Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel zorgen in Kamer over mogelijke sluiting ambassades

Veel zorgen in Kamer over mogelijke sluiting ambassades

DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer zijn veel zorgen over de bezuinigingen van het nieuwe rechtse kabinet die het diplomatieke netwerk kunnen raken. Ook coalitiepartij VVD is er niet helemaal gerust op, bleek maandag tijdens een debat in de Kamer over het mensenrechtenbeleid.

PVV, VVD, NSC en BBB willen de uitgaven van het ambtelijk apparaat van de kerndepartementen met 22 procent verminderen. Bij Buitenlandse Zaken zou dat in het uiterste geval kunnen leiden tot sluiting van 34 diplomatieke posten, bleek eerder uit ambtelijke stukken over het hoofdlijnenakkoord van de nieuwe coalitie.

"De internationale positie van Nederland zal ernstig verzwakt worden", denkt Kati Piri van GroenLinks-PvdA als zoveel posten moeten verdwijnen. D66'er Jan Paternotte wees op de groeiende invloed van China. Het verdwijnen van zoveel ambassades en consulaten zou "oliedom" zijn. Ook CDA, ChristenUnie en Volt delen de zorgen.

Aangenomen motie

De Kamer nam in februari nog een motie van GroenLinks-PvdA en NSC aan waarin werd gesteld "dat een stevige diplomatieke slagkracht middels het postennetwerk onontbeerlijk is" en dat "het sluiten van ambassades onverstandig zou zijn". De motie kreeg een grote meerderheid achter zich. Van de nieuwe coalitiepartijen stemde alleen de PVV tegen.

Ook bij VVD vallen de bezuinigingen zwaar. "Wij hopen dat het postennetwerk zoveel mogelijk zal worden ontzien", zegt Roelien Kamminga (VVD). Ze wil snijden in de posten "niet bij voorbaat uitsluiten". Het kan wel "efficiënter", denkt het liberale Kamerlid. Ook kan er meer worden samengewerkt.

Ontwikkelingssamenwerking

Het ministerie krijgt nog meer bezuinigingen te verwerken. De nieuwe minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp moet vanaf 2027 structureel 2,4 miljard euro bezuinigen op ontwikkelingssamenwerking. Volgend jaar gaat het om 350 miljoen en het jaar daarop om een bezuiniging van 550 miljoen euro.

Demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) ziet een "verstrekkende opgave" voor haar ministerie waar ze nog twee weken de baas van is. Dan zal Caspar Veldkamp van de NSC haar opvolgen. Hij was eerder ambassadeur in Israël en Griekenland.

Meer uit Politiek

Markuszower hekelt verdragen en wil 'middelvinger' naar Brussel

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower wil af van verdragen, verordeningen en richtlijnen, zei hij in de Algemene Politieke Beschouwingen. Bestuurders moeten rechterlijke uitspraken "tijdelijk" naast zich neerleggen, zei de voorman van de groep afgesplitste PVV'ers. En in Brussel moet Nederland "gewoon de middelvinger opsteken, niet meer gaan en niet meer betalen".

6 uur geleden
50PLUS wil regeringscommissaris voor aanpak zorgfraude

DEN HAAG (ANP) - De aanpak van zorgfraude is veel te versnipperd, vindt Jan Struijs van 50PLUS. Hij riep in een debat over de Prinsjesdagplannen het kabinet op een regeringscommissaris zorgfraude aan te stellen die de aanpak landelijk kan gaan coördineren.

7 uur geleden
BBB ziet 'schaduw van stikstofbrief' boven begroting

DEN HAAG (ANP) - BBB-voorman Henk Vermeer gebruikte zijn bijdrage bij de Algemene Politieke Beschouwingen in de Tweede Kamer voor een pleidooi tegen de stikstofaanpak van het kabinet. "Over deze begroting hangt de schaduw van een stikstofbrief", zei hij, verwijzend naar de plannen die landbouwminister Jaimi van Essen vlak voor de zomervakantie ontvouwde.

7 uur geleden
Bikker hekelt 'hyperfocus op box 3' en verdeeldheid kabinet

DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker vindt dat de "hyperfocus op box 3" afgelopen zomer "een bende is geworden". Zij had liever gezien dat er tijdens de begrotingsonderhandelingen zoveel aandacht was geweest voor de stijgende boodschappenprijzen en energiekosten.

7 uur geleden
Dassen krijgt bij Bontenbal steun voor regels voor AI

DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal steunt Laurens Dassen van Volt in zijn idee om serieus naar nieuwe regels voor kunstmatige intelligentie (AI) te kijken. Bontenbal vroeg zich wel af of het debat over de miljoenennota, de Algemene Politieke Beschouwingen, de juiste gelegenheid is om dit te bespreken.

11 uur geleden
Bontenbal: meer voorbereiding en overleg nodig over begroting

DEN HAAG (ANP) - Het opstellen van een begroting vergt van een minderheidscoalitie "meer voorbereiding en overleg". Die les haalt CDA-leider Henri Bontenbal uit de moeizame onderhandelingen over de op Prinsjesdag gepresenteerde miljoenennota, zei hij tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen.

12 uur geleden
Eerdmans denkt niet de hele begroting te gaan steunen

DEN HAAG (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans verwacht dat zijn partij niet de hele begroting van het minderheidskabinet gaat steunen. Hij zei tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen dat hij waarschijnlijk per begroting gaat kijken of zijn partij die kan steunen.

14 uur geleden