Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VEH: starters hebben weinig aan dalende huisprijzen

VEH: starters hebben weinig aan dalende huisprijzen

AMERSFOORT (ANP) - Starters op de woningmarkt komen nog steeds moeilijk aan een huis, ondanks het dalen van de huizenprijzen. Dat zegt de Vereniging Eigen Huis (VEH). "Het aanbod is ruimer en er is minder druk op de huizenmarkt, maar de vraag en het woningtekort blijven onverminderd groot", zegt een woordvoerder. "Het is niet zo dat als jij twee jaar geleden net niet het huis kon kopen dat je wilde, dat nu opeens wel kan."

De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) becijferde dat de huizenprijzen in het laatste kwartaal van 2022 ruim 6 procent daalden ten opzichte van een jaar eerder. Het gaat volgens de NVM om de eerste daling op jaarbasis in negen jaar tijd. De VEH denkt dat die daling met name het gevolg is van de gestegen hypotheekrente.

"Met de lage rente van de voorgaande jaren kon je meer lenen dan nu", verklaart de zegsman. "Als je minder kunt lenen, kun je ook minder betalen. Tot vorig jaar hebben we enorme prijsstijgingen gehad, omdat die rente met 1 tot 1,5 procent extreem laag was. Daar komt bij dat de economische situatie en stijgende energieprijzen mensen nu tot voorzichtigheid nopen. Kopers zijn erg kritisch over het bieden en vooral overbieden op een huis geworden."

Grote zorgen

De VEH heeft grote zorgen over de staat van de nieuwbouw. Nieuw te bouwen huizen kosten met gemiddeld vijf ton bijna een ton meer dan een bestaande doorsnee koopwoning, aldus de woordvoerder. Ze prijzen zichzelf daardoor uit de markt. "Maar bouwers kunnen weinig doen aan de hoge prijzen voor arbeid, materiaal en grond."

Volgens de belangenvereniging zaten de inschrijvingen bij de meeste nieuwbouwprojecten de afgelopen jaren binnen een mum van tijd vol, maar is er door de hogere prijzen nu minder animo en dreigen nieuwe woningen daardoor geschrapt of versoberd te worden. "Dan gaan kopers alsnog de bestaande woningmarkt op, waar je nu meer tijd en keus hebt", aldus de woordvoerder. "Maar als die nieuwbouw terugvalt, dan komt dat uiteindelijk als een boemerang terug. De problemen waar we nu mee kampen, komen uit de tijd van na de crisis tien jaar geleden, toen er minder werd gebouwd."

De regering zou wat VEH betreft daarom garant moeten staan voor de nieuw te bouwen woningen waar nu geen gegadigden voor zijn. "Zodat die bouw tenminste door kan gaan. Dat kan een woningcorporatie bijvoorbeeld ook doen, zodat je een mix van koop- en huurwoningen krijgt. We moeten voorkomen dat het woningtekort verder oploopt."

Meer uit Binnenland

Dode bij woningbrand in Oldenzaal

OLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.

41 minuten geleden
Twee Nederlandse Flotilla-opvarenden aangekomen op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.

48 minuten geleden
Geschrapte Sef: wees stil op 4 mei, maar spreek je daarna wel uit

AMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.

1 uur geleden
Agent gewond geraakt bij vernielingen IJsselstein

IJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.

2 uur geleden
Burgemeester Loosdrecht: draagvlak niet los te zien van Den Haag

LOOSDRECHT (ANP) - Het afnemende draagvlak voor de opvang van asielzoekers is niet los te koppelen van het kabinetsbeleid. Dat zei waarnemend burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren zondag in het tv-programma Buitenhof.

5 uur geleden
Onderzoek: extreemrechts gebruikt bezorgde burgers om te groeien

AMSTERDAM (ANP) - Recente lokale protesten tegen de komst van asielzoekerscentra en -opvang zijn opgestookt door het extreemrechtse netwerk Identitair Verzet (IDV), dat na een stillere periode weer in opkomst is. Dat zegt het onderzoeksplatform Justice for Prosperity (JfP). Identitair Verzet is volgens JfP de Nederlandse tak van een internationale, extreemrechtse organisatie, die de stem van de gewone burger kaapt, zonder dat die het in de gaten heeft.

5 uur geleden
Burgemeester: brute nacht in IJsselstein door 'gajes'

IJSSELSTEIN (ANP) - Afgelopen nacht was "bruut" voor IJsselstein, zegt burgemeester Ester Weststeijn van de Utrechtse gemeente. Relschoppers vernielden daar delen van het stadhuis en het naastgelegen theater. De burgemeester zegt het geweld te verafschuwen.

5 uur geleden