Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel zorgen in Kamer over mogelijke sluiting ambassades

Veel zorgen in Kamer over mogelijke sluiting ambassades

DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer zijn veel zorgen over de bezuinigingen van het nieuwe rechtse kabinet die het diplomatieke netwerk kunnen raken. Ook coalitiepartij VVD is er niet helemaal gerust op, bleek maandag tijdens een debat in de Kamer over het mensenrechtenbeleid.

PVV, VVD, NSC en BBB willen de uitgaven van het ambtelijk apparaat van de kerndepartementen met 22 procent verminderen. Bij Buitenlandse Zaken zou dat in het uiterste geval kunnen leiden tot sluiting van 34 diplomatieke posten, bleek eerder uit ambtelijke stukken over het hoofdlijnenakkoord van de nieuwe coalitie.

"De internationale positie van Nederland zal ernstig verzwakt worden", denkt Kati Piri van GroenLinks-PvdA als zoveel posten moeten verdwijnen. D66'er Jan Paternotte wees op de groeiende invloed van China. Het verdwijnen van zoveel ambassades en consulaten zou "oliedom" zijn. Ook CDA, ChristenUnie en Volt delen de zorgen.

Aangenomen motie

De Kamer nam in februari nog een motie van GroenLinks-PvdA en NSC aan waarin werd gesteld "dat een stevige diplomatieke slagkracht middels het postennetwerk onontbeerlijk is" en dat "het sluiten van ambassades onverstandig zou zijn". De motie kreeg een grote meerderheid achter zich. Van de nieuwe coalitiepartijen stemde alleen de PVV tegen.

Ook bij VVD vallen de bezuinigingen zwaar. "Wij hopen dat het postennetwerk zoveel mogelijk zal worden ontzien", zegt Roelien Kamminga (VVD). Ze wil snijden in de posten "niet bij voorbaat uitsluiten". Het kan wel "efficiënter", denkt het liberale Kamerlid. Ook kan er meer worden samengewerkt.

Ontwikkelingssamenwerking

Het ministerie krijgt nog meer bezuinigingen te verwerken. De nieuwe minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp moet vanaf 2027 structureel 2,4 miljard euro bezuinigen op ontwikkelingssamenwerking. Volgend jaar gaat het om 350 miljoen en het jaar daarop om een bezuiniging van 550 miljoen euro.

Demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) ziet een "verstrekkende opgave" voor haar ministerie waar ze nog twee weken de baas van is. Dan zal Caspar Veldkamp van de NSC haar opvolgen. Hij was eerder ambassadeur in Israël en Griekenland.

Meer uit Politiek

Kabinet maakt dit jaar nog extra geld vrij voor hulp aan Soedan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.

9 uur geleden
Letschert wil opnieuw deskundigen betrekken bij kabinetsformatie

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Rianne Letschert wil de komende weken opnieuw vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en uitvoeringsinstanties uitnodigen. Ook verwacht zij alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer te spreken. Zij heeft tot 30 januari de tijd om met D66, CDA en VVD de basis te leggen voor een regeerakkoord.

12 uur geleden
Buma: verschillen D66, VVD, GL-PvdA, CDA en JA21 'overbrugbaar'

DEN HAAG (ANP) - Oud-informateur Sybrand Buma vindt de inhoudelijke verschillen tussen D66, CDA, VVD, GroenLinks-PvdA en JA21 "overbrugbaar". Dat was zijn conclusie na een gesprek dat hij vorige week had met de vijf partijleiders, toen de kabinetsformatie vast leek te lopen op onderlinge blokkades.

15 uur geleden
Geen vitamine K-prik na geboorte, verloskundigen blijven tegen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse baby's krijgen ook in de toekomst niet vlak na de geboorte een injectie met vitamine K. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen, die over jeugd- en preventiebeleid gaat, heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten. Ze legt daarmee een wetenschappelijk onderbouwd advies van de Gezondheidsraad naast zich neer. In een brief aan de Kamer legt Tielen uit dat ze niet anders kan, omdat verloskundigenorganisatie KNOV het voorstel niet ziet zitten.

15 uur geleden
Bontenbals wens voor andere politieke cultuur is 'ook voor VVD'

DEN HAAG (ANP) - Volgens Henri Bontenbal is er "een andere politieke cultuur nodig", herhaalde hij nog eens in het debat over de formatie. "Daar moeten we allemaal aan werken, en dan geldt dat ook voor de VVD," zei de CDA-leider.

16 uur geleden
Klaver: onzekerheid door minderheidscoalitie is niet onze schuld

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA verwacht dat het tot veel "onzekerheid" leidt als de gesprekken tussen D66, CDA en VVD in de volgende fase van de formatie uitmonden in een minderheidskabinet. "En voordat je het weet, krijgt de oppositie hier breed de schuld van deze onzekerheid. En die verantwoordelijkheid, die zullen we niet op ons nemen", waarschuwt de linkse partijleider bij het debat over het verslag van informateur Sybrand Buma.

17 uur geleden
CU en SGP vragen D66 om 'zelfbeheersing' met onderwijsvrijheid

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie en de SGP vroegen D66-leider Rob Jetten woensdag bij het debat over de formatie om "zelfbeheersing" met onderwijsvrijheid. Hierover is dinsdag opnieuw discussie ontstaan, nadat een Kamermeerderheid en ook D66 voor een motie van de VVD hadden gestemd, tot onvrede van de christelijke partijen. Hierin werd opgeroepen om het grondrecht om onderwijs te geven dat aansluit bij de eigen levensbeschouwing, nooit ten koste te laten gaan van de gelijke behandeling van leerlingen.

18 uur geleden