Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veilig Thuis en Vrouwenopvang: meer nodig tegen femicide

Veilig Thuis en Vrouwenopvang: meer nodig tegen femicide

DEN HAAG (ANP) - De cijfers over de toename van moord en doodslag op vrouwen bevestigt dat zogenoemde femicide een "ontzettend groot probleem" is in ons land. Dat zeggen het Landelijk Netwerk Veilig Thuis en het Landelijk Netwerk Vrouwenopvang. Ondanks eerdere oproepen aan het kabinet vinden de organisaties dat er nog te weinig gebeurt om femicide tegen te gaan. "We hebben het idee dat we in Nederland voorop lopen in gendergelijkheid, maar dat is minder het geval dan we denken", zegt Hanneke Bakker namens de Vrouwenopvang.

Uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt naar voren dat het aantal vrouwelijke slachtoffers van moord of doodslag vorig jaar is gestegen naar 48. Dit was in jaren niet zo hoog. In het geval van zes op de tien vrouwen die in de afgelopen vijf jaar werden vermoord, was de vermoedelijke dader een partner of een ex. Bij vrouwen tussen de twintig en zestig jaar was dat zelfs bij driekwart van de moorden het geval.

Het kabinet had beloofd voor de zomer met een aangescherpt plan te komen om vrouwenmoord tegen te gaan. Dat plan, waar beide organisaties bij betrokken zijn, is er nog niet. Volgens Judith Kuypers, voorzitter van Veilig Thuis komt er wel ieder moment een plan van aanpak over gendersensitief werken. "Daar zitten wel een aantal punten in die zouden moeten helpen. Maar de voortvarendheid die we graag hadden gezien, vinden we ontbreken. Dat vinden we vooral voor de slachtoffers onacceptabel."

Registratie en herkenning

Het plan ligt in lijn met wat de organisaties gevraagd hebben, namelijk een goede registratie van vrouwenmoord en genoeg kennis bij betrokken instanties om dit te herkennen. "Ook is het belangrijk om het beestje bij de naam te noemen", zegt Bakker. "Bij relationeel geweld of een familiedrama verdoezelen we het feit dat het geweld gekoppeld is aan gender." Kuypers zegt dat ze zich afvraagt of de terughoudendheid op dit onderwerp mogelijk te maken heeft met de cultuur in ons land. "Vooral als ik zie hoe het probleem in andere landen onder de aandacht wordt gebracht. Blijkbaar zijn we hier toch voorzichtiger. Wat er achter de voordeur gebeurt, is toch van iemand anders."

Bakker denkt niet dat het aantal gevallen van femicide met het aangescherpte plan direct zal dalen. "De cijfers zouden eerst zelfs kunnen oplopen, omdat we het vaker herkennen en erkennen", zegt ze. "Maar we hebben wetgeving nodig om een start te maken om vrouwenmoord aan te pakken."

Meer uit Binnenland

VVD-fractie kiest zoals verwacht Brekelmans als voorzitter

DEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft zoals verwacht Ruben Brekelmans gekozen als voorzitter. Dat heeft partijleider Dilan Yeşilgöz bekendgemaakt. De keuze voor Brekelmans was unaniem, zegt zij op X.

2 minuten geleden
Kinderen en jongeren kunnen nu ook discriminatie melden

UTRECHT (ANP) - Kinderen en jongeren tot 18 jaar kunnen vanaf heden ook discriminatie melden, bij Discriminatie Jeugd. Ze kunnen daar vragen stellen en ondersteuning krijgen als ze gediscrimineerd worden. Dat is onderdeel van het al bestaande landelijke meldpunt voor discriminatie.

9 minuten geleden
Aantal asielzoekers Ter Apel stijgt weer tot boven 2100

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel hebben in de nacht van maandag op dinsdag 2108 asielzoekers geslapen. Daarmee is de bezetting na bijna een week weer boven de 2100.

32 minuten geleden
Ye in juni naar Nederland met show in GelreDome

ARNHEM (ANP) - Ye, die wereldwijd bekend werd als Kanye West, komt op zaterdag 6 juni naar Nederland voor een eenmalige show in het GelreDome in Arnhem. Dat melden het GelreDome en concertorganisator J.Noah Live dinsdag. Het optreden is zijn eerste Europese concert sinds 2014 en zijn eerste optreden in Nederland sinds 2013.

1 uur geleden
Steeds meer chemische stoffen in water, waarschuwt RIVM

BILTHOVEN (ANP) - In rivieren, meren, sloten en kanalen zitten steeds meer nieuwe chemische stoffen. Van sommige stoffen zijn de concentraties zelfs hoger dan toegestaan. Dat is een probleem, want zulk oppervlaktewater wordt vaak gebruikt om drinkwater van te maken en de stoffen zijn moeilijk uit het water te filteren. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) doet daarom een oproep om de stoffen minder te lozen.

4 uur geleden
Tientallen vrouwen kregen problemen na weghalen spiraal Ballerine

BILTHOVEN (ANP) - Enkele tientallen vrouwen hebben gezondheidsklachten gekregen nadat ze een spiraaltje van Ballerine hadden laten weghalen. Zo kwam het voor dat het implantaat vastzat of dat draadjes afbraken. Ook hadden enkele vrouwen last van hevige pijn bij het verwijderen van de anticonceptie.

4 uur geleden
Amsterdam en experts roepen op tot verbod AI-uitkleedsoftware

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam en expertisebureau over online misbruik Offlimits pleiten voor een wereldwijd verbod op zogeheten nudify-tools. Deze AI-tools maken het mogelijk om van gewone foto's seksueel getinte beelden te maken, zonder toestemming van de rechthebbende of de persoon op de foto.

5 uur geleden