Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel vragen in Kamer over oplossing inkomensfout overheid

Veel vragen in Kamer over oplossing inkomensfout overheid

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is blij dat gemeenten namens het kabinet inkomensondersteuning gaan bieden aan de duizenden mensen die door een fout van de overheid onder het bestaansminimum terechtkomen. Maar tijdens een debat over de kwestie waren er nog wel veel vragen over de tijdelijke regeling die in het leven wordt geroepen totdat er een structurele oplossing is.

Zo vrezen partijen, waaronder de PVV, dat het kabinet toch langer op gemeenten blijft leunen. Op zijn vroegst vanaf 2028 kan het kabinet zelf een oplossing regelen, omdat de IT-systemen van de Belastingdienst dit voor die tijd niet aankunnen.

NSC-Kamerlid Merlien Welzijn wees er in het debat op dat het om 17.000 huishoudens gaat die door een samenloop van belastingen en inkomensregelingen van de overheid te weinig geld krijgen om rond te komen. Maar gemeenten gaan slechts 6400 huishoudens benaderen. Welzijn vroeg aan staatssecretaris Jurgen Nobel (Participatie) welke mensen niet worden bereikt.

'Zeer onwenselijk'

Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) voorziet dat gemeenten met veel werk worden opgezadeld. Zij krijgen van de Belastingdienst een onvolledige en mogelijk achterhaalde lijst van huishoudens die in aanmerking komen, en zullen dus zelf ook informatie moeten opvragen. "Hoe gaat de staatssecretaris de uitvoeringslast voor gemeenten beperken en hoe worden gemeenten hiervoor gecompenseerd?" vroeg zij zich af.

Huishoudens die in aanmerking komen, krijgen straks een vast bedrag ter compensatie, benadrukte PVV'er Léon de Jong. Sommige mensen krijgen dus meer dan waar ze recht op hebben, anderen juist minder. "Dat is zeer onwenselijk", zei hij. Hij vroeg Nobel hoe hij ervoor gaat zorgen dat het kabinet "tot een zo passend mogelijk" bedrag gaat komen.

'Niet perfect'

De staatssecretaris kon een deel van de zorgen uit de Kamer wegnemen. Wel erkende Nobel zelf ook dat de regeling "niet perfect" is. "Maar dit is wel de enige maatregel die haalbaar is op de korte termijn."

De ingreep moet een oplossing bieden voor huishoudens waarvan de ene partner een uitkering ontvangt en de ander nauwelijks eigen inkomen heeft. Zij ontvangen onterecht minder toeslagen dan een vergelijkbaar huishouden in de bijstand. Dat dit speelt is al jaren bekend, hoewel het lang onduidelijk was om hoeveel mensen het gaat.

Meer uit Politiek

Van Essen stelt nieuw plan voor mestbeleid halfjaar uit

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.

19 uur geleden
Kabinet akkoord met handelsverbod goederen uit nederzettingen

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.

19 uur geleden
Vijlbrief 'heel blij' met bijdrage VNO-NCW aan AOW-discussie

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.

19 uur geleden
Yeşilgöz vindt onderbouwing uitgaven Defensie wel voldoende

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.

19 uur geleden
Minister spreekt niet alle gemeenten die te weinig opvang hebben

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.

21 uur geleden
Goedkoper treinreizen in zomermaanden moet op 21 juni ingaan

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.

22 uur geleden
Berendsen wil kalm en kordaat zijn bij 'onvoorspelbaarheid' VS

HELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.

23 uur geleden