VEH: banken werken niet mee aan meeverhuizen lage rente
AMERSFOORT (ANP) - Mensen die verhuizen en hun hypotheekcontract met een lage rente mee willen verhuizen naar hun nieuwe woning stuiten bij veel banken op een gebrek aan medewerking, stelt de Vereniging Eigen Huis (VEH). Deze gang van zaken is volgens de vereniging in strijd met hypotheekvoorwaarden, die vrijwel altijd voorschrijven dat een rentecontract bij verhuizing meegenomen mag worden.
Het probleem doet zich voor bij mensen van wie de resterende rentevaste periode korter is dan tien jaar. Als die bijvoorbeeld nog acht jaar is, zou de bank die met twee jaar kunnen verlengen, waarbij de klant nog gebruik kan maken van de gunstige voorwaarden van de resterende acht jaar. Maar in de praktijk gebeurt dit vaak niet en hanteert de bank een bepaalde toetsing, waarbij wordt gekeken wat iemand zou kunnen lenen bij een fictieve rente van 5 procent.
Deze toetsing valt onder regels van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), maar volgens de VEH maken de banken er op deze manier oneigenlijk gebruik van. Het gevolg is dat mensen hun lage rente verliezen en opeens de actuele, veel hogere rente moeten betalen en ook minder kunnen lenen. Dit kan honderden euro's per maand schelen.
Regels
Niet alle banken hanteren deze "klantonvriendelijke" benadering, stelt VEH. Enkele geldverstrekkers, waaronder ING, Aegon en Woonfonds, werken wel mee aan het mee laten verhuizen van hypotheken met voor de klant gunstige rentes.
In een reactie laat ABN Amro weten zich gewoon aan de regels van de AFM te houden, die ervoor bedoeld zijn "te voorkomen dat de klant over een paar jaar in de financiële problemen komt". Wel zegt de bank in sommige gevallen te bekijken of "het afwijken van de leennorm verantwoord is, nu en naar de toekomst". Ook Rabobank "volgt de regels van de toezichthouder", aldus een woordvoerder, maar "een klant is vrij om zijn huidige contract mee te verhuizen". Een adviseur biedt klanten inzicht over de voor- en nadelen van het meenemen van het oude rentecontract, stelt hij.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiële reactie gekomen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk verwacht dat het zijn "bevoorrechte handelspositie" met de Verenigde Staten behoudt, ook nu het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de tarieven van president Donald Trump onwettig heeft verklaard. Dat stelt de Britse regering in een reactie op de uitspraak.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft afwachtend gereageerd op de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van president Donald Trump. Een groot deel van de invoertarieven die Trump heeft opgelegd op buitenlandse goederen, is volgens rechters onwettelijk. De EU "analyseert de uitspraak zorgvuldig", zegt een woordvoerder.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een groot deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettelijk verklaard. Trump gebruikte daarvoor een noodwet. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door deze wet uit 1977 toe te passen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen verder omlaag na de verliesbeurt een dag eerder. Beleggers reageerden op een belangrijk inflatiecijfer, de zogeheten prijsindex voor persoonlijke consumptieve bestedingen. Dat cijfer meet de veranderingen in de prijzen van goederen en diensten die door consumenten worden gekocht en heeft de voorkeur van de Amerikaanse centrale bank boven de gewone inflatie. Volgens het cijfer stegen de consumentenprijzen in december met 0,4 procent op maandbasis, wat iets sterker is dan verwacht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De economie van de Verenigde Staten is in 2025 met 2,2 procent gegroeid. Dat meldde de Amerikaanse overheid op basis van voorlopige schattingen. De groei van 's werelds grootste economie in 2024 bedroeg 2,8 procent.
2 uur geleden