Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veilig Thuis en Vrouwenopvang: meer nodig tegen femicide

Veilig Thuis en Vrouwenopvang: meer nodig tegen femicide

DEN HAAG (ANP) - De cijfers over de toename van moord en doodslag op vrouwen bevestigt dat zogenoemde femicide een "ontzettend groot probleem" is in ons land. Dat zeggen het Landelijk Netwerk Veilig Thuis en het Landelijk Netwerk Vrouwenopvang. Ondanks eerdere oproepen aan het kabinet vinden de organisaties dat er nog te weinig gebeurt om femicide tegen te gaan. "We hebben het idee dat we in Nederland voorop lopen in gendergelijkheid, maar dat is minder het geval dan we denken", zegt Hanneke Bakker namens de Vrouwenopvang.

Uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt naar voren dat het aantal vrouwelijke slachtoffers van moord of doodslag vorig jaar is gestegen naar 48. Dit was in jaren niet zo hoog. In het geval van zes op de tien vrouwen die in de afgelopen vijf jaar werden vermoord, was de vermoedelijke dader een partner of een ex. Bij vrouwen tussen de twintig en zestig jaar was dat zelfs bij driekwart van de moorden het geval.

Het kabinet had beloofd voor de zomer met een aangescherpt plan te komen om vrouwenmoord tegen te gaan. Dat plan, waar beide organisaties bij betrokken zijn, is er nog niet. Volgens Judith Kuypers, voorzitter van Veilig Thuis komt er wel ieder moment een plan van aanpak over gendersensitief werken. "Daar zitten wel een aantal punten in die zouden moeten helpen. Maar de voortvarendheid die we graag hadden gezien, vinden we ontbreken. Dat vinden we vooral voor de slachtoffers onacceptabel."

Registratie en herkenning

Het plan ligt in lijn met wat de organisaties gevraagd hebben, namelijk een goede registratie van vrouwenmoord en genoeg kennis bij betrokken instanties om dit te herkennen. "Ook is het belangrijk om het beestje bij de naam te noemen", zegt Bakker. "Bij relationeel geweld of een familiedrama verdoezelen we het feit dat het geweld gekoppeld is aan gender." Kuypers zegt dat ze zich afvraagt of de terughoudendheid op dit onderwerp mogelijk te maken heeft met de cultuur in ons land. "Vooral als ik zie hoe het probleem in andere landen onder de aandacht wordt gebracht. Blijkbaar zijn we hier toch voorzichtiger. Wat er achter de voordeur gebeurt, is toch van iemand anders."

Bakker denkt niet dat het aantal gevallen van femicide met het aangescherpte plan direct zal dalen. "De cijfers zouden eerst zelfs kunnen oplopen, omdat we het vaker herkennen en erkennen", zegt ze. "Maar we hebben wetgeving nodig om een start te maken om vrouwenmoord aan te pakken."

Meer uit Binnenland

NS noemt opschorten spoorstakingen 'goed nieuws voor reiziger'

UTRECHT (ANP) - Het is "goed nieuws voor de reiziger" dat vakbonden VVMC, FNV en CNV stakingen op het spoor voorlopig hebben opgeschort. Dit meldt een woordvoerster van NS woensdag.

11 minuten geleden
Brandweer: brand provinciehuis Zuid-Holland lijkt onder controle

DEN HAAG (ANP) - De brand op het dak van het Zuid-Hollandse provinciehuis in Den Haag lijkt onder controle, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brandweer is momenteel bezig met sloopwerkzaamheden om te kijken of er nog brandresten zijn. Maar er is "nagenoeg geen rook" te zien en "al helemaal geen vlammen", aldus de woordvoerder.

26 minuten geleden
FNV schort spoorstakingen ook op, eindbod NS wel 'teleurstellend'

UTRECHT (ANP) - FNV legt het eindbod van de NS ook voor aan de achterban, net als VVMC en CNV. Ondertussen schort de vakbond verdere stakingen op het spoor op. Volgens FNV-bestuurder Henri Janssen is het bod echter teleurstellend.

29 minuten geleden
Buma NL Awards voor Samuel Welten, Anouk en Mart Hoogkamer

AMSTERDAM (ANP) - Samuel Welten, Mart Hoogkamer, FLEMMING, Anouk en Tino Martin hebben een Buma NL Award 2025 gewonnen. Dat is woensdagmiddag bekendgemaakt op de Jordaanboot in Amsterdam. Ze staan met hun liedjes in de Top 10 populairste Nederlandstalige liedjes van het afgelopen jaar.

37 minuten geleden
VVMC schort verdere stakingen op het spoor op na eindbod NS

TILBURG (ANP) - VVMC gaat het cao-eindbod van de NS voorleggen aan de leden, meldt voorzitter Wim Eilert van de spoorvakbond. VVMC schort verdere acties op het spoor als gevolg hiervan de komende tijd op. Vakbonden hielden sinds 6 juni vier stakingsdagen bij de NS.

1 uur geleden
NFI-onderzoekers vinden geen cannabis in snoep van Haribo

ALMELO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) hebben in geen enkel onderzocht snoepje van het merk Haribo cannabis aangetroffen. De politie meldt dat in een update over het onderzoek naar het snoepgoed. Dat ging van start na meldingen over kinderen die onwel waren geworden.

1 uur geleden
CNV legt eindbod NS voor aan leden en schort acties op

UTRECHT (ANP) - CNV gaat het eindbod van de NS voor de nieuwe cao voor spoorpersoneel voorleggen aan de achterban. In de tussentijd worden de acties opgeschort, meldt de vakbond. "We hadden veel liever aan de onderhandelingstafel een resultaat bereikt, maar zover is het dus niet gekomen. Dat is teleurstellend", zegt CNV-onderhandelaar Henk Jongsma.

1 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!