Veertien mensen veroordeeld voor bestormen OPCW-gebouw Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Veertien mensen zijn vrijdag veroordeeld omdat ze in december 2021 betrokken waren bij een bestorming van het kantoor van de internationale Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) in Den Haag.
Tien verdachten kregen een celstraf van drie maanden voor het binnendringen van het gebouw. Vier anderen hadden daarbij een beveiliger van de OPCW geslagen en agenten geslagen en geduwd, stelde de rechtbank vast. Zij moeten nog een maand langer de gevangenis in. Twintig andere verdachten zijn vrijgesproken, omdat het niet duidelijk is geworden of ze in het gebouw zijn geweest of alleen op het terrein buiten.
De demonstranten drongen het gebouw van de OPCW binnen tijdens een protest van de Raad van Gemeenschappen uit Koerdistan. Ze demonstreerden onder meer tegen het vermeende gebruik van chemische wapens in Koerdische dorpen door Turkije.
Ladders
Bij het protest werden twee ladders tegen een metershoog hek rond het gebouw gezet. Demonstranten konden zo op het beschermde terrein komen. Vervolgens konden mensen via een geforceerde draaideur het gebouw in. Binnen braken ze andere beveiligde deuren open. Ongeveer honderd medewerkers sloten zichzelf op in hun kantoor.
De OPCW is in 1997 opgericht om chemische wapens uit te bannen. De organisatie kreeg daar in 2013 de Nobelprijs voor de Vrede voor. Vrijwel alle landen in de wereld zijn bij de organisatie aangesloten. Het hoofdkantoor staat aan de Johan de Wittlaan in Den Haag, tegenover het Catshuis en niet ver van het voormalige Joegoslavië-Tribunaal.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie ziet een toename van het aantal jeugdige verdachten. Jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar komen sinds 2024 vaker met de politie en het OM in aanraking. Daarbij valt vooral de zwaarte van de gepleegde misdrijven op, meldt het OM in het maandag gepubliceerde jaarbericht over 2025.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie registreerde vorig jaar minder moord- en doodslagzaken met een vrouwelijk slachtoffer. In 2025 ging het om vijftien zaken, in 2024 betrof het 24 zaken. Dat staat in het jaarbericht 2025 van het OM. Het is voor de tweede keer dat het OM het aantal zaken van geweldsmisdrijven met vrouwelijke slachtoffers registreert in het jaarverslag.
9 minuten geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Australië gaat zes voormalige opvarenden van cruiseschip m/v Hondius onderbrengen op een quarantainelocatie ten noorden van Perth. Daar moeten ze zeker drie weken blijven, meldt de regering.
44 minuten geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
3 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
5 uur geleden