 
                    Veel zorgen in Kamer over mogelijke sluiting ambassades
DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer zijn veel zorgen over de bezuinigingen van het nieuwe rechtse kabinet die het diplomatieke netwerk kunnen raken. Ook coalitiepartij VVD is er niet helemaal gerust op, bleek maandag tijdens een debat in de Kamer over het mensenrechtenbeleid.
PVV, VVD, NSC en BBB willen de uitgaven van het ambtelijk apparaat van de kerndepartementen met 22 procent verminderen. Bij Buitenlandse Zaken zou dat in het uiterste geval kunnen leiden tot sluiting van 34 diplomatieke posten, bleek eerder uit ambtelijke stukken over het hoofdlijnenakkoord van de nieuwe coalitie.
"De internationale positie van Nederland zal ernstig verzwakt worden", denkt Kati Piri van GroenLinks-PvdA als zoveel posten moeten verdwijnen. D66'er Jan Paternotte wees op de groeiende invloed van China. Het verdwijnen van zoveel ambassades en consulaten zou "oliedom" zijn. Ook CDA, ChristenUnie en Volt delen de zorgen.
Aangenomen motie
De Kamer nam in februari nog een motie van GroenLinks-PvdA en NSC aan waarin werd gesteld "dat een stevige diplomatieke slagkracht middels het postennetwerk onontbeerlijk is" en dat "het sluiten van ambassades onverstandig zou zijn". De motie kreeg een grote meerderheid achter zich. Van de nieuwe coalitiepartijen stemde alleen de PVV tegen.
Ook bij VVD vallen de bezuinigingen zwaar. "Wij hopen dat het postennetwerk zoveel mogelijk zal worden ontzien", zegt Roelien Kamminga (VVD). Ze wil snijden in de posten "niet bij voorbaat uitsluiten". Het kan wel "efficiënter", denkt het liberale Kamerlid. Ook kan er meer worden samengewerkt.
Ontwikkelingssamenwerking
Het ministerie krijgt nog meer bezuinigingen te verwerken. De nieuwe minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp moet vanaf 2027 structureel 2,4 miljard euro bezuinigen op ontwikkelingssamenwerking. Volgend jaar gaat het om 350 miljoen en het jaar daarop om een bezuiniging van 550 miljoen euro.
Demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) ziet een "verstrekkende opgave" voor haar ministerie waar ze nog twee weken de baas van is. Dan zal Caspar Veldkamp van de NSC haar opvolgen. Hij was eerder ambassadeur in Israël en Griekenland.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het is het demissionaire kabinet niet gelukt een bedrijf te vinden dat zonder subsidie een groot windmolenpark voor de kust van Texel wil bouwen. Dat komt doordat de marktomstandigheden de afgelopen jaren sterk zijn verslechterd. Die situatie is "niet uniek voor Nederland", benadrukte klimaat- en energieminister Sophie Hermans voor aanvang van de ministerraad.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) is van plan om binnenkort af te reizen naar West-Afrika, onder andere om druk uit te oefenen op Sierra Leone en omliggende landen om Jos Leijdekkers te helpen uitleveren. Nederland heeft Sierra Leone gevraagd om uitlevering van de voortvluchtige drugscrimineel die beter bekend is als Bolle Jos, maar krijgt tot nu toe geen gehoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wacht een "ingewikkelde klus" om na zijn waarschijnlijke overwinning bij de Tweede Kamerverkiezingen een nieuwe regeringscoalitie te smeden. Dat heeft demissionair minister-president Dick Schoof gezegd voor aanvang van de ministerraad. "Ik verwacht dat ik met kerst nog gewoon premier ben", zei hij.
2 uur geledenVENRAY (ANP) - Venray verwacht na de brand in het gemeentehuis de uitgebrachte stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen vrijdag geteld te hebben. In de middag wordt de uitslag doorgegeven, zei burgemeester Michiel Uitdehaag donderdagmiddag tijdens een persmoment.
20 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - De groep mensen die is gaan stemmen tijdens de Tweede Kamerverkiezingen op Sint Eustatius is zeer klein. Van de 1935 mensen die mochten stemmen, is 9,7 procent komen opdagen: 187 mensen. In 2023 was de opkomst 17,7 procent.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma ontvangt pas dinsdagmiddag de fractievoorzitters in de nieuwe Tweede Kamer om de verkiezingsuitslag te bespreken en een verkenner aan te wijzen. De bijeenkomst wordt pas na het weekeinde gehouden, omdat dan naar verwachting pas volledig duidelijk is welke partij de meeste stemmen heeft gekregen. De verwachting was eerder dat de fractieleiders deze vrijdag bijeen zouden komen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eddy van Hijum gaat met het partijbestuur overleggen over de toekomst en zijn eigen rol bij NSC. "De vorm waarin, de manier waarop en mijn eigen betrokkenheid daarin zal onderwerp van gesprek zijn," zegt hij op de dag na de verkiezingen. De partij komt niet terug in de Tweede Kamer; eerder waren ze met twintig leden vertegenwoordigd.
21 uur geleden 
             
                             
                             
                             
                             
                             
                            