Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel vragen in Kamer over oplossing inkomensfout overheid

Veel vragen in Kamer over oplossing inkomensfout overheid

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is blij dat gemeenten namens het kabinet inkomensondersteuning gaan bieden aan de duizenden mensen die door een fout van de overheid onder het bestaansminimum terechtkomen. Maar tijdens een debat over de kwestie waren er nog wel veel vragen over de tijdelijke regeling die in het leven wordt geroepen totdat er een structurele oplossing is.

Zo vrezen partijen, waaronder de PVV, dat het kabinet toch langer op gemeenten blijft leunen. Op zijn vroegst vanaf 2028 kan het kabinet zelf een oplossing regelen, omdat de IT-systemen van de Belastingdienst dit voor die tijd niet aankunnen.

NSC-Kamerlid Merlien Welzijn wees er in het debat op dat het om 17.000 huishoudens gaat die door een samenloop van belastingen en inkomensregelingen van de overheid te weinig geld krijgen om rond te komen. Maar gemeenten gaan slechts 6400 huishoudens benaderen. Welzijn vroeg aan staatssecretaris Jurgen Nobel (Participatie) welke mensen niet worden bereikt.

'Zeer onwenselijk'

Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) voorziet dat gemeenten met veel werk worden opgezadeld. Zij krijgen van de Belastingdienst een onvolledige en mogelijk achterhaalde lijst van huishoudens die in aanmerking komen, en zullen dus zelf ook informatie moeten opvragen. "Hoe gaat de staatssecretaris de uitvoeringslast voor gemeenten beperken en hoe worden gemeenten hiervoor gecompenseerd?" vroeg zij zich af.

Huishoudens die in aanmerking komen, krijgen straks een vast bedrag ter compensatie, benadrukte PVV'er Léon de Jong. Sommige mensen krijgen dus meer dan waar ze recht op hebben, anderen juist minder. "Dat is zeer onwenselijk", zei hij. Hij vroeg Nobel hoe hij ervoor gaat zorgen dat het kabinet "tot een zo passend mogelijk" bedrag gaat komen.

'Niet perfect'

De staatssecretaris kon een deel van de zorgen uit de Kamer wegnemen. Wel erkende Nobel zelf ook dat de regeling "niet perfect" is. "Maar dit is wel de enige maatregel die haalbaar is op de korte termijn."

De ingreep moet een oplossing bieden voor huishoudens waarvan de ene partner een uitkering ontvangt en de ander nauwelijks eigen inkomen heeft. Zij ontvangen onterecht minder toeslagen dan een vergelijkbaar huishouden in de bijstand. Dat dit speelt is al jaren bekend, hoewel het lang onduidelijk was om hoeveel mensen het gaat.

Meer uit Politiek

Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

2 uur geleden
Van Meenen (D66): als AOW-plan van tafel moet, dan liefst vandaag

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedag­svoorziening.

3 uur geleden
GL-PvdA en JA21 willen zwaardere straffen bij femicide

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.

5 uur geleden
Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

2 dagen geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

4 dagen geleden
Inwoners Gorinchem op woensdag 29 april opnieuw naar stembus

GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.

4 dagen geleden
Nederland had contact met VS na dreigen met vertrek uit NAVO

DEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.

5 dagen geleden