en leiding van president Trump."
Uiteindelijk komen Oekraïne en de VS wel weer tot elkaar beweerde Waltz. "De president heeft ook al gezegd hoeveel hij van het Oekraïense volk houdt."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.
58 minuten geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
16 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
17 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
20 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
21 uur geleden