Veilige sportcultuur wordt minder vrijblijvend via sportakkoord
DEN HAAG (ANP) - In het nieuwe sportakkoord dat sportminister Conny Helder heeft gesloten, worden meer eisen gesteld aan sociaal veilig sporten. Bij sportaanbieders is nu te weinig aandacht voor een veilige sportcultuur en de afgelopen jaren is daar te weinig vooruitgang op geboekt. De niet vrijblijvende (basis)eisen gaan gelden voor zowel de topsport als de breedtesport.
Er komt onder meer een verplichting om gedragsregels op te stellen en een vertrouwenscontactpersoon te hebben. Ook wordt bekeken hoe de sportsector een VOG (Verklaring Omtrent Het Gedrag) kan eisen, zo staat in het nieuwe sportakkoord. Het streven is dat het merendeel van de sportaanbieders in 2026 werkt met de Code Goed Sportbestuur en er komt meer voorlichting en scholing. Daarnaast wordt de dialoog over sociale veiligheid en grensoverschrijdend gedrag gestimuleerd.
"Het gezamenlijk afspreken, bespreken en aanspreken van/op normaal en wenselijk gedrag is van belang om een cultuuromslag te bereiken", zo staat in het sportakkoord. De nu gemaakte afspraken tussen het ministerie van VWS, NOC*NSF, Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), Vereniging Sport en Gemeenten (VSG) en het Platform Ondernemende Sportaanbieders (POS) worden het komend jaar verder uitgewerkt. Met die concrete uitvoeringsplannen wordt een definitief sportakkoord 'Sport versterkt' gesloten. Als het nodig is, sluit minister Helder op onderdelen wetgeving niet uit.
Aanbieders verantwoordelijk
Alle partners beseffen dat er los van verbeteringen altijd incidenten en signalen blijven die moeten worden gemeld en zorgvuldig moeten worden behandeld. De partijen gaan bekijken hoe de melding en afhandeling beter kunnen.
Sportaanbieders zijn als eerste verantwoordelijk om te zorgen voor een veilig sportklimaat en veilige sportomgeving, staat in het akkoord. Ze kunnen dat niet echter alleen en daarom is extra ondersteuning nodig, stellen de betrokken partners. "We versterken bonden en brancheverenigingen met integriteitsmanagers en extra middelen, om hun achterban te ondersteunen bij het werken aan een veilige sportomgeving."
Voor de uitvoering van het sportakkoord is voor komend jaar ieder geval 23 miljoen euro beschikbaar. Bij de voorjaarsnota wordt besloten of daar nog eens 5 miljoen euro bijkomt. Een motie hiertoe is eerder door CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma ingediend.
Meer uit Binnenland
HELMOND (ANP) - Bij een steekpartij in een woning aan de Peelhof in het Noord-Brabantse Helmond zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee personen gewond geraakt. Het gaat om een man en een vrouw, meldt de politie. Het incident vond rond 02.30 uur plaats.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een groot deel van het land, behalve in het westen, komt in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdagochtend plaatselijk dichte mist voor. Het KNMI heeft daarom voor alle provincies, behalve Limburg, Zeeland en Zuid- en Noord-Holland, code geel afgekondigd. De waarschuwing geldt tot 11.00 uur.
3 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - In de haven van het Zeeuwse Terneuzen is vrijdagavond brand uitgebroken op een schip. De brandweer heeft opgeschaald en is met drie blusvoertuigen en een hoogwerker aanwezig. Ook zetten brandweerlieden een speciaal blussysteem in dat werkt met ultrahoge druk om het vuur onder controle te krijgen.
3 uur geledenROZENBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een man doodgeschoten in Rozenburg (gemeente Rotterdam). Dat gebeurde rond 18.00 uur in een woning aan de Ruygeplaat. Agenten kwamen op een melding af en werden daar "geconfronteerd" met een man met een mes, aldus de politie.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft celstraffen van elf jaar en tbs met dwangverpleging geëist in de zaak over de ernstige mishandeling van het Vlaardingse pleegmeisje (10). Het OM acht bewezen dat Johnny van den B. en Daisy W. hun pleegkind opzettelijk zwaar lichamelijk letsel hebben toegebracht. Dit zou zijn gebeurd tussen juni 2023 en 20 mei 2024, het moment waarop ze in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis belandde met tien botbreuken en hersenletsel.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale ombudsman Reinier van Zutphen begint een onderzoek naar de gevolgen van het overheidsbeleid voor boeren. Het onderzoek richt zich op de afgelopen tien jaar en de ervaringen van boeren zullen centraal staan.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De boete voor de illegale verkoop van e-sigaretten is met 700 euro verhoogd tot 2040 euro voor een eerste overtreding, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer. Bij een volgende overtreding gaat de boete met 1000 euro omhoog naar 3060 euro.
14 uur geleden