Veerboten vanuit Spanje weer welkom in Marokko
RABAT (ANP/RTR/AFP) - De Marokkaanse en Spaanse autoriteiten zijn donderdag na een diplomatieke crisis van een jaar tot toenadering gekomen. Het scheepvaartverkeer tussen de twee landen wordt per direct hervat en dat betekent ook dat veerboten vanuit Spanje weer welkom zijn in Marokko.
Iedere zomer maken zo'n drie miljoen Marokkanen de overtocht van Spanje naar het Noord-Afrikaanse land. De afgelopen twee jaar was dat onmogelijk. In eerste instantie vanwege de coronamaatregelen, maar later bleven Marokkaanse havens gesloten voor Spaanse schepen vanwege een diplomatiek geschil.
Tijdens een ontmoeting in de Marokkaanse hoofdstad Rabat zeiden de Spaanse premier Pedro Sánchez en Marokkaanse koning Mohammed VI "bereid te zijn een nieuwe fase in te luiden die is gebaseerd op wederzijds respect en vertrouwen".
Rebellenleider
De diplomatieke crisis tussen beide landen begon een jaar geleden toen rebellenleider Brahim Ghali zonder medeweten van Marokko naar Spanje werd vervoerd voor behandeling van een coronabesmetting. Ghali is de leider van het door Algerije gesteunde Polisario Front. Die beweging strijdt voor een onafhankelijke Westelijke Sahara, een gebied dat tot 1976 in handen was van Spanje maar inmiddels door Marokko wordt gezien als Marokkaans grondgebied.
De rebellenleider wordt door Marokko en mensenrechtenorganisaties verdacht van marteling, moord, genocide, ontvoering en misdaden tegen de menselijkheid. Marokko reageerde vorig jaar woedend op de actie van Spanje en riep onder meer zijn ambassadeur in Madrid terug. Ook werden duizenden migranten doorgelaten richting de Spaanse enclave Ceuta in Noord-Afrika.
Sánchez zei vorige maand een autonoom plan van Marokko over de Westelijke Sahara te steunen. Tijdens zijn ontmoeting met de Marokkaanse koning bekrachtigde hij dat standpunt. De draai van de Spaanse premier levert hem in eigen land kritiek op.
Meer uit Buitenland
PEREIRA (ANP) - Het dodental ten gevolge van de aardbeving met een kracht van 7.4 in Colombia is opgelopen tot zeker 132 mensen. Dat melden onder meer de Colombiaanse radiozenders Caracol en Blu op basis van cijfers van de Colombiaanse Vereniging van Hoofdsteden, Asocapitales.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is vorige maand na de NAVO-top in Turkije in het geheim met een militair vliegtuig vertrokken in plaats van met Air Force One. Aanleiding was een Iraans dreigement om hem te vermoorden, zo schrijft The Washington Post op gezag van ingewijden.
52 minuten geledenBOGOTÁ (ANP) - De Colombiaanse Geologische Dienst heeft maandag na de aardbeving met een kracht van 7.4 33 naschokken gemeld. Dat zegt de zender Caracol Radio.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De aardbevingen die Venezuela eind juni hebben getroffen, hebben 6301 doden geëist. Dat maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez bekend. Er wordt in het puin nog steeds naar lichamen gezocht.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat de hele Straat van Hormuz is ontdaan van mijnen. Volgens hem heeft de Amerikaanse marine de belangrijke zeestraat volledig onder controle.
4 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het Turkse parlement heeft een wet aangenomen die een einde moet maken aan de decennialange strijd met de Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Die wetgeving moet veel voormalige leden van de separatistische groep beschermen tegen vervolging, zodat ze weer kunnen worden opgenomen in de Turkse samenleving.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is bereid Colombia meer hulp te bieden bij de reddingswerkzaamheden na de zware aardbeving. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat de Europese satellietdienst Copernicus al wordt ingezet om te helpen.
6 uur geleden