VEH: huiseigenaren onnodig verplicht tot aanschaf warmtepomp
AMERSFOORT (ANP) - Bijna 2,5 miljoen huiseigenaren worden ten onrechte verplicht een warmtepomp aan te schaffen als de plannen van het demissionaire kabinet doorgaan. Dat stelt de Vereniging Eigen Huis (VEH).
Huiseigenaren moeten vanaf 2026 een hybride warmtepomp kopen zodra hun cv-ketel aan vervanging toe is. Om te bepalen welke woningen onder deze verplichting vallen, heeft de overheid onderzoek laten doen. Maar volgens de belangenorganisatie van woningbezitters zijn daarin de inflatie en de onderhoudskosten niet meegewogen en gaan de onderzoekers uit van onrealistische aannames over het gemiddelde gasverbruik van verschillende woningen.
Volgens demissionair minister Hugo de Jonge van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening verdienen warmtepompen zich in de meeste gevallen binnen zeven jaar terug. In het VEH-onderzoek staat echter dat dit voor bijna 2,5 miljoen woningen veel langer gaat duren. Als inflatie, onderhoudskosten en de reële warmtevraag worden meegerekend, zou het gaan om een periode van gemiddeld 9,5 jaar.
Flinke investering
"Als huiseigenaar word je geacht een flinke investering te doen van zo'n 5000 euro. Dan moet deze verplichte investering wel gebaseerd zijn op een reële thuissituatie en niet op een papieren werkelijkheid", zegt VEH-directeur Cindy Kremer. "Anders word je onterecht verplicht een warmtepomp aan te schaffen."
Uit het onderzoeksrapport van de VEH blijkt ook dat de verplichte aanschaf van een warmtepomp nadelige gevolgen kan hebben voor de financiële buffers van huiseigenaren als zij het geld daarvoor moeten lenen. Voor een renteloze lening van het Warmtefonds mag het inkomen niet hoger zijn dan 60.000 euro.
Financiële achteruitgang
Volgens de VEH zijn er zo'n miljoen huiseigenaren die ongeveer zoveel verdienen. Als zij een lening met rente moeten afsluiten, gaan zij er financieel op achteruit. Om de financiële risico's voor deze groep te beperken, pleit de organisatie voor een verhoging van de subsidie.
Huiseigenaren kunnen prima zelf bepalen of een warmtepomp een goed alternatief is voor hun woning, stelt de VEH. Door de aanschaf te verplichten, worden individuele thuissituaties straks over het hoofd gezien, vreest de vereniging.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Frankrijk is bereid tot steun aan de kandidatuur van Klaas Knot om president van de Europese Centrale Bank (ECB) te worden. Voorwaarde is wel dat een andere invloedrijke post, die van ECB-hoofdeconoom, naar een Franse kandidaat gaat. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
15 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI voert verkennende gesprekken met investeerders over een nieuwe financieringsronde, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan de maker van ChatGPT toegekend worden van meer dan 1,2 biljoen dollar, oftewel 1200 miljard dollar.
27 minuten geledenARTEIXO (ANP/BLOOMBERG) - Het Spaanse Inditex, moederbedrijf van kledingwinkelketen Zara, heeft de topvrouw van de damesmodedivisie Zara Woman na twee jaar alweer vervangen. Het bedrijf heeft Marta Andreia Rodrigues, een ervaren medewerker binnen de organisatie, aangesteld als opvolger van Lorena Rodríguez Veiga.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Topman Jensen Huang van chipconcern Nvidia is naar verwachting volgende week aanwezig bij het staatsdiner dat president Donald Trump aanbiedt aan de Chinese leider Xi Jinping. Dat melden Amerikaanse media, waaronder persbureau Bloomberg, op basis van ingewijden.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vakbonden hebben afspraken gemaakt met Schiphol over verbeteringen van de arbeidsomstandigheden van beveiligers. Volgens vakbond FNV zijn daarmee nieuwe beveiligersstakingen op de luchthaven, die voor woensdag gepland stonden, afgewend.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met minnen de handelsdag uitgegaan, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. De algemene verwachting is dat de Amerikaanse centrale bank de rente gaat verhogen, om de door de hogere energieprijzen aangejaagde inflatie te bestrijden. Dat zorgde voor terughoudendheid onder beleggers.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Een poging om nieuwe Amerikaanse wetgeving rondom cryptomunten door te voeren is dinsdag gestrand in het Congres. De wetgeving wist onvoldoende stemmen te behalen, door meningsverschillen over ethiek, bankzaken en de vraag hoe de snelgroeiende sector moet worden gereguleerd. De bitcoin daalde na het nieuws in waarde.
11 uur geleden