VEH: vertrouwen onder Groningers in bevingsgebied naar dieptepunt
AMERSFOORT (ANP) - Van de huiseigenaren in het Groningse aardbevingsgebied is driekwart negatief over de toekomst van hun regio. Ook is meer dan een kwart van de Groningers in het bevingsgebied zeer negatief over hun persoonlijke situatie en voelt bijna 40 procent zich thuis onveilig. Dat zegt de Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van een eigen jaarlijkse peiling, waar ruim 1100 noorderlingen op reageerden.
Volgens de vereniging is het vertrouwen onder de gedupeerden van de bevingen dit jaar verder gedaald en op een dieptepunt beland. "Zelfs met een gaskraan die steeds verder dichtgaat, de aanstelling van een eigen staatssecretaris en diverse subsidies, klinkt de wanhoop in het noorden door", zegt VEH-directeur Cindy Kremer. "De situatie blijft schrijnend."
De VEH peilde ook in hoeverre het gasdossier de Groningers blijft bezighouden. Op een schaal van een tot tien, waarbij tien aangeeft dat iemand er elke dag mee bezig is, kwam het gemiddelde uit op 7,1. Het is voor het eerst dat dat getal boven de zeven uitkomt, aldus de belangenvereniging voor huisbezitters.
De vereniging roept het kabinet met klem op meer regie te geven aan de Groningers die door de bevingen met bijvoorbeeld schade of waardedaling van hun woning kampen. "Gedupeerden zouden binnen bepaalde kaders meer regie moeten krijgen door met een eigen aannemer schades te verhelpen en de woning te versterken", aldus directeur Kremer. "De menselijke maat moet vooropgesteld, zoals vastgelegd in het Sociaal Handvest Groningen. De overheid moet handelen vanuit vertrouwen."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De huurmarkt in de vrije sector bleef ook in het vierde kwartaal van 2025 "structureel krap", melden woningplatformen Huurwoningen.nl en Pararius. De prijs ging omhoog naar gemiddeld 1838 euro per maand en er verdwenen meer huurwoningen van de markt dan erbij kwamen. Beschikbare woningen stonden minder lang online; het scheelt een dag vergeleken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
1 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - Bij de brand die dinsdagavond laat uitbrak na een explosie in een wooncomplex in de Schutterijstraat in Vlissingen, zijn meerdere gewonden gevallen, meldt de veiligheidsregio. Zij zijn overgedragen aan het ambulancepersoneel. Om hoeveel personen het gaat, is niet bekend. De brand is inmiddels geblust.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag zijn dinsdagavond vier mensen aangehouden. Ze gooiden met stenen naar de ambassade en probeerden het hek bij het gebouw over te klimmen, bevestigt de politie berichtgeving van 112-website Regio15.
6 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Curaçao heeft in december een recordaantal toeristen verwelkomd. Sinds augustus zijn er zorgen over de negatieve invloed van de spanning tussen de VS en Venezuela op het aantal vakantiegangers, vooral na twee bijna-ongelukken in het luchtruim in december. Het toerismebureau heeft het daarentegen over "een toenemende aantrekkingskracht".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.
12 uur geleden