VEH pleit voor crisisteam om datalek Kadaster
AMERSFOORT (ANP) - De Vereniging Eigen Huis (VEH) wil dat het ministerie van Binnenlandse Zaken en het Kadaster met spoed een crisisteam samenstellen om de privacy van huiseigenaren te waarborgen, na een groot datalek bij het Kadaster. Volgens de VEH speelt het beveiligingsprobleem al jaren en is er vrijwel niets aan gedaan.
Maandag werd bekend dat door een lek bij het Kadaster het mogelijk is om namen en woonadressen van zo ongeveer alle Nederlanders met een koopwoning te bekijken.
Iedereen kon toegang krijgen tot de afgeschermde systemen van de dienst. Het is niet bekend of er misbruik is gemaakt van het gat in de beveiliging. "Het lek is inmiddels gedicht, er kunnen geen nieuwe valse zakelijke accounts meer worden gemaakt. Maar er zijn wel 30.000 bestaande accounts waar een onbekend aantal valse accounts tussen zitten. Ze moeten nu allemaal onderzocht worden", zegt een woordvoerder van de VEH. Volgens hem is daar een crisisteam voor nodig.
Enorme fout
De zakelijk accounts konden eenvoudig gemaakt worden met valse gegevens. Daarmee kon niet worden herleid wie de gegevens heeft opgevraagd. "Er is een enorme fout gemaakt bij de controle op de zakelijke accountants", aldus de zegsman.
"Ook legitimatienummers, de hoogte van de hypotheek en persoonlijke gegevens van een partner waarmee het huis is gekocht zijn tot op de dag van vandaag online op te vragen. Kwaadwillenden kunnen hier makkelijk misbruik van maken", aldus de belangenvereniging voor woningbezitters. De VEH toonde volgens de woordvoerder in 2018 al dat iedereen via het Kadaster aan vertrouwelijke persoonsgegevens kon komen.
Nauwelijks maatregelen
Volgens de VEH namen het Kadaster en de politiek in de afgelopen jaren nauwelijks maatregelen om de privacy van huiseigenaren beter te beschermen. "Zo wordt alleen bij nieuwe woningoverdrachten geen legitimatienummer meer vastgelegd, maar bij de meer dan zes miljoen bestaande adressen zijn deze gegevens nog steeds zichtbaar."
"Vereniging Eigen Huis dringt er al jaren op aan dat persoonsgegevens alleen mogen worden ingezien door mensen of organisaties die daarbij een ‘gerechtvaardigd belang’ hebben. Specifieke beroepsgroepen zoals bijvoorbeeld notarissen die dagelijks met deze gegevens moeten werken en onder streng toezicht staan, kunnen worden uitgezonderd", vervolgt de organisatie. In Duitsland werkt het volgens de VEH al op deze manier.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - KLM heeft een boete van 320.000 dollar gekregen van het Amerikaanse ministerie van Transport. De Amerikanen bestraffen de maatschappij, omdat ze bij vluchten met zogenoemde codeshare van Delta Air Lines door luchtruim is gevlogen waarvoor beperkingen van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gelden.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een kleine plus gesloten. Beleggers waren voorzichtig door de stijgende olieprijzen en zorgen rond AI. Olie- en gasproducent Shell en oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden op het Damrak van de duurdere olie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het misbruiken van de twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP is ingewikkeld en de kans op grootschalig misbruik is kleiner dan eerder ingeschat. Dat meldt het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) na verder onderzoek.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de cyberaanval die de afgelopen tijd voor grote problemen zorgde bij Albert Heijn en andere ketens van winkelconcern Ahold Delhaize. Dat meldt een woordvoerder van de politie aan het ANP.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vrijdag twintig vluchten geannuleerd vanwege de harde wind in Nederland. Zaterdag komen er daar nog 22 bij, laat een woordvoerster weten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Moderna ging vrijdag 7,1 procent omlaag op de beurzen in New York. De farmaceut raakte een dag eerder al bijna 18 procent aan beurswaarde kwijt na uitgelekte resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Hoewel het vaccin, dat Moderna samen met branchegenoot Merck heeft ontwikkeld, het risico op terugkeer of overlijden door huidkanker flink verlaagt, bleven de resultaten achter bij de hoge verwachtingen van beleggers.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verwacht dat vanaf aankomende woensdag alle boodschappen weer bezorgd kunnen worden. De capaciteit is, na een cybersecurityincident van ongeveer twee weken geleden, nog niet terug op het oude niveau. Die ligt momenteel op een derde van normaal.
4 uur geleden